کاربرد وی آر Vr در معماری (آموزش واقعیت مجازی در معماری)

کاربرد وی آر Vr در معماری (آموزش واقعیت مجازی در معماری)
در این پست می‌خوانید:

کاربرد وی آر Vr در معماری : امروز با سری مقالات آموزش معماری در خدمت شما هستیم با یک موضوع جذاب حتما کلمه vr به گوش شما نیز خورده است. تکنولوژی وی آر یا واقعیت مجازی جزو شگفت انگیزترین اختراعات بشر است که به نوعی به خیالات رنگ واقعیت می دهد. وی آر مخفف (Virtual Reality) از جذاب ترین فناوری ها اخیر است که به این معنی است که از طریق تکنولوژی فضای سه بعدی را فراهم می آورد.

Vr کاربردهای متفاوتی دارد و میتوان در زمینه های مختلف از آن ها استفاده کرد و تا تجربه ای واقع گرا را در اختیار شما قرار دهد و شما شاهد رویدادهایی باشید که در عین این که مجازی است اما به نوعی شبیه سازی شده است که شما احساس می کنید که در واقعیت حضور دارید. اما در اینجا قصد داریم از vr و کاربرد آن در معماری صحبت کنیم و بررسی کنیم که این فناوری پیشرفته چگونه میتواند در پیشرفت علوم مختلف همچون راه، ساختمان و معماری و … تاثیر گذار باشد.

کاربرد واقعیت مجازی VR در معماری و عمران

اگر در زمینه ساخت و ساز فعال باشید حتما بارها برایتان پیش آمده است که کارفرما از سر کنجگاوی یا نگرانی، انتظار دارد که شما چشم اندازی از پروژه را برایش نشان دهید. این برای همه پروژه ها یا پروژه های کوچک صدق نمی کند هر چند که می تواند برای آن ها نیز کارساز باشد. اصولا برای شهرک سازی ها و پروژه های بزرگ، برج ها و … که از حساسیت بالایی برخوردارند، حضور وی آر (vr) می تواند بسیار مفید و اثر گذار باشد.

 

واقعیت مجازی VR – طراحی معماری

کاربرد وی آر Vr در معماری

کاربرد وی آر Vr در معماری در چنین پروژه های حساسی می توانند بسیار تاثیرگذار باشند. به خصوص برای کسانی که در زمینه طراحی فعالیت دارند می توانند مدلی شبیه سازی شده به خروجی نهایی را طراحی کنند. این طرح میتواند در نشست ها و جلسات مختلف هم برای توجیه و توضیحات و چرایی طرح نمایش داده شود. بنابراین افراد می توانند طرح را به صورت شبیه سازی شده از نزدیک تماشا کنند. زوایای مختلف را بررسی کنند، ایرادات و انتقادات خود را مطرح کنند و تغییرات را در همان لحظه اعمال کنند. هم چنین می توانند اجسام و المان ها را در آن محیط جابجا کنند.

 

اما استفاده از وی آر زمانی جذاب می شود که برای سه بعدی سازی هدست وی آر بر روی چشم قرار می گیرد و اکنون شما فضای سه بعدی را در دسترس دارید که میتوانید کاملا با تجسم طرح، ایده ها و نظراتتان را مطرح کنید. در چنین مواردی نقاط ضعف و قوت کاملا به چشم شما می آید و میتوانید در راستای اصلاح آن ها قدم بردارید. با استفاده از وی آر در معماری می توانید در محیط طراحی شده قدم بزنید و آن چه در طرح موجود است را تماشا کنید و کلیات و جزئیات را بررسی کنید.

 

کاربرد واقعیت مجازی(VR)

کاربرد وی آر Vr در معماری را میتوانید زمانی بیش تر دریابید که به طرح شما مقیاس واقعی یا مقیاس بزرگتر می دهد.

جزئی تر این موضوع برای زمانی است که می توانید مصالح و متریالی که قصد خرید و استفاده آن ها در پروژه را دارید را در این محیط تماشا کنید. ممکن است متریال مورد نظر شما برای استفاده در پروژه مناسب نباشد. مثلا به لحاظ رنگ، مدل و … مغایرت داشته باشد. در همیم مرحله می توانید متریال قبلی را حذف و به متریالی دیگر فکر کنید. در طراحی داخلی و خرید مبلمان و … نیز همین طور است. میتوانید مبلمان و اکسسوری هایی که قصد خریدشان را دارید، وارد این محیط کنید و ابعاد آن ها را اعمال کنید و در محیط جانمایی کنید. ممکن است برای محیط بزرگ باشند یا حتی کوچک که به چشم نیایند. پس می توانید آن ها را تغییر دهید و موارد جدیدی را برای خرید انتخاب کنید.

 

کاربرد واقعیت مجازی در طراحی دکوراسیون و معماری

کلام آخر

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و کاربرد وی آر Vr در معماری و تاثیر آن در سایر علوم، افراد سعی کردند که به روش های مختلف برای آسان کردن کار خود از آن بهره بگیرند و در راستای پیشرفت خود از آن ها استفاده کنند. اما وی آر در معماری توانست محیطی مصنوعی را از آینده ی پروژه ای ساخته نشده نشان دهد که افراد مختلف، سازندگان، کارفرماها و … بتوانند با جزئیات بیشتری آن را بررسی کنند و با استفاده از عناصر گرافیکی طرح نهایی پروژه را بررسی کنند و تغییرات را روی آن ها اعمال کنندهمچنین برای آموزش بیشتر معماری می توانید آموزش اتوکد را فرا بگیرید امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید