دستگاه هوابرش چیست؟ (بررسی انواع تجهیزات هوابرش و کاربرد آن ها)

دستگاه هوابرش چیست؟ (بررسی انواع تجهیزات هوابرش و کاربرد آن ها)
در این پست می‌خوانید:

دستگاه هوابرش چیست: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی قصد داریم که به بررسی یکی از ابزار آلات ساختمانی بپردازیم. ابتدا می خواهیم بگوییم دستگاه هوابرش چیست و چه کاربردهایی دارد. باید بگوییم که هوا برش روشی است که در آن برشکاری فلزات صورت می گیرد. روش کار در هوابرش به صورت حرارتی، با ترکیبی از شعله و اکسیژن صورت می گیرد.

 

 

این ویدئو فقط بخش کوچکی از سریال بکوب و بساز بود.

جهت مشاهده ی دوره روی لینک سریال بکوب و بساز فصل یک کلیک کنید.

 

آیا می دانید دستگاه هوابرش چیست؟

هوا برش دستگاهی است که با ترکیب گاز و اکسیژن انواع به برش و یا جوش دادن انواع فلزات می پردازد. این روش را جزو روش های مقرون به صرفه می دانند. اما در این روش دقت زیاد بالایی وجود ندارد. نحوه عملکرد دستگاه به این صورت است که یک مشعل سوخت یا همان گاز را پخش می کند و اکسیژن نیز خارج می شود و فلز در این اکسیژن می سوزد یا به عبارتی اکسید می شود. زیرا اکسیژن با فلز گداخته واکنش می دهد. سوختی که در هوابرش استفاده می شود می تواند پروپان، استیلن، گازطبیعی و … باشد. (پیشنهاد ما: آموزش اتوکد)  

 

دستگاه هوابرش دارای تجهیزاتی است که عبارت است از: رگلاتور، مشعل، مشعل برش ، شیر یک طرفه. شعله ها در هوا برش به انواع مختلف تقسیم می شوند. هر کدام را به اختصار بررسی می کنیم:

  • شعله خنثی: در شعله ی خنثی مقدار سوختی که آزاد می شود با میزان اکسیژن برابر است.
  • شعله اکساینده: در این شعله اگر مقدار اکسیژن از سوخت بیش تر شود ، شعله اکساینده به وجود می آید.
  • شعله با گاز بیش تر: اگر مقدار سوخت در هوا برش از اکسیژن بیش تر باشد ، به آن شعله با گاز بیش تر می گویند.

 

کلام آخر

به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم که دستگاه هوا برش چیست، ابزاری است که فرایند برش یا جوش حرارتی را انجام میدهد که هم بصورت دستی و هم مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. مجاورت فلز با اکسیژن و گاز سبب اکسید شدن آهن می شود. این روش برای فلزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که حداکثر ضخامتی حدود 25 میل داشته باشند. در حین استفاده از دستگاه هوا برش لازم است که نکات ایمنی را رعایت نمایید و از تماس با روغن و چربی پرهیز کنید ، زیرا می تواند موجب آتش سوزی شود. هوا برش از آن جهت پر کاربرد است که هزینه نگهداری و تهیه تجهیزات آن نسبت به دیگر روش ها مناسب تر است. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از این دستگاه در اجرای ساختمان استفاده کنید.

دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید