روش های ترسیم دایره در اتوکد

روش های ترسیم دایره در اتوکد
در این پست می‌خوانید:

روش های ترسیم دایره در اتوکد: در این بخش از مقالات آموزش اتوکد قصد داریم که به روش های ترسیم دایره در اتوکد نگاهی داشته باشیم. روش های مختلفی برای ترسیم دایره وجود دارد که با هر فرمان خاص می توان آن را در اتوکد اجرا کرد. در ادامه هر یک از این روش ها را به صورت مختصر بیان میکنیم همچنین اگر نرم افزار اتوکد را نصب ندارید یا نمی توانید آن را نصب کنید شما را دعوت به مطالعه مقاله ی چگونه اتوکد را نصب کنیم؟ می کنیم.

[lwptoc]

1-ترسیم با شعاع

از مرسوم ترین روش های ترسیم دایره در اتوکد، ترسیم با استفاده از شعاع دایره است و با وارد کردن شعاع مد نظر دایره رسم می شود. طبق تصویر زیر، در مرحله اول دستور circle را اجرا می کنیم و یا حرف C راتایپ کرده و Enter  را می زنیم. در مرحله دوم روی یک نقطه از صفحه که می خواهیم مرکز دایره باشد کلیک می کنیم،  و سپس در مرحله سوم شعاع دایره را در کادر  Specify radius of circleوارد کرده و Enter  را می فشاریم و دایره ما با شعاع مورد نظر رسم شد.

برای رسم دایره از چی استفاده می کنیم

2-ترسیم با قطر

یکی دیگر از روش های ترسیم دایره در اتوکد با استفاده از قطر دایره است. در ابتدا مانند روش قبلی C را میزنیم تا دستور Circle  اجرا شود و روی یک نقطه از صفحه بعنوان مرکز دایره کلیک می کنیم. در قدم دوم D را تایپ کرده و Enter  را می زنیم. این دستور قطر یا Diameter  می باشد. حال در مرحله سوم در کادر مقدار قطر مورد نظر را وارد می کنیم و دایره را رسم می کنیم.

 تقسیم دایره در اتوکد

3- ترسیم دو نقطه یا (2 point)

از دیگر روش های ترسیم دایره در اتوکد با استفاده از فرمان دو نقطه است. در این روش با استفاده از مقادیری که وارد می کنیم دایره رسم می شود. همانند روش های قبلی دستور C را اجرا کرده و طبق تصویر مربوط به مرحله دوم روی خط فرمان 2P را انتخاب می کنیم و برای دایره عدد دهی می کنیم. اعدادی که وارد می کنیم دایره از آنها عبور می کند. فرض کنید که قصد دارید عددی کنید بنابراین باید به این شکل مقادیر را وارد کنید. مثلا (70,11) و سپس (80,11).

 دستور arc در اتوکد

4-ترسیم سه نقطه یا (3 point)

اما یکی دیگر از روش های ترسیم دایره در اتوکد با استفاده از سه نقطه می باشد. همان طور که از نام آن پیداست در این روش قصد داریم که دایره را از سه نقطه عبور دهیم. برای استفاده از این روش در مرحله اول یک مثلث رسم می کنیم و در مرحله دوم دستور C را اجرا کرده و در مرحله سوم از خط فرمان 3P را انتخاب کرده و طبق مرحله چهارم روی سه راس از مثلث کلیک می کنیم و دایره ترسیم می شود.

 دستور دایره در اتوکد

5- مماس (Ttr)

در این روش از روش های ترسیم دایره در اتوکد ابتدا با دستور Line دو خط را طبق مرحله یک رسم می کنیم. سپس در مرحله بعدی مانند مراحل قبل دستور C را می زنیم و در مرحله سوم در خط فرمان T را انتخاب می کنیم. در مرحله چهارم روی دو خطی که ترسیم کرده ایم کلیک می کنیم و در مرحله آخر شعاع دایره را وارد می کنیم و دایره رسم می شود.

 رسم دایره با مختصات در اتوکد

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به ساده ترین صورت، روش های ترسیم دایره در اتوکد را شرح دهیم که با توجه به کاربرد هر یک آن را به کار ببرید. امیدواریم این مقاله برای شما آموزنده و مفید واقع شده باشد. پیشنهاد ما: آموزش اتوکد برق

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید