آموزش اتوکد برق

آموزش اتوکد برق

آموزش اتوکد برق : نرم افزار نقشه کشی در اتوکد برق  یکی از قدرتمندترین و کاملترین نرم افزارهای ساخت کمپانی Autodesk در حیطه نقشه کشی الکتریکال می باشد. توسط نرم افزار اتوکد برق می توانیم اسناد و مدارک مهندسی از جمله مدارات قدرت و فرمان،هیدرولیک و ابزار دقیق را برای هرگونه تابلو اتوکد برقی در محیط نرم افزاری رسم کنیم. نرم افزار اتوکد الکتریکال AutoCAD Electrical در کارگاه های تابلوسازی و طراحی تابلو برق بسیار کاربرد داشته و لذا آموزش اتوکد الکتریکال AutoCAD Electrical برای مهندسین برق و الکترونیک در اتوکد برق بسیار ضروری است.هم چنین پیشنهاد می شود جهت مشاهده ی ” پکیج آموزش اتوکد ” لینک مربوطه را کلیک نمایید.

اتوکد برق یکی از زیر مجموعه های اتوکد است. حتما تا الان شنیده اید که اتوکد برای معماران و طراحان یک ابزار کاربردی است که می توانند با استفاده از آن طراحی پلان ها، مقاطع و … را انجام دهند. اتوکد الکتریکال نیز ابزاری کاربردی برای طراحی مدارهای الکتریکی و …. است.

یکی از مزیت های اتوکد الکتریکال این است که میتوان با خطای کم و سرعت بالا به طراحی مدارها، سیم کشی و … پرداخت. می توان هم چنین فایل طراحی را به اشتراک گذاشت و بقیه افراد نیز بتوانند تغییرات را روی آن اعمال کنند. بنابراین برای پروژه های گروهی کاملا مناسب است.

یکی از فایده های طراحی با اتوکد الکتریکال این است که می توان در مواقع ضروری و خطر از این نقشه ها برای کنترل شرایط استفاده کرد.

 

 کاربرد آموزش اتوکد برق

آموزش اتوکد برق

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزار AutoCAD Electrical عبارت‌اند از :

 • امکان طراحی مدارهای الکترونیکی به‌ صورت حرفه‌ای
 • طراحی مدارهای الکتریکی، نقشه‌کشی فنی موتورهای گرمایی، ساختمان و …
 • استفاده از مارک منوها برای کوتاه شدن زمان ویرایش
 • سهولت در اشتراک‌ گذاری نقشه‌های DWG
 • مدیریت فایل‌ها با استفاده از Drag & Drop
 • امکان خروجیPDF از فایل‌های شماتیک
 • تغییرات سریع منوهای نشانه‌گذاری
 • هماهنگی و پشتیبانی از سایر نرم‌افزارهای اتوکد
 • شماره‌گذاری سیم‌ها و اجزا برای جلوگیری از خطا
 • دارای امکاناتی برای پیدا کردن خطاهای مدار و رفع مجازی آن‌ها
 • امکان اضافه کردن توضیحات و متن
 • امکان مشاهده مدارات طراحی‌شده به‌صورت سه‌بعدی
 • تولید گزارش‌ها به‌صورت اتوماتیک

 

معایب نرم‌افزار اتوکد الکتریکال نسبت به Eplan

آموزش اتوکد برق

آدرس‌ دهی‌های اتوماتیک

یکی دیگر از مباحث آموزش اتوکد برق آدرس دهی های اتوماتیک می باشد . شما تجهیزاتی مثل رله‌های کمکی و…. تقریباً در همه تابلوهای برق وجود دارند که درمورد این تجهیزات هم باید آدرس محل قرارگیری تک‌به‌تک در کنتاکت ها را زیر بوبین اصلی بیاوریم این دقیقاً به این معنی است که برای یک رله 4 کنتاکت باید به تعداد 5 آدرس ، ثبت شود.

تفاوت نرم‌افزار ایپلن با اتوکد در این است که در ایپلن آدرس‌دهی‌ها بین کنتاکت و تجهیزات اصلی به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود ولی در اتوکد باید به‌صورت دستی وارد کرد.

 

Pdfکردن نقشه

برای pdf کردن خروجی نقشه در ایپلن به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود ولی در اتوکد الکتریکال باید تک‌به‌تک انجام بپذیرد

 

پیوست کردن کاتالوگ محصولات

در ایپلن این امکان فراهم‌شده است تا کاربر با کلیک روی هرکدام از تجهیزات ، کاتالوگ آن فقط با یک کلید باز شود و کاربران را ببیند

 

تغییرات روی مدار فرمان فیدر‌ها

فرض کنید ترسیم نقشه به پایان رسیده حال با توجه به هر شرایطی مجبور می‌شوید به‌طور مثال یک قسمت از مدار را ستاره مثلث را اصلاح کنید

 

در نرم‌افزار اتوکد باید این تغییرات به‌صورت تک‌تک روی همه فیدر های اعمال کنیم ولی در ایپلن برای اصلاح بخشی از مدار فرمان فقط کافی است تغییر را روی اطلاعات page macro اعمال کنیم

 

با توجه به قابلیت‌هایی که از این نرم‌افزار گفته شد اتوکد الکتریکال را می‌توان یکی از بهترین نرم‌افزارها برای رسم نقشه‌های الکتریکی عنوان کرد.در این نرم‌افزار قدرتمند تمامی امکانات برای مهندسین و تکنسین‌های برق فراهم‌شده تا برای رسم یک نقشه مدرن بی‌نیاز باشد

آموزش اتوکد برق

 

کاربردهای نرم‌افزار اتوکد الکتریکال

توسط این نرم‌افزار می‌توان مدارهای الکترونیکی را با دقت فراوان طراحی و سپس ایجاد کرد

 1. بررسی مدارهای الکترونیکی
 2. بررسی مقاومت
 3. نقشه‌کشی فنی موتورهای گرم

نرم‌افزار اتوکد الکتریکال دارای تمام قابلیت‌های نرم‌افزار اتوکد به‌علاوه یک مجموعه کامل از ویژگی‌های CAD الکتریکی ازجمله کتابخانه‌های نماد جامع و ابزارهای مؤثر برای انجام وظایف خودکار طراحی الکتریکی می‌باشد. مهندسان در انجام بسیاری از کار ها ازجمله طراحی مدارهای الکتریکی ، نقشه‌کشی فنی موتورهای گرمایی، ساختمان و…. بهره می‌برند.

 

فصل اول – آموزش اتوکد برق

در بخش آموزش اتوکد برق لاز است تا مطالب اولیه‌‌ی کار با مجموعه ابزار اتوکد الکتریکال را بررسی می‌کنیم.

 

مجموعه‌ ابزار اتوکد الکتریکال دارای یک نوار ابزار استاندارد در بالای صفحه‌ی طراحی است. مجموعه‌ ابزار دارای تب‌های مخصوص و تب‌های Ribbon در کنار هم است.

 

آموزش اتوکد برق

آموزش اتوکد برق

آموزش اتوکد برق

چه نقشه هایی را می توانیم با اتوکد الکتریکال رسم کنیم؟

اتوکد الکتریکال نرم افزاری است که می توانید با آن بسیاری از نقشه هایی را که در صنعت برق از آن استفاده می شود را رسم کنید. از جمله ی این نرم افزار ها را در عنوان های زیر مشاهده می کنید. این نرم افزار هایی که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت جزئ پرکاربرد ترین نرم افزار ها در صنعت برق است.

 

اتوکد الکتریکال برق ابزار مناسبی می باشد ؟

اتوکد الکتریکی به علت سادگی در استفاده و یادگیری سریع آن و همچنین ابزارهایی که این نرم افزار دارد بسیار ابزار پرکاربدی به شمار می آید.  نکته ی دیگری که این نرم افزار را متمایز می کند جذابیت این نرم افزار است. این نرم افزار بسیار شکل و ظاهر شکیلی دارد و بسیار کاربر پسند است.

 

نکته ای که درهنگام استفاده از نرم افزار اتوکد الکتریکال باید مد نظر قرار بدهید چیست؟

این نرم افزار قادر نیست که ایرادات برقی  و باگ های سیستم را مشخص کند و یا بتواند از طریق برنامه نویسی کاری کند که محتوای دستگاه های صنعتی تغییر کند. این ابزار تنها برای این ساخته شده است که با آن بتوانید تمامی ظاهر و شکل مدار را مشخص کنید و نشان دهید که در مدار چه چیزهایی استفاده می شود. مثلا آیا موتور در این مدار به کار رفته است یا نه یا  اگر رفته است به چه میزان این اتفاق افتاده است.

 

کاربرد نرم افزار اتوکد برق چیست؟

نرم افزار اتوکد الکتریکال کاربرد وسیعی دارد. همانطور که گفته شد شما با این نرم افزار می توانید به تمامی نیاز های برقی خود برای رسم شکل و طراحی سیستم های برق پاسخ دهید. این نرم افزار بسیار می تواند برای بازار یابی به کار شما بیاید. فرض کنید شما برای گرفتن یک کار می خواهید به کارفرما یک رزومه بدهید که تا الان چه کارهایی انجام دادید.

 

این نرم افزار بیشتر برای چه کسانی توصیه میشود؟

برای تمامی کسانی که در زمینه برق فعالیت دارند و می خواهند کار اصولی انجام بدهند کاربرد دارد. شما برای آنکه به کارفرما بفهمانید که چه کاری از دست شما ساخته است نیاز داری که یک نقشه به او نشان بدهید که در این نقشه تمامی جزئیاتی که قرار است به صورت فیزیکی انجام شود آورده شود. این نرم افزار همچنین به تمامی مهندسان برق توصیه می شود که برای بالا بردن کیفیت کار خودشان حتما از این نرم افزار استفاده بکنند. تا هم لول کاری خودشان بالاتر برود و هم مشتری یا کارفرما از کار شما راضی تر شود تا در مرحله ی بعدی بیشتر با شما کار کند.بنابریان برای آموزش اتوکد برق پیشنهاد می شود حتما با گروه وحید صلاحی همراه باشید و یا جهت دسترسی به تمامی مقالات ما لینک ”  آموزش معماری ” را کلیک نمایید.

 

شماره تماس جهت ارتباط با مهندسین و مشاورین ما :

09120545680

instagram : vahid_salahi13

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید