پیکور چیست و چه کاربردی دارد؟ (بررسی انواع پیکور در اجرای ساختمان)

پیکور چیست و چه کاربردی دارد؟ (بررسی انواع پیکور در اجرای ساختمان)
در این پست می‌خوانید:

پیکور چیست: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی قصد داریم که با یکی از ابزارهای تخریب در ساختمان آشنا شویم. آیا می دانید پیکور چیست و چه کاربردی دارد؟ برای کسانی که در ساخت و ساز فعالیت دارند، پیکور ابزاری نام آشنا است. با استفاده از پیکور می توان سازه های بتنی را تخریب و خرد کرد. در ادامه بیش تر با این وسیله کاربردی در اجرای ساختمان آشنا می شویم.  

 

 

این ویدئو فقط بخش کوچکی از سریال بکوب و بساز بود.

جهت مشاهده ی دوره روی لینک سریال بکوب و بساز فصل یک کلیک کنید.

 

  اما کارکرد پیکور چیست و چگونه در تخریب کمک می کند؟ پیکور ابزاری قدرتمند برای تخریب است که با استفاده از نیروی برق کار می کند و سازه های بتنی کوچک و بزرگ را خرد می کند. البته پیکور ها با توجه به انواع مختلف آن بسته به قدرت تخریب در سازه های بتنی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از پیکورها برای تخریب کف، بتن، آسفالت و سنگ ها استفاده می شود. این دستگاه هم برای تخریب ملک و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و هم در پروژه های شهرسازی، راه سازی، عمران و عملیات حفاری مربوط به کندن زمین از این ابزار استفاده می کنند.

 

  حال که دانستیم پیکور چیست، می خواهیم با انواع پیکورها نیز آشنا شویم:

الف-پیکور هیدرولیکی

این نوع پیکور با استفاده از فشار روغن هیدرولیکی که در پشت آن قرار گرفته است، به جسم مورد نظر ضربه را وارد می کند. پیکور هیدرولیکی نیز می تواند سنگ های کوچک و بزرگ را خرد کند، حفاری کند و سازه و بتن را نیز تخریب کند. حرکتی که در این نوع پیکور انجام می شود از طریق روغن هیدرولیک انجام می شود. این پیکورها را بر روی بیل مکانیکی سوار می کنند و حتی برای تخریب فونداسیون نیز از آن ها استفاده می کنند.  

 

ب-پیکور بادی

این نوع پیکور با استفاده از هوایی که فشرده شده است کار می کند. به همین دلیل این نوع پیکور به یک کمپرسور متصل می شود. برای محیط هایی که استفاده از دیگر پیکورها موجب احتراق و انفجار شود، انتخاب این نوع پیکور انتخاب خوبی است.  

 

ج-پیکور برقی

این نوع پیکور با استفاده از نیروی برق کار می کند و معمولا وزن مناسب و سبکی دارند. این وسیله قدرت خوبی برای تخریب دارد و در اندازه های مختلف ساخته می شود.  

 

کلام آخر

در این بخش از مقالات بررسی کردیم که پیکور چیست. وسیله ای کاربردی که می تواند بتن، فونداسیون ، اسفالت و عملیات حفاری را انجام دهد و عملیات تخریب را سرعت ببخشد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد همچنین برای آموزش بیشتر معماری می توانید آموزش اتوکد را فرا بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید