برج خلیفه دبی بلندترین آسمان خراش دنیا

برج خلیفه دبی بلندترین آسمان خراش دنیا

تاریخچه ی برج خلیفه دبی: ما در این مقاله از سری مقاله های آموزش معماری به برج خلیفه پرداختیم. برج خلیفه از بلندترین ساختمان های جهان و همینطور جزء معروف‌ ترین جاهای دیدنی دبی هستش که ساختش به مدت ۶ سال طول کشید و در چهار ژانویه ۲۰۱۰ افتتاح شد. این سازه ی بتنی که ۸۲۸ متر هم بلندی داره اولین تلاش حساب میاد در تاریخ جهان برای سازه‌ ای با این ارتفاع و در نتیجه طراح ها و مهندس ها از بهترین و همچنین جدیدترین فناوری و طراحی سازه براش استفاده کرده‌ ان این برج غول‌ پیکر، نمونه‌ ای بی‌ بدیل از برتری معماری رو به رخ دنیا می‌ کشه. در ادامه به بررسی بیشتر برج خلیفه و جاهای دیدنی این آسمان خراش می پردازیم پس تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

 

این برج اول با اسم برج دبی شناخته می‌ شدش ولی بعد زمان افتتاح رسمیش تو سال ۲۰۱۰ به برج خلیفه تغییر اسم پیدا کردش کلمه ی «خلیفه» از اسم شیخ خلیفه بن زاید آل مکتوم، حاکم ابوظبی و امارات متحده عربی گرفته شده موقع ساخت برج خلیفه و همینطور بقیه پروژه‌ های عمرانی در دبی، بحران اقتصادی باعث این شد که کار های ساخت‌ و ساز در آستانه ی تعطیلی قرار بگیرن. تو اون زمان سخت، ابوظبی بودش که رفت به کمک دبی و همین موضوع هم دلیل اصلی تغییر اسم برج به حساب میاد.

درباره برج خلیفه

مرحله های ساخت و تکمیل شدن برج خلیفه به این ترتیب بودش:

 • ژانویه‌ ۲۰۰۴: شروع کردن گود برداری
 • فوریه‌ ۲۰۰۴: شروع کردن کارگذاری شمع‌ ها و همچنین ستون‌ ها
 • مارس ۲۰۰۵: شروع کردن فرآیند رو سازی بنا
 • ژوئن ۲۰۰۶: تکمیل کردن ۵۰ طبقه
 • ژانویه‌ ۲۰۰۷: تکمیل کردن ۱۰۰ طبقه
 • مارس ۲۰۰۷: تکمیل کردن ۱۱۰ طبقه
 • می ۲۰۰۷: تکمیل کردن ۱۳۰ طبقه
 • ژوئیه ۲۰۰۷: تکمیل کردن طبقه‌ ۱۴۱ و شکستن رکورد بلندترین ساختمان جهان
 • سپتامبر ۲۰۰۷: تکمیل کردن طبقه‌ ۱۵۰ و شکستن رکورد بلندترین سازه‌ مستقل جهان
 • آوریل ۲۰۰۸: تکمیل کردن طبقه‌ ۱۶۰ و شکستن رکورد بلندترین سازه‌ ساخت بشر
 • ژانویه‌ ۲۰۰۹: تکمیل کردن منار مخروطی برج
 • سپتامبر ۲۰۰۹: تکمیل کردن عایق‌ کاری و نمای خارجی
 • ژانویه‌ ۲۰۱۰: افتتاح کردن برج

 

چرا ارتفاع برج خلیفه افزایش یافت

بلندی اول این برج از اول قرار بودش در ساختش از برج گرولو در استرالیا الگو برداری بشه 560 متر بود اما با تغییر کردن طرح اولیه ، ” مارشال استرابالا ” مهندسی که تا پایان سال 2008 روی این پروژه کار کردش تصمیم نهایی ارتفاع رو 808 متر اعلام کردش با ادامه دادن ساخت پروژه توسط “آدرین اسمیت” اون فکر می کرد که قسمت فوقانی ساختمان با سایر قسمت‌ ها متناسب نیستش و شکل ظاهریش خوب نیست و همین دلیل باعث افزایش پیدا کردن ارتفاع برج شد، به گفته ی اون این افزایش ارتفاع فقط برای باریک ‌تر شدن تاج برج و زیبایی بیشترش بوده.

مقاله ی بلندترین آسمان خراش های جهان رو هم بهتون پیشنهاد میکنیم.

 

سیستم‌ لوله کشی

سیستم آب برج خلیفه جزء پیشرفته ترین سیستم های لوله کشی در دنیا می باشد که در روز حدودا 946 هزار لیتر آب رو از طریق 100 کیلومتر لوله انتقال می ده و علاوه بر این هم 213 کیلومتر لوله‌ کشی جهت خدمات نظیر آتش‌ نشانی و 34 کیلومتر جهت تامین کردن آب سرد برای سیستم تهویه مطبوع داره و لازم به ذکر هستش که سیستم آب ‌و فاضلاب برج خلیفه از نیروی گرانش استفاده می کنه و آب های اضافی لوله‌ ها ، کف ساختمان ، تجهیزات مکانیکی و همینطور آب‌ های ناشی از طوفان‌ رو به فاضلاب شهری هدایت و در آن هم تخلیه می کنه.

 

سیستم تهویه مطبوع

این سیستم تهویه جوریه که، هوای خنک و تمیز رو از طبقه های فوقانی پایین می‌ کشونه، جوری که وقتی هوای داخل برج رو خنک می کنه، شبیه این میمونه که 13 هزار تن یخ در یک روز ذوب شده، همینطور برای تعدیل رطوبت داخل ساختمان ، سیستم جمع‌ آوری میعانات برج خلیفه، هوای گرم و همچنین مرطوب بیرون رو به داخل می کشه و با مقداری مشخص از هوای خنک داخل برج ترکیب می‌ کنه.

 

پارک برج خلیفه

پارک برج خلیفه 11 هکتار هستش که در اطراف برج خلیفه واقع شده توسط گروه معماری SWA طراحی شده و این طرح هم الهام گرفته شده  از گل‌ صحرایی ” Hymenocallis ” هستش، لازم به ذکر کردن این هست که سیستم آبیاری پارک توسط سیستم جمع‌ آوری میعانات و آب موجود در سیستم خنک کننده برج انجام می شه.

پارک برج خلیفه

 

ساختار و امکانات برج خلیفه دبی

برج خلیفه کاربرد های مختلفی داره که از جمله می‌ شه به بخش‌ های اداری، مسکونی، هتل‌، رستوران، سکوی تماشا و ارتباط ها اشاره کردش.

 

رستوران اتمسفر

رستوران اتمسفر (At.Mosphere) در طبقه ی ۱۲۲ قرار داره و همینطور در ارتفاع ۴۴۲ متری از سطح شهر و با سه فضای لوکس غذاخوری از مهمون های خود پذیرایی می‌ کنه.

از موقعی که وارد آسانسور سریع برج می‌ شین تا موقعی که پشت میز کنار پنجره با چشم‌ انداز مرکز شهر دبی و دریا می‌ شینین، تجربه‌ ای فراموش‌ نشدنی رو براتون رقم می‌ خوره. این رستوران با منو های نو آورانه و همچنین استفاده از بهترین مواد اولیه و ۲۰ سال هم تجربه سر آشپز جروم لاگارد (Jerome Lagarde)، وعده غذایی به‌ یاد ماندنی رو براتون تضمین می‌ کنه. رستوران اتمسفر ساعتش از هفت صبح تا دو صبح روز بعد آماده ی پذیرایی کردن از مهمون ها هست.

برج خلیفه

باشگاه برج خلیفه

باشگاهی با ۶,۳۲۰ متر مربع مساحت، یه مکان عالی برای تناسب اندام و همینطور سلامتی در دبی هستش که چشم‌ انداز های پانوراما از مرکز شهر دبی رو پیش روی مهمون ها میذاره این باشگاه دارای پنج سطح می‌ شه که یک سطحش مختص بانوان هستش. پیشنهاد ما دیدن برج شگفت انگیز ترامپ می باشد.

 

اعتراض و اعتصاب کارگران برج خلیفه

توی سال 2006 حدودا 2500 نفر از کارگر های ساختمان خلیفه برای اعتراض کردن به شرایط سخت کاری و همینطور شیفت‌ های طولانی ، اعتصاب کردن و با حمله کردن به اتومبیل‌ ها، دفتر های فروش ، کامپیوتر ها و تجهیزات ساختمانی، در حدود 500 هزار یورو خسارت وارد کردن و بیشتر این آدم ها اعتصاب کننده با این که روز بعد به سر کار بازگشتن اما کار نکردن.

 

آیا بازدید از برج خلیفه برای عموم آزاد است؟

خیلی از طبقه های برج خلیفه دارای هتل معتبر آرمانی و اقامتگاه‌ های مجلل و رویایی می‌ شود. با این حال، تعدادی از طبقه ها برای بازدید کردن عموم در نظر گرفته شده‌ ان که از جمله می‌ شه به لانژ، باشگاه و سکو های تماشا اشاره کردش.

 

نتیجه گیری

برج خلیفه فقط به خاطر بلندیش معروف نیست قطعا چون با ساختنش خیلی از رکورد ها جا به‌ جا شدش.

دیدگاه‌ها ۲
ارسال دیدگاه جدید