فرق نقشه های فاز یک و دو

فرق نقشه های فاز یک و دو
در این پست می‌خوانید:

فرق نقشه های فاز یک و دو : در این مقاله از سری مقالات آموزش معماری به موضوع نقشه های فاز یک و دو پرداخته ایم و به طور کامل هر کدام را معرفی کرده و تفاوتشان را بررسی کرده ایم. از این نقشه ها برای معرفی ساختمان و ارائه طرح به کار فرما و مشتریان و جویا شدن نظر آن ها استفاده می شود . از نقشه های فاز 1 می توان اجرای سازه و تاسیسات ساختمان را ارزیابی و زمان اجرای پروژه را فهمید. نقشه های فاز 1مبنای قضاوت ارزیابی و تصمیم گیری کار فرماها و مشتریان و سرمایه گذاران هستند به این دلیل دقت در کیفیت ترسیمات و ارائه درست طرح اهمیت زیادی خواهد داشت.

فرق نقشه های فاز یک و دو وحید صلاحی

[lwptoc]

تعریف و کاربرد نقشه ی فاز یک و دو

یکی از اولین مرحله های چرخه ی پروژه‌ های عمرانی قبل از اینکه عملیات اجرایی مطالعه ی اولیه روی پروژه و نیاز سنجی‌ های اون هستش و بعدش باید نقشه‌ های کانسپت یا اصطلاح مفهومیش تهیه بشه و بعد نقشه‌ های اجرایی که به طور اصطلاح مراحل طی شده رو در سه فاز صفر ، یک و دو تقسیم‌ بندیش می‌کنن. در این مقاله ما به تعریف و کاربرد نقشه ی فاز یک و دو پرداخته‌ ایم.

 

نقشه‌ های فاز یک

بعد از تکمیل شدن گزینه‌ ی نهایی و قطعی شدن طرح ساختمان نقشه‌ های ساختمان رو به‌ طور دقیق و با مقیاس ۱:۵۰ یا ۱:۱۰۰ میکشن. به این جور نقشه‌ ها که ویژگی‌ های معماری ساختمان رو مخصوصا روش استقرار کیفیت و روابط فضا ها مشخصات نما های ساختمان رو نشون می‌ ده که به اصطلاح نقشه‌ های فاز یک معماری میگن. از این نقشه‌ ها می‌ شه برای معرفی کردن ساختمون به کارفرما و همینطور استفاده‌ کننده‌ ها و اخذ نظرشون استفاده کردش. امکانات مربوط به اجرای سازه و تأسیسات ساختمانی رو ارزیابی کرده و هزینه و زمان اجرای پروژه رو برآورده کرده. نقشه‌ های فاز یک به دلیل مبنای قضاوت ارزیابی و تصمیم‌ گیری کارفرما ها و اونایی که استفاده می کنن و سرمایه‌ گذار ها هستن دقت داشتن در کیفیت کشیدن ها و ارائه‌ دادن درست طرحش اهمیت پیدا می‌ کنه.

با توجه به اینکه درک نقشه‌ های فنی برای همه امکان پذیر نیست با استفاده کردن از ماکت و ترسیم های سه‌ بعدی و بهره‌ گیری کردن از امکانات رنگ و سایه‌ روشن، پروژه باید به نحوه ای ملموس و قابل‌ درکی معرفی شه. ترسیم، ارائه ی دقیق و زیبای طرح و همینطور حتی ساخت ماکت، علاوه بر اینکه تفهیم طرح به دیگران، به طراح کمک می‌کنه کمبود های احتمالی طرح رو تشخیص داده در مرحله های بعدی، اون ها رو رفع کنه. از این‌ رو هم سرنوشت هر طرحی، به نحوه‌ ای که ترسیم میشه و ارائه‌ میشه بستگی داره.

در ارائه‌ دادن نقشه‌ های فاز یک معماری، معمولا برای ایجاد کردن حس عمق در پلان، داخل دیوار ها رو پررنگ کرده و برای قابل‌ درک‌ تر شدن فضا ها و مبلمان فضا ها رو ترسیم می‌کنن.

نقشه های فاز یک و دو وحید صلاحی

نقشه‌ های ساختمان فاز دو

نقشه‌ های فاز یک ساختمان فاقد از دقت و اطلاعات لازم برای اجرا کردن ساختمان هستش. به طور مثال در اون نوع از فونداسیون‌ ها، ابعاد ستون‌ ها، مسیر لوله‌ ها، جنس دیوار ها، مصالح کف سازی، جنس و جزئیات در ها و پنجره‌ ها، محل استقرار لامپ‌ ها و… مشخص نیستن. به خاطر این دلیل، برای اجرا کردن هر ساختمان با استفاده کردن از نقشه‌ های فاز یک، نقشه‌ های اجرایی (فاز دو) اون رو تهیه می‌کنن. همچنین لازم است شما وظایف مهندس ناظر و طراح معماری رو بدنید.

 

نقشه‌ های فاز دو ساختمان شامل مورد های زیر هست:

1  نقشه‌ های فاز دو معماری

از طرف مهندس معمار آماده میشه و دارای مشخصات مصالح و همچنین جزئیات اجرایی قسمت‌ های مختلف ساختمان است.

2  نقشه‌ های فاز دو سازه

از طرف مهندس محاسب آماده میشه و مشخصات فونداسیون ها، ستون‌ ها ، تیر ها و پوشش سقف‌ ها رو معرفی میکنه.

3  نقشه‌ های تأسیسات مکانیکی

از طرف مهندس مکانیک آماده میشه و سیستم آب‌ رسانی کردن ، دفع کردن فاضلاب، نحوه ی گرمایش و سرمایش رو معرفی میکنه.

4 نقشه‌ های تأسیسات الکتریکی

از طرف مهندس برق آماده میشه و سیستم روشنایی، کلید و پریز و تلفن ساختمان رو معرفی میکنه. مجموعه ی نقشه‌ های فوق، زیر نظر مهندس معمار کنترل میشه و هماهنگ میشه و در کل به عنوان نقشه‌ های اجرایی ساختمان مورد برنامه ریز ها و مجری های پروژه قرار می‌ گیره.

 

پلان در نقشه های فاز دو معماری

نقشه های فاز ۲ شامل مشخصات لازمی برای اجرا کردن پروژه می باشد. در پلان فاز دو ترسیمات زیر نسبت به پلان­‌های فاز یک اضافه می­‌شود:

 • کشیدن دیوارهای ساختمان با لایه های اجرایی
 • کشیدن تراز ارتفاعی طبقه ها
 • کشیدن دستگاه پله با مشخصات کامل مثل تعداد پله ابعاد، جهت و…
 • انطباق دادن نقشه های تأسیسات برق و مکانیک با معماری (داکت های تأسیساتی بر روی نقشه معماری نمایش داده شه و منطبق شده با نقشه های تأسیسات باشه)
 • معرفی درها و پنجره ها (تیپ بندی در و پنجره)
 • کشیدن جزئیات اجرایی و بزرگ نمایی سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و دستگاه پله
 • اندازه گذاری کردن کامل پلان

تفاوت نقشه های فاز یک و دو وحید صلاحی

پیشنهاد ما: شرکت در دوره ی خشت اول

مرحله های برنامه ریزی کردن ساختمان

 • بررسی کردن ابعاد های مختلف پروژه و طراحی صورت منطقی و عقلانی آن و تعیین کردن و دسته بندی کردن احکام طراحی.
 • تحلیل کردن موقعیت و بررسی کردن قابلیت‌ ها و محدودیت‌ های زمین.
 • طراحی کردن گزینه‌ های مرتبط به مکان‌ یابی ساختمان و توزیع فضا های باز و بسته و تعیین کردن محل استقرار ساختمان در زمین و نحوه ی رسیدن به ساختمان. تهیه‌ ی گزینه‌ های طرح
 • توسعه دادن و تکمیل کردن گزینه‌ های طرح از طریق کشیدن پلان، نما ها و مقاطع، کشیدن نقشه‌ های سه بعدی و ساختن مدل
 • ارزیابی کردن گزینه‌ های طرح با توجه به صورت عقلانی و احکام طراحی پروژه در بخش‌ های مختلف.
 • انتخاب کردن و تکمیل کردن گزینه ی نهایی.
 • ارائه ی نقشه‌ های فاز یک و ماکت.
 • ایجاد کردن هماهنگی و ارائه دادن نقشه‌ های فاز دو.
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید