تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی

تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی
در این پست می‌خوانید:

تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی : در این بخش از سری مقالات آموزش معماری قصد داریم که به تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی بپردازیم. از آنجایی که کشور ما ایران در بالای خط استوا قرار گرفته است، بصورت عمومی و بصورت طبیعی نور از سمت شرق می تابد و طی نیم کره ای از سمت شرق به غرب و جنوب این نور هدایت می شود. برای همین است که شهرداری شهرهای ایران، برای اینکه زمین ها نهایت استفاده و بهره را از این نور طبیعی ببرند زمین ها را به صورت شمالی و جنوبی طراحی می کنند تا در این روند تابش نور، نور مستقیم جنوب به سمت ساختمان ها بتابد.

 تفاوت خانه شمالی و جنوبی

پیشنهاد ما: شرکت در دوره ی آموزش اتوکد

 

به دلایل گفته شده در بالا یک سری از ساختمان ها جنوبی و یک سری بصورت شمالی ساخته می شوند. در ادامه تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی باید گفت که، ساختمان های شمالی بصورت مستقیم و طبیعی از طریق حیاط نور طبیعی دریافت می کنند و ساختمان های جنوب نیز از قسمت جنوب و حیاطشان نور طبیعی را دریافت می کنند.

 تفاوت قیمت آپارتمان شمالی و جنوبی

زمین شمالی

برای طراحی زمین های شمالی معمولا مساحت 60%+2 را در نظر می گیرند و بجای آن، در طراحی این ساختمان ها طراحی نورگیر واجب است و در ساختمان های جنوبی همان عدد 60 درصد را در نظر می گیرند و طراحی را بر این اساس پیش می برند.

 خانه های شمالی و جنوبی

سطح اشغال

در ادامه تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی به محاسبه سطح اشغال می پردازیم. حالا شاید برایتان سوال باشد که این 60 درصد چیست؟ منظور از 60 درصد ، 60 درصد از سطح اشغال است. مثلا اگر مساحت زمینی 200 متر باشد 60 (با محاسبه 60 درصد سطح اشغال )، 120 متر از آن تبدیل به بنا می شود و 80 متر دیگر آن مربوط به حیاط و مشاعات می شود.

 

اما یکی از ساده ترین و سریع ترین راه ها برای تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی بنظر شما چیست؟ در این روش به محض اینکه وارد خیابان می شوید، می توانید شمالی و جنوبی بودن ملک را تشخیص دهید.

نکته: برای یادگیری این روش حتما ویدیو را تماشا کنید.

کلام آخر

در این مقاله به اختصار به تفاوت ترسیم نقشه های شمالی و جنوبی پرداختیم و آن ها را بررسی کردیم. ساختمان های شمالی مستقیما و از طریق حیاط نور طبیعی خورشید را دریافت می کنند و ساختمان های جنوبی از قسمت جنوب حیاط نور را می گیرند. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد ما: تفاوت نوسازی و بازسازی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید