دستور Group در اتوکد

دستور Group در اتوکد
در این پست می‌خوانید:

دستور Group در اتوکد: در این بخش از مقالات آموزش اتوکد قصد داریم که به دستور Group در اتوکد  بپردازیم. با این دستور می توانیم اشکال را در یک گروه دسته بندی کنیم.گروه بندی سبب می شود که بتوانیم در برخی دستورها روی این گروه ها را مشترکا تغییراتی را ایجاد کنیم.

[lwptoc]

در واقع می توان گفت که با دستور Group در اتوکد، اشکال بهم متصل می شوند. برای اجرای این دستور راه های مختلف وجود دارد که با استفاده از آن می توان گروه بندی را اجرا کرد.

آموزش دستور گروپ در اتوکد

روش اول

از طریق نوار ریبون به سراغ پالت Group می رویم. اشکالی را که میخواهیم گروه شوند را درگ و انتخاب می کنیم و سپس روی Group کلیک می کنیم.

 

روش دوم

اشکالی که می خواهیم Group شوند را انتخاب می کنیم، در خط فرمان کلید میانبر G را تایپ کرده و Enter را می زنیم. اشکال گروه بندی می شوند.

نکته: برای اینکه مطمئن شوید دستور Group در اتوکد به درستی اجرا شده است می توانید گروهی که تشکیل داده اید را با استفاده از دستور Move جابجا کنید، خواهید دید که اشکال با همدیگر جابجا می شوند.

 

Ungroup  کردن

خلاف دستور Group در اتوکد، Ungroup می باشد که اشکالی را که در یک گروه هستند را از گروه خارج می کند. برای اجرای این دستور باید گروهمان را ابتدا در محیط اتوکد انتخاب کنیم و از پالت Group گزینه ی Ungroup را انتخاب کنیم و بنابراین از گروه خارج می شوند.

دستور group در اتوکد

Group Edit

اگر قصد داشته باشیم که روی گروه ایجاد شده، تغییر و ویرایشی ایجاد کنیم باید از پالت Group گزینه Group Edit را انتخاب کنیم و تغییرات را اعمال کنیم.

Group Edit شامل سه گزینه به شرح زیر می باشد که هر یک را به اختصار توضیح میدهیم:

  • Add object : این گزینه در اجرای دستور Group در اتوکد این امکان را می دهد که به گروهی که ایجاد کرده ایم اشکال دیگر را اضافه کنیم. برای اجرای این دستور ابتدا گروه مورد نظر را انتخاب می کنیم. از پالت Group گزینه Group Edit را انتخاب می کنیم و Add object را می زنیم و شکلی که می خواهیم به گروهمان اضافه کنیم را با کلیک کردن انتخاب می کنیم. در نهایت می بینیم که شکل مورد نظر به درون Group انتقال پیدا کرد.

آموزش دستور group از دستورات نرم افزار اتوکد

آموزش دستور گروپ در اتوکد

  • Remove object: با این دستور می توانیم یک یا چندین شکل را از داخل گروه خارج کنیم، بنابراین از Group Edit گزینه Remove object را انتخاب کرده و سپس با کلیک روی شکل مورد نظر و فشردن Enter شکل را از گروه خارج می کنیم.

دستور Group در Autocad

  • Rename: با استفاده از این گزینه می توانیم نام Group را تغییر دهیم.

فرمان Group در اتوکد

 

Group selection On/off

یکی دیگر از گزینه در اجرای دستور Group در اتوکد، گزینه Group selection On/off می باشد که از طریق پالت group آن را می توان اجرا کرد. کارکرد آن به این صورت است که با خاموش و روشن کردن این گزینه می توانیم اشکالی را که در گروه قرار دارند را بصورت تکی انتخاب کنیم. یعنی اینکه با اینکه اشکال کماکان در گروه هستند و ماهیت گروه را دارند اما می توان شکل ها را جداگانه نیز select کرد.

 کاربرد group در اتوکد

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم که دستور Group در اتوکد را به ساده ترین شکل ممکن بررسی کنیم و کاربرد آن را بهتر بدانیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید