اسکای لایت چیست و چه مزیت هایی دارد؟

اسکای لایت چیست و چه مزیت هایی دارد؟
در این پست می‌خوانید:

اسکای لایت چیست: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی قصد داریم به مبحثی جدید بپردازیم. این بار قصد داریم که بدانیم که اسکای لایت چیست. امروزه در برخی ساختمان ها و منازل مورد استفاده قرار می گیرد. اسکای لایت (sky light) نمایی شیشه ای است که بر روی سقف قرار می گیرد و نور طبیعی را به داخل می آورد. اسکای لایت ها نمای  آسمان را نیز نشان می دهند که از نظر بصری بسیار جذاب هستند. اسکای لایت ها بسته به اندازه و مدلی که در نظر گرفته شده اند می توانند با شیشه های مختلف و اشکال گوناگون نصب شوند. در ادامه با ما همراه باشید.

قیمت اسکای لایت

اسکای لایت ها یا سقف های شیشه ای  را میتوان جزو مدرن ترین نماها در ساختمان ها به حساب آورد که امروزه در بسیاری از پروژه های لوکس از این نوع نما استفاده می شود. برخی از اسکای لایت ها در خارج از نمای ساختمان قابل مشاهده هستند. این نورگیرها بر خلاف نورگیر های قدیمی بسیار پر طرفدار و چشم گیر هستند.

 

برای این که بدانیم دیگر مزایای اسکای لایت چیست ابتدا به بحث نور آن می پردازیم. اسکای لایت سقفی شیشه ای است که نور طبیعی را از خود عبور می دهد و سازه ای شفاف می باشد که با استفاده از شیشه پوشیده شده است. این نوع سقف ها به خصوص برای اماکن پر رفت و آمد بسیار مناسب می باشد. مکان هایی مانند پاساژ ها و مراکز خرید، مراکز اداری و …که نیاز به نورپردازی مناسب و نسبتا زیادی دارند ، اسکای لایت ها به خصوص در طی روز می توانند منبع نور بسیار مناسبی باشند. چشم انداز زیبایی که اسکای لایت ها ایجاد می کنند نیز بسیار جذاب است.

اسکای لایت(SkyLight) چیست؟

پیشنهاد ما : تاثیر اشکال هندسی در دکوراسیون

اسکای لایت ها در دو نوع ثابت و متحرک تولید می شوند و قیمت اسکای لایت های متحرک از قیمت ثابت آن بیش تر می باشد. شیشه ها نیز می توانند در انواع مات و شفاف مورد استفاده قرار بگیرند. شیشه ها نیز گرما و سرما را از خود عبور نمی دهند و به عبارتی عایق ساخته می شوند. اسکای لایت های متحرک قابلیت باز شدن دارند و به آن ها باز شو نیز گفته می شود و میتوان هم آن ها را در مدل های اهرمی و هم اتوماتیک نصب کرد. برخی نیز بنا به استفاده و سلیقه ی خود، از شیشه های شفاف و ا مات استفاده می کنند. هم چنین شیشه های طرح دار و یا طرح برجسته نیز در ان ها استفاده می شود.

طراحی و اجرا اسکای لایت ثابت و متحرک

 مقاله ی مفید: بافت های فرسوده شهری

اما برای اینکه بدانیم دیگر مزایای اسکای لایت چیست  باید گفت که ارتباط ما را با محیط قوی تر می کند و پیوند بین انسان و محیط بیرون را تقویت می کند. از طرفی همانطور که گفته شد اسکای لایت تا ساعاتی از روز نور طبیعی را به داخل محیط می آورند و بنابراین در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود و هزینه ها را کاهش می یابد.در ادامه به طور اختصاری انواع اسکای لایت را بررسی می کنیم.

 اجرای سقف اسکای لایت

انواع اسکای لایت چیست؟ اسکای لایت ها در انواع هرمی، صاف یا مسطح ، گنبدی و … ساخته می شوند و بسته به محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع تعریف
هرمی این نوع اسکای لایت به شکل هرم و زاویه دار ساخته می شود و نور زیادی را به فضای داخلی بازتاب می کند. اسکای لایت هرمی نیز مسئله جمع شدن آب و برف را ندارد و به علت شیب و شکل آن عملکرد خوبی نسبت به این مسئله دارد.
مسطح در این نوع اسکای لایت سطح شیشه ای صاف می باشد و نسبت به مدل های دیگر ، ارتباط مستقیم تری با محیط بیرون دارد ، به علت سطح صافی که دارد مشکلاتی مانند جمع شدن برف و باران را روی سطح دارد.
گنبدی اسکای لایت گنبدی شکل شیشه هایی به حالت انحنا دار دارند و جزو نماهای پرطرفدار می باشد که هم نمای داخلی و هم خارجی را زیباتر می کند. در این نوع اسکای لایت برف و باران روی آن جمع نمی شود و به راحتی از روی آن به پایین سر می خورد.

 پروفیل اسکای لایت

کلام آخر

در این بخش از مقالات دانستیم که اسکای لایت چیست و این سقف های شیشه ای چه کاربردی دارند. اسکای لایت علاوه بر تامین نور و ارتباط برقرار کردن بین محیط بیرون و داخل، مصرف انرژی را نیز کمتر می کند به این علت که روشنایی را تا ساعاتی از روز تامین می کند. اسکای لایت ها در اشکال مختلفی ساخته می شوند. استفاده از این نوع نورگیرها در سال های گذشته به خصوص برای فضاهای لوکس رواج بیش تری پیدا کرده است. خوب است اطلاعاتی درباره ی ” انواع سازه نگهبان ” نیز داشته باشید.

اما در برخی مکان های عمومی، مراکز تفریحی و تجاری نیز این نوع سقف ها بسیار استفاده می شود و علاوه بر جاذبه ای که ایجاد می کند، برا ی مکان های بزرگ بسیار مناسب و چشم نواز است. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

نمای اسکای لایت چیست

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید