جانوران معمار کدامند؟

جانوران معمار کدامند؟
جانوران معمار : ما در این مقاله از سری مقالات آموزش معماری به جانوران معمار پرداختیم. بیشتری از حیوان ها معمولا جای خواب خیلی براشون مهم نیستش و اولین جای گرمی و نرمی که پیدا کنن همون جا می خوابن. ولی حیوان ها و پرنده هایی هستند که نسبت به محل زندگیشون وسواس ویژه ای دارن. اونا براشون مهمه که شب کجا سر کنن و برای همین موضوع، خودشون دست به کار میشن تا خونه برای خودشون بسازن. در بینشون، ۱۳ تا حیوان هستش که بهترین معمار های طبیعت به حساب میان و ما در این مقاله میخوایم اونا رو بهتون معرفی کنیم.این حیوان ها برای اینکه خونشون رو بسازن ابزار لازمشون رو از اطرافشون جمع آوری می کنن و با اوصولی که به طور ذاتی باهاش آشنایی دارن در برابر برف و باد و باران خانه هایی همراه با مقاومت می سازن.

 

لانه موریانه

لانه های موریانه ها را شاید بشه حرفه ای ترین و همینطور عجیب ترین لانه میان حیوان های مختلف دونست. فقط موریانه هستش که لانه اش قسمت های مختلف مانند انبار غذا، محل پرورش نوزاد هاشون و… داره (موریانه ها حتی برای لانه هاشون هواکش هم درست میکنن!) و دقیقا شبیه ما آدم ها در آب و هوا های مختلف، معماری متفاوتی هم داره. برای مثال موریانه های جنگل های پرباران استوایی، روی سقف لانشون شیروانی درست میکنن! ناودان های این لانه ها، باعث این میشه که باران به داخل نیاد. موریانه های استرالیا لانه هایی در سمت شمال به جنوب درست میکنن. سطح صاف این لانه ها در طول مدت روز رو به خورشید قرار می گیرن تا داخل لانه هم گرم بشه.

 

شانه عسل

معمولا زنبور ها در لانشون وقتشون رو میگذرونن. لانه اونا هم همون شانه های عسل خوشمزه ای می باشن که مومشون رو تو دهن می شه مثل آدامس جوید.

جانوران معمار

پیشنهاد ما شرک در دوره : کارآموزی مجازی

تار عنکبوت

اگه عنکبوت معروف ترین لانه ی دنیا رو نداشته باشه جزء معروف ترین هاست. ممکنه براتون جالب باشه که بدونین تار های مختلف همانند اثر انگشت آدم ها فرق میکنه و اصلا دو تار عنکبوتی در جهان نیست که شبیه به هم باشن. عنکبوت ها تو بدنشون یک «مجرای تار ریسی» دارن که در اولش غده هایی، پروتئین تار رو ترشح می کنن. هر عنکبوتی برای تنیدن یک تار منظم و همچنین حرفه ای حدودا یک ساعتی وقت میذارن او حول یک محور می چرخه، تارش رو به شکل دایره ای بهم میبافه و بعدش بر میگرده و خط های بینشون رو اضافه میکنه. این تار ها از پروتئین کشسان و همچنین چسبنده ساخته می شن که حشره ها رو تو خودش گیر می اندازه و یک غذای آماده ای رو برای خانم یا آقای عنکبوت ارائه می کنه.

 

مرغ کریچ‌ ساز

این گونه مرغ ها با ساختن خانه هایی از جنس حصیر برای خود لانه خواهد ساخت و مرغ کریچ ساز ماده را بخ خود جذب خواهد کرد. جالب است بدانید که این جانور معمار علاوه بر این که میتواند برای لانه اش سقف بساز بلکه با قرار دادن میوه های مختلف میتواند آشینه اش را تزئین کند.

 

سگ آبی سازندگان حرفه ای سد

هممون سگ‌ های آبی رو با دندون ها و همینطور آرواره های قوی که به کمکش چوب رو می تراشه و سد می سازن رو می شناسیم. ولی می دونید که سگ های آبی چرا روی رودخانه ها سد می سازن؟ سگ های آبی حتما باید خانه شان رو تو محلی که آبگیر هست بسازن، برای همین هم اول با ساخت سد آبگیر کوچیکی درست می کنند و بعدش خانه خودشون رو بنا می کنن. سگ های آبی برای ساختن خونه اول ستون های کوچک عمودی رو تو زمین فرو می کنن و بعدش قطعه های کوچکتر چوب رو افقی بهش تکیه می دن. ملات این قطعه ها برای روی هم موندن چوب ها هم گل و علف هست.

جانوران معمار کدامند؟

کبوترها آشیانه های شهرنشین

میشه گفت کبوترها پرتعداد ترین لونه ها رو در شهر می سازن و برای همینه که هر کدوم از ما در حیاط یا تراس خونمون شده که یک بار لانه کبوتر داشته باشیم و اگر هم نه، در پارک ها اونارو دیده ایم. کبوتر ها موقعی که جفت می شن باهم دو یا سه روز قبل از اینکه تخم گذاری کنن با همکاری جفتشان لانه می سازن (و بعد از تخم گذاری کردن هم ادامه می دن). تخم ها حدودا سه هفته بعد از اینکه بیرون اومدن تبدیل میشن به جوجه پس اونوقت پدر و مادر باید عجله کنن! کبوتر ها تکه های چوب، کبریت، پوشال و… رو به محل لانه می‌ آورن و با آن دیواره هایی کوتاه برای لانشون درست می کنن تا جوجه ها بعد از اینکه شروع کردن به حرکت از لانه بیرون نیفتن.

 

مرغ جولای بایا، آشیانه ای حلقوی

مرغ جولای بایا پرنده بافنده ای که در سراسر شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی زندگی می کنه و از راسته گنجشک سانان هستش لانه ی این پرنده از خودش هم بیشتر معروفه آشیانه هایی که حلقوی آویزان شده از برگ ها و آخر شاخه ها البته شاخه های نزدیک به آب و یا حتی آویزان شده روی آب. این خانه منحصر به فرد رو مرغ جولای بایا از به هم تنیدن شاخ و برگ درختان (به خصوص درخت نخل) درست میکنه.

 

پرستو

پرستوها آشيانه ی خودشون رو از مواد های مختلفی درست میکنن. بعضی از اونا حفره‌ های خالی و يا آشيانه‌ های ترك شده‌ بقیه پرنده ها را به عنوان اقامتگاه خود انتخاب می كنن. همچنین پیشنهاد میشود خواندن مقاله ” معماری داخلی ساختمان چیست؟

جانوران معمار

مرغ لانه آویز دم زرد خانه درختی

جانوران معمار پرنده لانه آویز دم زرد در مکزیک و پاناما زندگی میکنه این پرنده از اون دسته از پرنده هایی هستش که لونه های به شدت جالبی درست میکنه. لانه های این پرنده بین شصت تا صد و هشتاد سانتی متر طول دارن و پرنده ی ماده اون ها رو برای تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها درست میکنه. شما مراحل اجرای ساختمان را بلد هستین؟

 

لاک پشت دریایی لانه های با دوام

لاک پشت های دریایی ماده در دو تا چهار سال یه بار از دریا و اقیانوس که محل اصلی زندگیشون هست، به ساحل میرن و در کناره دریا گودال هایی به عمق چهل سانتی متر تا پنجاه سانتی متر حفر می کنن. این لانه ها برای تخم گذاری ساخته می شن و از اونجایی که لاکپشت دریایی در هر بار تخم گذاری کردن بیشتر موقع ها بین ۵۰ تا ۲۵۰ تا تخم میذارن مجبوره بعضی وقت ها تا هشت لانه حفر کنه تا همه بچه هاش سرپناه داشته باشن! کل فرایند حفر کردن لانه و همچنین تخم گذاری کردن همشون کمتر از یک ساعت و سی دقیقه طول می کشه.

 

نتیجه: جانوران معمار بيشتر فقط در جستجوي پناهگاهي امن و راحت و مخفي می گردن تا شبی بی ‌دغدغه و نگراني و با احساس امنيت رو به صبح برسونن ولی جاندار هایی هم هستن كه به چيزی فراتر از يك استراحتگاه موقت فکر میکنن.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید