کاربرد اتوکد

کاربرد اتوکد
در این پست می‌خوانید:

در این مقاله قصد داریم کاربرد اتوکد را به عنوان نرم افزار کمک ترسیمی برای هنرجویان  و کلیه کسانی که قصد دارند از این نرم افزار در حرفه خود استفاده نمایند توضیح دهیم. به عبارتی اتوکد زبان مشترک تمامی معماران در دنیا می باشد البته باید گفت کاربرد اتوکد را در سایر رشته های ساختمانی و غیر آن نیز نمیتوان نادیده گرفت.

اتوکد، نرم افزاری تجاری است که در طراحی مدل های 2 و 3 بعدی با کمک رایانه بکار می رود. اتوکد مخفف طراحی اتوماتیک با کمک رایانه است. اتوکد به کاربرانش در فرایند طراحی کمک کرده و برای این کار لایه هایی را در نظر گرفته است. کابرد اتوکد در رشته های مختلف زمانی نمود پیدا میکند که مهندسین مربوطه بخواهند نقشه های مورد نظر خود را در تطبیق با یکدیگر قرار دهند.

 

توجه: جهت مشاهده ی دوره ی جامع و فوق العاده آموزش اتوکد به بخش دوره های آموزشی ما مراجعه نمایید.

 

کاربرد اتوکد در رشته های مختلف

ورژن ها ي  نسخه هاي مختلف نرم افزار اتوکد به وسعت کاربرد و  استفاده وسيع و گسترده  آن در بسياري ازرشته ها و شاخه هاي بسيار متنوع طراحي در بعضي موارد با توجه به کاربرد ويژه و خاص آن ها با توجه به آن رشته يا شاخه مورد نظر نامگذاري شده اند که در ادامه به آن ها اشاره خواهيم کرد . اگرچه که شايد در رويه نامگذاري روندي کاملا تخصصي نباشد اما امروزه بسياري از کاربران نرم افزار اتوکد در سراسر دنيا نسخه هاي مختلف اين نرم افزار را با نام هاي مرتبط با کاربرد آن مي شناسند و به کار مي برند.

 

اين نسخه نامگذاري شده بر اساس کاربرد و حوزه استفاده نرم افزار اتوکد عبارتند از:

  1. AutoCAD Architecture ورژن اتوکد مورد استفاده در رشته معماري
  2. AutoCAD Electrical  ورژن اتوکد مورد استفاده در رشته برق
  3. AutoCAD Mechanical ورژن اتوکد مورد استفاده در رشته مکانيک
  4. AutoCAD Civil 3D ورژن اتوکد مورد استفاده در عمران و راهسازي
  5. AutoCAD Map 3D ورژن اتوکد مورد استفاده در جغرافيا و شهرسازي
  6. AutoCAD Plant 3D ورژن اتوکد مورد استفاده در طراحي صنعتي و کارخانجات
  7. AutoCAD MEP     ورژن اتوکد مورد استفاده در تاسيسات ولوله کشي
  8. AutoCAD P&ID  ورژن اتوکد مورد استفاده در طراحي ابزار آلات و نقشه هاي تاسيساتي

 

کاربرد اتوکد در معماری

کاربرد اتوکد

AutoCAD Architecture نسخه ای از نرم افزار اتوکد است که شامل ویژگی های اختصاص داده شده به تولید معماری است. این نسخه به متخصصان معماری اجازه می دهد تا طرح هایی برای ساختمان های مسکونی و تجاری، از جمله موارد دیگر، تهیه کنند. این نسخه پیشرفته تر از نرم افزار اصلی است زیرا اشیا خاصی را برای حوزه معماری ارائه می دهد. علاوه بر این، با استفاده از AutoCAD Architecture، هر تغییری می تواند به طور خودکار در تمام عناصری که در آن ظاهر می شود به روز شود. این به صرفه جویی در وقت و تلاش کمک می کند.

 

کاربرد اتوکد در طراحی داخلی

کاربرد اتوکد

در حالی که اتوکد یک نرم افزار شناخته شده در زمینه معماری و ساخت و ساز است، اما برای برنامه ریزی فضا و طراحی داخلی نیز شناخته شده است. به لطف ابزارهای سه بعدی و بسیاری از منابعی که این نرم افزار به کاربران ارائه می دهد، مانند مواد منحصر به فرد، یک پالت رنگی غنی، تنظیمات خاص و غیره.

متخصصان طراحی داخلی می توانند خلاقیت خود را گسترش دهند و روی طرح های کامل، واقعی، جذاب و شخصی برای مشتریان خود کار کنند. تابع ۲D همچنین امکان ایجاد طرح های مطابق با واقعیت را فراهم می کند، در حالی که حاشیه نویسی را به مشتری یا همکار اضافه می کند.

 

کاربرد اتوکد در مهندسی عمران

کاربرد اتوکد

اتوکد نیز برای این نوع کارها بسیار مفید است. متخصصان مهندسی عمران با استفاده از ابزار Civil 3D خود می توانند نقشه هایی را برای ساخت جاده ها، پل ها، سایر سیستم های حمل و نقل و حتی سیستم های فاضلاب طراحی کنند. آن ها می توانند علاوه بر طراحی های مقطعی که به دستیابی به نتیجه دقیق و واقعی کمک می کنند، از مدل های سه بعدی برای ایجاد سطح، حجم و افزودن مواد استفاده کنند.

 

کاربرد اتوکد برای مهندسی مکانیک

کاربرد اتوکد

طراحان مکانیک که از اتوکد استفاده می کنند، نقشه هایی را برای ماشین آلات و دستگاه های مکانیکی آماده می کنند. کاربران اتوکد با داشتن ۷۰۰۰۰۰ قطعه و شی استاندارد و یک نوار ابزار طراحی پیشرفته مکانیکی، می توانند طرح های دو بعدی و سه بعدی بسیار دقیق درست کنند که در مورد محصول نهایی که دریافت می کنند صادق است. در این نرم افزار به همه چیز فکر شده است تا در وقت و تلاش کاربران خود صرفه جویی کند. طراحی صنعتی آسان تر و سازگارتر می شود.

 

کاربرد اتوکد برای مهندسی برق

کاربرد اتوکد

اتوکد همچنین یک ابزار ضروری برای متخصصان طراحی برق است. آن ها می توانند نمودارهای سیم کشی را برای استفاده در ساخت، نصب و تعمیر ابزارهای الکترونیکی آماده کنند. این نقشه ها نصب کابل ها را تسهیل می کند، زیرا همه چیز از قبل در کوچکترین جزئیات بیان شده است.

برخی از افراد نرم افزار CAD را سریع تر از سایرین می دانند، اما این کار به زمان و تلاش نیاز دارد پس چگونه می توانید به راحتی بر آن تسلط پیدا کنید!

 

توجه! پیشنهاد می شود جهت مشاهده ی مقالات دیگر به روی لینک ” آموزش های رایگان معماری ” کلیک نمایید.

 

کاربرد اتوکد در تولید

کاربرد اتوکد

همچنین از نرم افزار اتوکد در بسیاری از صنایع برای تولید استفاده می شود. طراحان صنعتی، اشیا ساخته شده را نشان می دهند و تعریف می کنند. آن ها بر اساس مشخصات دقیق، قسمت های مختلفی را که شی نهایی را تشکیل می دهند محاسبه و تعیین می کنند و سپس آن ها را به صورت مجازی روی کامپیوتر مونتاژ می کنند. سپس از این طراحی ها برای تولید نمونه های اولیه و سری های قابل فروش استفاده می شود. هر جزئیاتی، چه شکل، اندازه، رنگ یا مواد، در بالادست فکر شده و در طراحی برجسته می شود تا نتیجه بهینه به دست آید.

 

انواع نسخه های اتوکد

اتوکد انواع مختلفی دارد که برخی از آنها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 

AutoCAD

این کاملترین پیشنهاد با تمام ویژگی ها است. اگر اشتراک آن را بپردازید، به اتوکد برای ویندوز و اتوکد برای مک و همچنین ابزارهای خاص صنعت AutoCAD Architecture، AutoCAD Electrical، AutoCAD Map 3D، AutoCAD Mechanical، AutoCAD Plant 3D، AutoCAD Raster Design و اتوکد وب و برنامه کاربردی موبایل دسترسی خواهید داشت. به قیمت ۱۶۹۰ دلار.

 

AutoCAD LT

این یک نسخه ساده شده از اتوکد برای پیش نویس دو بعدی است که امکان مدل سازی و تجسم سه بعدی را ندارد. با قیمت ۴۲۰ دلار در سال.

 

AutoCAD Mobile app

کاربرد اتوکد

برنامه موبایل اتوکد دارای ابزارهای اصلی طراحی و پیش نویس است. در هر زمان و هر مکان روی طراحی های CAD خود کار کنید – حتی با هزینه ۵۵ دلار در سال بصورت آفلاین.

 

AutoCAD web app

این یک برنامه آنلاین برای ویرایش، ایجاد و مشاهده طراحی های CAD در مرورگر وب در هر رایانه است. و به صورت رایگان با Autocad و Autocad LT ارائه می شود.

 

چکیده

افرادی که مشغول به کار در زمینه معماری، مکانیک یا مهندسی هستند مزایای استفاده از اتوکد را کشف می کنند. ابزارهای طراحی و مستند سازی در AutoCAD نه تنها به حداکثر رساندن بهره وری کمک می کند، بلکه باعث می شود سرعت کارهای طراحی و مستند سازی شما افزایش یابد .

 

پروژه ها را از طراحی تا اتمام سرعت می بخشد ، در حالی که انجام تمام وظایف محوله به صورت دستی می تواند خسته کننده باشد .با استفاده از نرم افزار AutoCAD می توان سطوح ، جامدات و منحنی ها را به راحتی ایجاد کرد و با گرفتن خروجی مناسب از  مدل های ۳D که در نرم افزار های دیگر طراحی شده ، از جمله : SolidWorks، CATIA ، Pro / ENGINEER ، Rhinoceros، NX و … به طور مستقیم به AutoCAD وارد کرد و به شما این امکان را می دهد که به راحتی نماهای دو بعدی ایجاد کنید .

 

فایل ها ی ابر نقاط اشیاء اسکن شده با بیش از ۲ میلیارد نقطه را می توان وارد اتوکد کرد .شما می توانید مدل های سه بعدی طراحی شده در اتوکد را تبدیل به خروجی مناسب کنید و با استفاده از این خروجی ، به کمک پرینتر های سه بعدی ماکت مدل خود را به راحتی بسازید .اتوکد توسط متخصصان در بسیاری از صنایع برای انجام هر کاری از جمله طراحی و ساخت نمایشگاه ها گرفته تا ساخت و ساز یک استادیوم که طراحی پیچیده است.

 

به عنوان مثال استادیوم ملی برزیل؛ یک استادیوم خورشیدی که بیش از ۷۱،۰۰۰ نفر را در خود جای می دهد و برای میزبانی رویدادهای مهم فوتبال مانند جام کنفدراسیون ها، جام جهانی فیفا و کوپا آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. اتوکد دارای کاربردهای فراوانی است و حتی توسط صنایع فراتر از زمینه های معماری و مکانیکی قدرت گرفته است.

 

به عنوان مثال : شرکت های سفارش طراحی ممکن است از ابزارهای مدل سازی سه بعدی در AutoCAD برای تبدیل ایده های خلاقانه به طرح های مفهومی مفصل استفاده کنند ، به خاطر اینکه می توانند دقیقا همان چیزی را که تجسم می کنند طراحی کنند . مثلا شرکت های سفارش طراحی پنجره ، می توانند با سازندگان ساختمان قرارداد داشته باشند و پنجره هایی را که با اتوکد طراحی کرده اند را به صورت یک کتابخانه دسته بندی کنند و در اختیار سازندگان ساختمان قرار دهند و سازندگان نیز با توجه به طراحی ساختمان ، هر نوع از پنجره ای که می خواهند در طراحی ساختمان استفاده کنند .

Instagram: vahid-salahi13

091205456080

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید