شناسایی انواع میلگرد چگونه است؟

شناسایی انواع میلگرد چگونه است؟
در این پست می‌خوانید:

شناسایی انواع میلگرد: در این بخش از مقالات آموزش معماری وحید صلاحی قصد داریم که به شناسایی انواع میلگرد بپردازیم. میلگرد جزو مهم ترین متریالی است که در صنعت ساختمان کاربرد دارد. میلگردها بسته به ضخامت و جنس به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. میلگرد ها در واقع نوعی پروفیل هستند که استوانه ای شکل هستند و با وجود میلگرد است که ساختمان ها و برج هایی با ارتفاع بلند ساخته می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع میلگرد ها در اجرای ساختمان نیز آشنا شویم.

[lwptoc]

با توجه به روی آوردن بشر به زندگی شهری و گسترش آپارتمان نشینی، طبیعتا ساخت و ساز ساختمان و بلند مرتبه سازی آن ها نیز نیازمند متریال و ابزار آلات پیشرفته می باشد. مهم ترین موردی که در ساخت این ساختمان مطرح است بحث مقاومت و استحکام آن ها است. بنابراین برای خلق سازه ای محکم و مقاوم ،ضروری است که از میلگردها استفاده شود.

 انواع میلگرد آجدار

میلگرد

پیش از شناسایی انواع میلگرد، می خواهیم تعریفی کلی از میلگرد داشته باشیم. میلگرد، میله ای از جنس فولاد که در سایزهای متفاوت تولید می شود. بالا رفتن قیمت این محصول می تواند بالا رفتن قیمت مسکن را در پی داشته باشد. از انجایی که بتن به تنهایی توان تحمل فشار وارده را ندارد، کاربرد میلگر به میان می آید. میلگرد با قرارگیری در درون بتن آن را تقویت می کند و در برابر بارهای وارده مقاومت کششی پیدا می کند.

 

نقش میلگرد

همانطوری که گفته شد میلگردها به این دلیل که مقاومت بتن را بالا ببرند، درون بتن قرار می گیرد. زیرا اگر حوادث طبیعی ای مانند زلزله رخ دهد، این میلگرد سبب می شود که بتن ها هنگام زلزله دچار ترک خوردگی و شکستگی نشود و سازه مقاومت کافی را داشته باشد. میلگردها شباهت نزدیکی به هم دارند و تفاوت آن ها جزیی است. بنابراین در هنگام  انتخاب و خرید میلگرد بهتر است که با فردی که با این حوزه آشنایی دارد مشورت کنیم تا بهترین متریال را با توجه به پروژه مورد نظر انتخاب کنیم تا دچار هزینه های اضافی نشویم.

 

مشخصات

یکی از مشخصه ها برای شناسایی انواع میلگرد این است که روی میلگرد یک سری علائم حک شده است که ماهیت و مشخصات میله را روی آن ذکر کرده است. علاوه بر آن برخی شرکت ها برای اینکه اعتبار خود را حفظ کنند و میلگردهای آنان از میلگردهای تقلبی در بازار تشخیص داده شوند، نام خود را بر روی میلگردها حک می کنند. با این کار خریداران هم میتوانند با خیال راحت تر خرید کنند. آیا می دانید بتن مگر چیست؟

 

خرید

باید دقت داشته باشیم که میلگردی که قصد خرید آن را داریم اصل باشد و از محصولات تقلبی استفاده نکنیم زیرا ممکن است باعث ایجاد خطرات و آسیب های جانی و مالی به افراد شود. ممکن است این گونه میلگردهای تقلبی مقاومت کشش کافی نداشته باشند و حتی توان تحمل بار وارده را نداشته باشند.

 انواع میلگرد از نظر شکل ظاهری

پیشنهاد ما: شرکت در دوره خشت اول

علائم اختصاری

برای شناسایی انواع میلگرد علامت هایی روی آن درج شده که هرکدام معنی و مفهوم خاص خودش را دارد. اکنون به شرح این کدها می پردازیم:

کد روی میلگردها به ترتیب از سمت چپ به راست شامل: نام شرکت و کارخانه ای که میلگرد را تولید کرده است، کد مربوط به مشخصه ی میله، کدی که به فرایند تولید این میلگرد متعلق است.

 

مشخصه میلگرد

اما برای نشان دادن مشخصه ی میلگرد که قبل از آخرین حرف ، روی میلگردحک می شود جدول زیر طراحی شده که در واقع سایز آج میلگرد در آن ملاک تشخیص است:

استاندارد روسی سایز آج حرف انگلیسی شاخص نوع میلگرد
A2 آج 340 J میلگرد آج دار مارپیچ
آج 350 L
A3 آج 400 C میلگرد آج دار جناغی
آج 420 H
A4 آج 500 S میلگرد آج دار مرکب
آج 520 F

 

فرایند تولید میلگرد

برای شناسایی انواع میلگرد با توجه به حروف حک شده روی آن به سراغ آخرین حرف که فرایند تولید آن را نشان می دهد می رویم:

نوع فرایند تولید
T روش ترمکس
A روش آلیاژسازی
U روش غیر از خنک کاری و برگشت تحت کنترل

 

سایز میلگرد

میلگردها در سایزهای متفاوتی تولید می شوند که در اندازه های استاندارد هستند و گاهی بین این اعداد هم طراحی می شوند که به آن ها سایزهای غیر استاندارد می گویند. اما سایزهای استاندارد عبارتند از: 8،10،12،14،16،18،20،22،25،28،32،36 که به واحد میلی متر می باشند.

 انواع میلگرد ساده

کلام آخر

در این بخش از مقاله معماری، شناسایی انواع میلگرد را شرح دادیم. میلگرد ها، میله های فولادی پر استفاده ای  هستند که با جایگذاری در بتن در صنعت ساختمان و ساخت و ساز استفاده می شود. مقاومت کششی سازه را بالا می برد و به آن استحکام و دوام بیش تری می دهد. میلگردها در سایزهای مختلفی تولید می شوند که با توجه به کاربردشان میلگرد مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.البته باید گفت که قیمت میلگرد نیز با توجه به نوسانات بازار دائما بالا می رود. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید