نکته های مهم قبل از خریداری زمین

نکته های مهم قبل از خریداری زمین
در این پست می‌خوانید:

نکات مهم قبل از خرید زمین: در این بخش از مقالات آموزش معماری در سایت وحید صلاحی قصد داریم که به بررسی نکات مهم قبل از خرید زمین بپردازیم. امروزه با توجه به عدم ثبات بازار اقتصادی و نوسانات شدید، زمین و مسکن نیز از کالاهای با ارزشی هستند که دچار افت و خیز شدید قیمتی می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با ابعاد مختلف موضوع برای اجرای ساختمان آشنا شویم.

[lwptoc]

طبیعتا هر شخصی برای خرید زمین دلایل و اهدافی دارد. دلایلی همچون: تبدیل سرمایه، ساخت و ساز، فروش و … برخی ترجیح می دهند تا این گونه سرمایه خود را حفظ کنند که حتی با افزایش تورم نیز ارزش سرمایه خود را تا حدودی حفظ کنند. بنابراین سرمایه گذاری روی ملک و زمین را می توان جزو مهم ترین راه های سرمایه گذاری و حفظ سرمایه در ایران دانست. البته برای خرید زمین نکاتی هست که لازم است رعایت کنیم. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 بهترین زمان برای خرید زمین

از چه شخص و نهادی زمین بخریم؟

یکی از نکات مهم قبل از خرید زمین این است که باید بشناسیم که زمین را از چه کسانی می خریم و سرمایه خود را در کجا خرج می کنیم تا در دام کلاهبرداری افراد سود جو نیفتیم. زمینی که قصد خرید آن را دارید باید دقت کنید که شامل این موارد نشود: زمین هایی که در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام، کمیته، بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید و یا در مصادره باشند، با مشکلاتی همراه است. برخی از این زمین ها حتی فاقد هرگونه سندی می باشد.

 

موقعیت زمین چگونه است؟

در هنگام خرید زمین باید توجه داشته باشید که زمین چه موقعیتی دارد. آیا به جاده و امکانات دسترسی دارد یا هنور امکانات رفاهی در اطراف آن تعبیه نشده است. در چگونه اقلیم و آب و هوایی قرار دارد. وضعیت آب، گاز و برق رسانی آن چگونه است. کاربری زمین متناسب با چیزی باشد که شما قصد ساخت آن را دارید و زمین کشاورزی نباشد.

 چگونه در خرید زمین گول نخوریم

شرایط رفت و آمد

یکی از نکات مهم قبل از خرید زمین این است که به رفت و آمد خود نیز توجه کنید. در صورتی که جایی که قصد خرید زمین و ساخت ملک را در آن دارید به لحاظ جمعیتی شلوغ و پر رفت و آمد باشد طبیعتا با شلوغی ها ، ترافیک و .. نیز روبرو خواهید شد. زمین و املاکی که در شمال واقع شده اند نیز این ویژگی را دارند. مخصوصا در زمان تعطیلات که راه های رفت و آمد دچار تراقیک و شلوغی زیادی می شوند.

 

از زمین استعلام بگیرید

حتما از زمین مورد نظر خود استعلام بگیرید که از قانونی بودن آن اطمینان داشته باشید و مطمئن شوید که قانونی است و در بافت قانونی نیز قرار گرفته است. استعلامات انواع مختلفی دارند مثلا: استعلام از دارایی، شهرداری، جهاد کشاورزی و …

 صفر تا صد خرید زمین

پیشنهاد ما: شرکت در دوره ی خشت اول

کد رهگیری دریافت کنید

یکی از نکات مهم قبل از خرید زمین اطمینان از معتبر بودن آن زمین است. از آن جایی که در معاملات ملکی کلاهبرداری وجود دارد. طرفین معامله بخصوص خریداران نیز در این باره نگرانی هایی خواهند داشت. کد رهگیری به طرفین این اطمینان را می دهد که معامله درست است و آن ملک تنها به یک شخص فروخته شده است. کد رهگیری را میتوان از مشاوران املاک توسط سامانه ثبت معاملات و مستغلات کشور، دریافت کرد. پس از فروش آن ملک و زمین ، آن کد رهگیری بعنوان یک ملک فروش رفته در سامانه ثبت می شود و دیگر کسی نمی تواند آن را بخرد و ثبت کند. بنابراین حتما پیگیر کد رهگیری باشد.

 

ساخت یا سرمایه گذاری

زمینی که قصد خرید آن را دارید طبیعتا یا قصد ساخت و ساز برای خود دارید و یا اینکه قصد سرمایه گذاری و فروش. بنابراین با توجه به هر یک از اهدافی که دارید زمین را انتخاب کنید که برای شما سود آور تر باشد و آینده روشنی داشته باشد. به لحاظ موقعیت، متراژ، امکانات و … زمین را بررسی کنید و مناسب ترین آن را انتخاب کنید. زمین ممکن است به لحاظ موقعیت در یک محور شلوغ و پر رفت و آمد واقع شده باشد، جاده کشی نشده باشد، عقب نشینی نیاز داشته باشد و دیگر مواردی که رشد زمین و منطقه را با تاخیر مواجه کند.

 مدارک لازم برای خرید زمین

اطلاعات را تطابق دهید

یکی از نکات مهم قبل خرید زمین، تطابق اطلاعات است. توجه داشته باشید زمینی که قصد خرید آن را دارید بررسی کنید و ویژگی های آن را با موارد ذکر شده در سند مطابقت دهید و اطمینان پیدا کنید که با یکدیگر هماهنگ است. در صورتی که امضا کنید و سپس در هماهنگی آن ها با یکدیگر شک کنید، نمی توانید آن را تغییر دهید زیرا خودتان آن را بررسی و  تایید کرده اید.  بنابراین بهتر است که ابتدا شک و سوالات خود را برطرف کنید و سپس پای میز معامله بنشینید.

 

کلام آخر

در این بخش نکات مهم قبل از خرید زمین را بررسی کردیم و دانستیم که رعایت هر یک از آن ها تا چه حدی می تواند در داشتن یک خرید موفق به ما کمک کند. علاوه بر داشتن خرید مناسب به لحاظ جغرافیایی و موقعیت، هزینه، متراژ، دسترسی به امکانات رفاهی، رفت و آمد راحت نکاتی دیگر نیز حائز اهمیت است اعم از موارد حقوقی که باعث می شود از کلاهبرداری ها جلوگیری شود و خیال طرفین معامله از صحت و اعتبار آن راحت شود. این موارد را می توان با استعلام و دریافت کد رهگیری کنترل کرد. شما نیز برای هر گونه خرید و فروش موارد حقوقی را رعایت کنید تا از خرید خود اطمینان داشته باشید تا جلوی بسیاری از کلاهبرداری ها و سواستفاده ها را بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید