دستور scale در اتوکد

دستور scale در اتوکد
در این پست می‌خوانید:

دستور scale در اتوکد: در این قسمت سری مقالات آموزش اتوکد قصد داریم که به بررسی دستور scale در اتوکد بپردازیم و با کاربرد آن آشنا شویم. دستور scale از آن جهت حائز اهمیت است که مقیاس ترسیمات را در محیط اتوکد را نشان می دهد.

با دستور scale در اتوکد می توان مقیاس ترسیمات و آبجکت ها را چندین برابر بزرگ و کوچک کرد. برای فعال کردن scale می تان به طریق زیر اقدام کرد:

 دستور scale reference در اتوکد

  • در مرحله اول دستور scale در اتوکد را با استفاده از یکی از گزینه های ذکر شده اجرا می کنیم.
  • در مرحله دوم یک شکل رسم می کنیم
  • شکل ترسیم شده را انتخاب می کنیم و کلید Enter را می فشاریم.
  • حال با کلیک باید نقطه ی تغییر مقیاس را انتخاب کنید و شکل را کوچک و یا بزرگ کنید.

 

 تنظیمات مقیاس در اتوکد

Copy

برای اجرای دستور scale در اتوکد در خط فرمان گزینه ای به نام Copy باز می شود. این گزینه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما بخواهید تغییر مقیاس (scale) دهید اما شکل قبلی خود را نیز حفظ کنید. در این جا با اجرای این فرمان شکل جدید با مقیاس جدید شما بصورت کپی از شکل اولیه ترسیم می شود. شکل اولیه شما نیز بدون تغییر می ماند.

 

برای اجرای دستور scale در اتوکد با استفاده از فرمان copy به شرح زیر عمل می کنیم:

  • ابتدا گزینه scale را فعال می کنیم
  • سپس یک شکل را در محیط ترسیم می کنیم
  • شکل را انتخاب کرده و Enter را می زنیم و با کلیک مجدد نقطه مبنا را برای تغییر مقیاس انتخاب می کنیم
  • در نوار فرمان گزینه copy را می فشاریم و شکل را بصورت کپی از شکل اصلی رسم می کنیم.

آموزش دستور Scale برای تغییر دادن مقیاس اشکال

Refrence

فرض کنید برای چیدمان پلان خود آبجکت هایی دارید که با هم اختلاف مقیاس زیادی دارند و می خواهید آن ها را به مقیاس کمتری تبدیل کنید. بنابراین می توانید این فرمان را برای تغییر مقیاس های خود در محیط اتوکد به کار ببرید و دستور refrence می تواند در این مواقع به کمک شما بیاید. برای اجرای دستور scaleدر اتوکد، مراحل یک تا سه را به مانند روش های قبلی که گفته شد انجام می دهیم و در مرحله چهارم از طریق خط فرمان refrence را انتخاب می کنیم. هم چنین از این فرمان برای تبدیل مقیاس یک شکل به شکل یا خط دیگر نیز استفاده می کنند.

در مثال زیر می خواهیم مقیاس یک ضلع مستطیل را به مقیاس خطی که در سمت چپ قرار دارد برسانیم. طبق مراحل گفته شده در روش های قبل، scale را انتخاب می کنیم و شکل را سلکت کرده و Enter را میزنیم و نقطه مبنا را انتخاب می کنیم و از خط فرمان refrence را می زنیم و در ابتدا و انتهای خط مشخص شده در تصویر کلیک می کنیم و سپس روی خط فرمان point را می زنیم و در انتها و ابتدای پاره خط کلیک می کنیم و در نهایت شکل هم مقیاس با خط می شود.

کاربرد فرمان Scale در معماری

زیر و بم اسکیل کردن در اتوکد

دستور Scale در اتوکد

کلام آخر

در این مقاله در یک جمع بندی کلی به بررسی دستور scale در اتوکد پرداختیم و کاربرد آن را در طراحی و رسم پلان و چینش آبجکت ها دانستیم. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید