انواع آجر ساختمانی

انواع آجر ساختمانی

انواع آجر ساختمانی : در این بخش از سری مقالات آموزش معماری قصد داریم که به بررسی انواع آجر ساختمانی بپردازیم. آجرها در انواع و اندازه های مختلف ساخته می شوند و از اساسی ترین مصالح در ساختمان سازی به شمار می رود.

آجر یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که کاربرد فراوانی در ساخت و ساز دارد. از آجرها با توجه به نوع و جنسی که دارند در جاهای مختلف ساختمان مانند کف، دیوار و … استفاده می شود. آجر یکی از قدیمی ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی است و غالبا به صورت مستطیلی تولید می شوند.

انواع آجر ساختمانی

به دلیل پایداری و دوامی که دارند و قیمت مناسب آن ها در پروژه ها بسیار پر استفاده هستند. حتما در دیوارچینی ساختمان ها دیده اید که از آن برای ساخت دیوارها استفاده می شود. آجر از گذشته تاکنون همواره مورد توجه در صنعت ساخت و ساز بوده است زیرا ابعاد مختلف، قیمت و کاربردهای فراوانی که دارد باعث شده که در هر زمانی قبل استفاده باشند.

آجر ها از پخت خشت خام در کوره و در گرما تولید می شود. در ادامه قصد داریم تا با انواع آجر ساختمانی آشنا شویم. زیرا برای هر قسمت از ساخت و ساز باید آجر مناسب خود را به کار ببریم. در ادامه شما را با انواع آجر های ساختمانی آشنا خواهیم کرد تا با توجه به سلیقه و کاربرد آن ها بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آجر فشاری

این نوع آجر از قدیمی ترین و پرکاربردترین آجرها می باشد که به آن آجر توپر هم می گویند که این آجرها با محیط زیست نیز سازگاری دارند. در گذشته این از این آجرها در ساخت دیوارهای بارب، دیوارهای حمال، جدا کننده و … استفاده میشد اما با ساخت برج ها و ساختمان های بلند و وزن سنگینی که این آجرها داشتند کم کم استفاده از آن ها کاهش داشت. همواره این آجرها در فونداسیون، دیوارهای همکف و باربر استفاده می شود.

 

آجر بتنی

این آجرها از سیمان و ماسه تشکیل می شود و بصورت ملات این ماده را به قالب منتقل می کنند و پس از شکل گیری از قالب خارج می کنند. این آجرها به دلیل استحکامی که دارند در چینش دیوار از آن استفاده می کنند و در مقابل زلزله عملکرد خوبی دارد.

 انواع آجر نسوز

پیشنهاد ما: شرکت در دوره ی طراحی نما

آجر ماشینی

در میان انواع آجر ساختمانی، آجرهای ماشینی را حتما بارها دیده اید. این آجرهای مستطیلی که روی آن ها 8 یا 10 سوراخ موجود است. قطر این سوراخ ها بین 1.5 تا 2 سانتی متر باید باشند. سوراخ های موجود روی آجر این امکان را دارند که مسطح شوند و مورد استفاده قرار بگیرند. تفاوت این آجرها نسبت به آجرهای فشاری این است که آجرهای ماشینی مقاومت و استحکام بیشتری دارد و وزن آن ها کمتر است.  بنابراین دیوارهای ساخته شده با آن محکم تر هستند.

 

آجر نما

آجرنما یکی از انواع آجر ساختمانی است که در نمای ساختمان ها از آن استفاده می شود. بنابراین این آجر ها چون در نما استفاده می شوند و در معرض دید هستند باید فاکتورهایی را داشته باشند. آجرنما باید در برابر شرایط جوی ، باران، رطوبت ،گرما و سرما مقاوم باشند و تغییر رنگ ندهند. این آجرها دارای رنگ و انواع مختلف می باشد.

پیشنهاد ما : انواع کاشی و نحوه اجرای آن

 

آجر نسوز

آجرهای نسوز از مواد معدنی تشکیل می شوند و در برابر دما و حرارت بالا بسیار مقاوم هستند. این آجرها هم در جاهایی که دمای بالایی داند استفاد می شود و هم در نما و یا داخل شومینه و کوره ها.  استفاده از آن ها در نما نیز این اطمینان را به شما میدهد که تا مدت ها دچار تغییر نشوند و به مانند همان اول باشند. اما در هنگام خرید باید توجه داشت زیرا نمونه های تقلبی آن بسیار موجود است و ثبات رنگ مناسبی ندارند.

 قیمت هر متر مربع آجر نما

آجر سفالی

آجر سفالی از انواع آجر ساختمانی است که بسیار پر کاربرد نیز می باشد. برای ساخت این آجر از خاک رسی و خاک سفال استفاده می شود و در نتیجه آجر سفالی تولید می شود. این آجرها نیز دارای حفرده می باشند و وزن کمتری دارند. این آجرها در دیوارکشی و ساخت دیوارها مورد استفاده واقع می شوند زیرا هم وزن مناسبی دارند و هم فضاهایی که داخل آن وجود دارد باعث می شود که نقش عایق نیز داشته باشند اما حتما توجه کنید که در چینش آنها از ملات مناسب و استاندارد استفاده کنید تا دچار مشکل و شکستگی نشود.

 

آجر ماسه آهکی

این آجرها از ترکیب سیلیس، آهک و آب ساخته می شوند و و در دمای 1200 درجه تولید می شوند. این حرارت بالا سبب می شود که مقاومت بالایی داشته باشند و در برابر نم و رطوبت مقاوم باشند. از این آجرها در ساخت دیوارهای باربر و دیوار کشی استفاده می شود . این آجرها رنگ های مختلفی نیز دارند. قیمت مناسبی که دارند نیز سبب می شود افراد در پروژه ها استفاده بیشتری از آن داشته باشند. خوب است بدانید انواع سازه های ساختمانی کدام ها هستند؟

 

آجر جوش

اما از انواع آجر ساختمانی که استحکام بالایی داشته باشند، آجر جوش است. این آجرها در دمای بالای 1000 درجه تولید می شوند و دانه های خاک در این حالت دچار تعریق می شوند و بهم می چسبند و آجر را تشکیل می دهند. اساسی ترین نکته در پخت آجر جوش این است که مواد آجر نباید خمیر بشوند. به دلیل مقاومت بالایی که این آجرها دارند در پی سازی ساختمان ها از آن استفاده می شود. هم چنین در برابر سرما، گرما و رطوبت نیز مقاوم هستند. آجر جوش کاربردهای دیگری دارد مانند: استفاده در سنگ فرش، دودکش ها، کف سازی مراکز صنعتی ، استفاده در مکان هایی مانند تونل و فاضلاب.

شناخت انواع آجر، ابعاد و موارد استفاده آن

کلام آخر

در این بخش سعی کردیم که به شرح انواع آجر ساختمانی بپردازیم و آنرا بررسی کنیم. تنوع آجر ها در صنعت راه و ساختمان بسیار زیاد بوده و انواع گوناگونی دارد. اما به مهم ترین و پرکاربردترین های آن اشاره کردیم و موارد استفاده آنها را نیز به اختصار بین کردیم. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید