ترازپایه ساختمان چیست؟

ترازپایه ساختمان چیست؟
در این پست می‌خوانید:

تراز پایه ساختمان چیست: در این بخش از مقاله آموزش معماری در سایت وحید صلاحی قصد داریم که به بررسی یکی از موضوعات مرتبط با سازه با نام تراز پایه ساختمان چیست، بیشتر بدانیم و میزان تاثیر این پارامتر بر ساختمان را بررسی کنیم. تراز پایه یکی از عواملی است که در زمین لرزه و زلزله بسیار موثر است و در برخی رفتارهای سازه مثلا هنگام وقوع زلزله نقش دارد. در ادامه بیش تر با ما همراه باشید تا این پارامتر مهم را در اجرای ساختمان بررسی کنیم.

[lwptoc]

تراز پایه چیست؟

اما در ابتدا می خواهیم بدانیم تراز پایه ساختمان چیست. باید بگوییم که تراز پایه به ترازی در سازه می گویند که زمانی که حوادثی مثل زلزله رخ می دهد، از آن تراز به پایین تر ، بین ساختمان و زمین حرکت به وجود نیاید و در واقع اختلاف حرکتی ای بر روی این تراز رخ ندهد. اینکه محل تراز پایه در کجا باشد بسیار مهم است زیرا، در بالا رفتن امنیت سازه نقش مهمی را ایفا می کند.

زمانی که زیر زمین یک سازه با دیوارهای بتنی هماهنگ با سازه و خاک اطراف که دارای تراکم باشد، اجرا شود. تنظیم دیوارهای بالاتر از سطح زیر زمین موضوعی مهم است.


تراز مبنا در ساختمان

 

زمانی که تراز پایه به ترازهای بالاتری انتقال داده شود ، ضریب زلزله کاهش داده می شود . در این حالت ارتفاع سازه نیز کاهش پیدا می کند. اما تراز پایه مطابق با استاندارد 2800  تعیین می شود که در آن شرایطی را شامل می شود که به شرح زیر می باشد :

تراز پایه وضعیت سازه
سطح بالای پی 1-ساختمان هایی که روی زمین مسطح قرار می گیرند 2-دارای زیر زمین باشند اما دیوار نگهبان به سازه متصل نشود 3-ساختمان هایی که دارای زیر زمین باشند و دیوار ها به آن متصل شده باشد اما خاک پشتش متراکم نباشد.
نزدیک ترین سقف زیر زمین به زمین طبیعی سطح بالای پی

بنابراین هر تراز پایه شرایط خاص خودش را دارد و به عواملی همچون تراکم خاک اطراف، دیوار نگهبان، زیر زمین و … بستگی دارد. آیا می دانید درز انقطاع چیست؟

اما حالا که دانستیم تراز پایه ساختمان چیست، می خواهیم تاثیرگذارترین عوامل را بر تراز پایه بررسی کنیم.

  • عمق زیر زمین
  • وجود دیوارهای نگهبان در زیر زمین
  • نسبت تراز زمین به طبقات سازه
  • همجواری با دیگر سازه ها
  • شیب
  • دیوار نگهبان

پایه ساختمان در جدول

 

دیوار نگهبان

برای این نوع از دیوارها معمولا از نوع بتن آرمه استفاده می شود اما همان طور که می دانید ، این مصالح هزینه بالاتری دارند و به همین دلیل گاهی مهندسان برای کاشه هزینه ها این متریال را تغییر می دهند و از ماسه و سیمان استفاده می کنند.اما تاثیر دیوار نگهبان در تراز ساختمان چیست؟ این دیوارها هم می توانند به صورت متصل و یا غیر متصل باشند. دیوار هایی که متصل نیستند با فاصله کمی از دیوارهای سازه قرار می گیرند. اما در دیوارهای متصل ، این دیوارها به ستون، تیر و سقف زیر زمین متصل می شوند.

موردی مهم پس از اینکه دانستیم تراز ساختمان چیست و عوامل موثر بر آن را بررسی کردیم، این است که تعیین تراز پایه در چه مواردی متفاوت تر است؟ زمانی که سازه ی ما بر روی شیب قرار بگیرد، دارای پی های عمیق باشد در این شرایط تعیین تراز پایه متفاوت است و نسبت به قبل تغییراتی به همراه دارد.

بررسی عوامل موثر بر محل تراز پایه

پیشنهاد ما: آرماتور چیست؟

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که در مورد پارامتری مهم در مبحث ساختمان و سازه صحبت کنیم و بدانیم که تراز پایه ساختمان چیست. پارامتری که در زلزله نقش بسیار مهم را اجرا می کند. در شرایط مختلف نیز وضعیت تراز پایه ساختمان تغییر می کند و باید متناسب با شرایط آن را تعیین کرد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید