کلاه ایمنی مهندسی چه رنگی است؟ (آموزش معنی رنگ های کلاه ایمنی)

کلاه ایمنی مهندسی چه رنگی است؟ (آموزش معنی رنگ های کلاه ایمنی)
در این پست می‌خوانید:

کلاه ایمنی مهندسی چه رنگی است: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی به سراغ یکی از موضوعاتی رفته ایم که شاید دانستن آن برای شما نیز جذاب و کنجکاو کننده باشد. این که کلاه مهندسی چه رنگی است و یا این که هر رنگ کلاه برای چه کسانی است و آیا تفاوتی به لحاظ مقاومت و … با یکدیگردارند یا خیر. در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را بهتر بررسی کنیم. همان گونه که در برخی مشاغل مختلف لباس هایی مخصوص به همان صنف وجود دارد، کلاه های ایمنی نیز رنگ هایی دارند که افراد با توجه به وظیفه ای که در ساختمان دارند از آن باید استفاده کنند. بنابراین هنگامی که می بینید در سک ساختمان افراد کلاه هایی به رنگ مختلف به سر دارند، اتفاقی نیست و با توجه به کار هر فرد این کلاه ها استفاده می شوند.

شما بیشترین رنگی که در بین این کلاه ها دیده اید کدام است؟ به نظر شما کلاه ایمنی مهندسی چه رنگی است؟ برای مهندسان، سرپرست های کارگاه و سرکارگرها، مدیر و … از کلاه سفید رنگ استفاده می کنند. یکی از دلایل استفاده از کلاه های متفاوت برای مواقع خطر و رعایت ایمنی در اجرای ساختمان است. در هر ساختمانی تعدادی افراد مشغول به کار هستند. تصور کنید که اتفاقی مانند نشت گاز، ترکیدگی لوله یا ریزش در بخشی از ساختمان رخ دهد. در چنین مواقعی می توان شخص مربوط به آن حوزه را خیلی سریع و با استفاده از رنگ کلاه پیدا کرد و او را مطلع کرد. حتی اگر تعداد زیادی افراد در آن جا حضور داشته باشند.  

 

 

این ویدئو فقط بخش کوچکی از سریال بکوب و بساز بود.

جهت مشاهده ی دوره روی لینک سریال بکوب و بساز فصل یک کلیک کنید.

 

  حال که متوجه شدیم کلاه ایمنی مهندسی چه رنگی است، به اختصار دیگر رنگ ها را نیز با توجه به وظایفی که افراد به عهده دارند بررسی می کنیم.

حیطه رنگ

این رنگ مخصوص کارگران ساختمان است

زرد
مخصوص افرادی ست که در بخش های فنی فعالیت دارند سبز
مخصوص بخش تعمیرات و تکنسین ها است آبی
مخصوص نیروهای آتش نشانی است قرمز
برای کارکنانی است که در دماهای بالا کار می کنند قهوه ای
برای بازدیدکنندگان و مهمانان است طوسی

 

کلام آخر

همان طور که خواندیم، متوجه شدیم کلاه ایمنی مهندسی چه رنگی است و علت این تفاوت رنگ چیست؟ افرادی که در یک پروژه ساختمانی حضور دارند و در حیطه های مختلف مشغول به کار هستند، دارای کلاه هایی با رنگ های مخصوص به خود هستند. این کار علاوه بر اینکه حیطه کاری آن ها را مشخص می کند، به آن ها نظم نیز می بخشد.

علاوه بر این کلاهی که برای آتش نشانان استفاده می شود ممکن است تفاوت هایی به لحاظ جنس، مقاومت و … با کلاه بازدیدکنندگان داشته باشد. بنابراین ایمنی آن ها نیز از موضوعاتی است که باید در نظر گرفته شود. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد همچنین برای یادگیری بیشتر معماری و وارد شدن به بازار کار می توانید آموزش اتوکد را فرا بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید