نصب فونت کاتب

نصب فونت کاتب
در این پست می‌خوانید:

نصب فونت کاتب: در این بخش از مقالات آموزش اتوکد قصد داریم که نصب فونت کاتب را در نرم افزار اتوکد بررسی کنیم. فونت کاتب را به این دلیلی نصب می کنیم زیرا اتوکد زبان فارسی را نمی خواند و وقتی که در فایل اتوکدی خود برای راهنما و یا هر چیزی شروع به نوشتن فارسی کنید و اگر بخواهید از آن ها خروی پلات بگیرید، نوشته های شما بهم می ریزد و ممکن است به شکل کد، برعکس و … ظاهر شود.

[lwptoc]

 

نکته: برای آموزش بهتر مشاهده ویدئوی آموزشی که توسط مهندس وحید صلاحی

تهیه شده است را به شما پیشنهاد می کنیم

مرحله اول

اما در ادامه روش نصب فونت کاتب را برای شما شرح می دهیم که در طی چند دقیقه آن را روی اتوکد خود نصب کنید. برای نصب آن ابتدا لازم است که فایل فونت ها را داشته باشید و سپس اقدام به نصب آن کنید. در مرحله اول فایل خود را اگر فشرده می باشد از فشرده سازی خارج کنید و آن را استخراج کنید.

پیشنهاد ما: چگونه اتوکد را نصب کنیم؟

 

مرحله دوم

در مرحله دوم از نصب فونت کاتب به مسیری که اتوکد خود را در آن نصب کرده اید بروید(معمولا در این مسیر نصب می شود: C/Program Files/Autodesk/AutoCAD2017) ) و فایل اتوکد خود را پیدا کنید و سپس فایلی به نام Font را پیدا کنید و آن را باز کنید.

حال به سراغ فایل فونت های کاتب خود بروید و آن ها را کپی کنید و در فایل Font (که در مرحله قبل مسیر آن را نشان دادیم) Paste کنید.

مجددا به سراغ فونت های کاتب می رویم و فایلی به نام KATEB.LSP را پیدا می کنیم و کپی می کنیم و در مسیری که اتوکد را نصب کرده ایم (C/Program Files/Autodesk/AutoCAD2017/Support) فایلی به نام Support را پیدا می کنیم و در این قسمت Paste می کنیم.

 

مرحله سوم

در این مرحله از نصب فونت کاتب حالا به سراغ نرم افزار اتوکد می رویم و آن را باز می کنیم و طبق ویدیوی آموزشی kateb را در اتوکد تایپ می کنیم و اما می بینیم که هیچ اتفاقی نمی افتد. APPLOAD را تایپ می کنیم و Enter می کنیم و KATEB را از فایل Support پیدا می کنیم و انتخاب می کنیم و Load  را می زنیم. پس از لود شدن گزینه Close را می زنیم.

 

مرحله چهارم

در مرحله بعدی از نصب فونت کاتب در اتوکد به سراغ پنجره Home می رویم و از قسمت Text گزینه Text style را می زنیم و با باز شدن پنجره یک style جدید به نام دل خواه می سازیم. سپس از قسمت Font Name گزینه naskh.shx را پیدا کرده و کلیک می کنیم.در همان پنجره Text Style به سراغ Effect می رویم و Backwards را تیک می زنیم تا حروف برعکس نباشند. Apply را میزنیم تا تغییرات اعمال شوند و سپس Close را می زنیم.

 

مرحله پنجم

در مرحله پایانی از نصب فونت کاتب مجددا در اتوکد KATEB را تایپ کرده و Enter را می زنیم و نوشته ی خود را تایپ می کنیم. ممکن است در ابتدا فونت بصورت برعکس نوشته شود اما با زدن Enter درست می شود. پیشنهاد می کنیم از مقاله ” آشنایی با محیط جدید اتوکد ” دیدن فرمایید.

کلام آخر

با نصب فونت کاتب دیگر میتوان خروجی پلات را با خیالت راحت انجام داد بدون بهم ریختگی فونت ها و در سیستم های دیگر نیز به همان شکل نشان داده می شود. در ویدئوی آموزشی نیز سعی کردیم که به طور کامل و روان روش نصب این فونت را آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید