ساخت و ساز سود دارد؟

ساخت و ساز سود دارد؟
در این پست می‌خوانید:

آیا ساخت و ساز سود دارد: این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی را به این مبحث که آیا ساخت و ساز سود دارد اختصاص داده ایم. طی سالیان اخیر بازار زمین و مسکن دچار نوسانات شدید و چشمگیری شده است. افزایش چند برابری هزینه ها از جمله هزینه مواد و متریال نیز سبب شده میزان سرمایه گذاری سازنده بالاتر برود و سود ساخت و ساز و اجرای ساختمان نیز نسبت به قبل کاهش داشته باشد. بنابراین عوامل مهم و تعیین کننده ای در این سود نقش دارند.

[lwptoc]

آیا بساز بفروش سود دهی کافی دارد؟ آیا ساخت و ساز سود دارد؟ سود دهی یک ساختمان در واقع همان اختلاف قیمت ساخت ساختمان به نسبت مقدار سودی است که از ساخت آن به شخص می رسد، برای بدست آمدن این اختلاف باید هزینه ساخت کاملا محاسبه و جمع شود تا قیمت نهایی و اختلاف آن بدست آید.

 مزایا و معایب شغل ساخت و ساز

تورم

برای اینکه بدانیم که آیا ساخت و ساز سود دارد یا خیر ابتدا باید شرح کوتاهی را از وضعیت تورم داشته باشیم. در کشور ما تورم با رشد هر روزه و سرسام آوری رو به رو است. بسیاری از کسانی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند، ترجیح می دهند که فروش املاک خود را به آینده موکول کنند زیرا می دانند که قیمت کنونی آنها با قیمت شش ماه بعد کاملا متفاوت خواهد بود.

حتی سودی بین 30 تا 60 درصد را تجربه می کنند. افزایش قیمت های ناشی از تورم از طرفی قیمت مسکن را بالا می برد و سازنده نیز ملک خود را با قیمت بالاتری به فروش می رساند و این افزایش قیمت سلسله وار، ادامه پیدا می کند تا جایی که به دست خریدار برسد. اما در نهایت سود را عاید سازنده خواهد کرد و می توان گفت که سود آور است. اما در هر صورت باید مقدار هزینه ها را برآورد کرد.

سود ساخت و ساز چند درصد است؟

مصالح  مصرفی

میتوان گفت که منطقه ای که در آن پروژه ای ساخته می شود در قیمت نهایی تفاوت زیادی با دیگر مناطق دارد. یکی از عواملی که قیمت هر متر خانه در دو منطقه مختلف بسیار متفاوت است ، همین مصالح مصرفی است. مثلا خانه ای که در یک منطقه لوکس ساخته می شود طبیعتا سازنده ترجیح می دهد از متریال بهتر و درجه یک استفاده کند. اما در مناطق پایین تر و متوسط ترجیح بر این است که از  مصالح معمولی تر استفاده شود تا هزینه ساخت پایین آید.

 درآمد ساخت و ساز

درصد سود

اما با تمام نوسانات ارزی و تورم و جابجایی های بازار باز هم نتایج نشان می دهد که در ساخت و ساز مسکن حداقل سود 30 درصدی را می توان برای سازندگان تخمین زد.

 

شهرداری

یکی دیگر از عواملی که سازنده ها به آن می اندیشند که آیا ساخت و ساز سود دارد یا برایشان پر هزینه است، مخارج شهرداری است. در سالیان اخیر حتی قیمت عوارض شهرداری نیز با جهش بالایی رو به رو بوده است و این باعث شده که بسیاری از سازندگان از ساخت و ساز منصرف شوند. به گونه ای که در برخی از مناطق ساخت و ساز با رکود شدید مواجه شده است.

سود ساخت و ساز مسکن

پیشنهاد ما: بازسازی خانه چقدر سود دارد؟

هزینه ها

اما برای اینکه بگوییم آیا ساخت و ساز سود دارد باید هزینه های ناشی از افزایش تورم و تاثیر آن بر هزینه کل را بررسی کنیم. افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش دستمزدها، بالا رفتن قیمت زمین باعث می شود قیمت تمام شده ساخت مسکن نیز بالا برود.

 سود ساخت و ساز در سال ۱۴۰۱

کلام آخر

در این بخش از مقالات سعی کردیم که با بررسی معیارهای های مهم بدانیم که آیا ساخت و ساز سود دارد یا خیر. حوزه مسکن به خصوص ساخت و ساز یکی از حوزه های پر بازده است اما مسئله ای که مهم است میزان سودی است که عاید سازنده می شود. از آنجایی که ساخت مسکن نیز تحت تاثیر عواملی هم چون تورم، قیمت مصالح، دستمزدها ، اجاره ابزار و ماشین آلات می باشد، سود ساخت نیز دچار تغییر و نوسانات می شود.

برای کسانی که به اصطلاح در مشاغل بساز بفروش فعالیت می کنند، لازم است که حتما لیست هزینه خود را تنظیم کنند و با تهیه مصالح و تمهیدات پیش از شروع پروژه کارها را پیش ببرند. زیرا هر جواز تنها دو سال زمان دارد و پس از آن می تواند هزینه و دوندگی را مجددا به دنبال داشته باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید