نظام مهندسی چیست؟

نظام مهندسی چیست؟
در این پست می‌خوانید:

سازمان نظام مهندسی چیست؟ در این مقاله از سری مقالات آموزش معماری قصد داریم به بررسی و توضیح کامل آزمون نظام مهندسی و اهداف آن بپردازیم که خوب است بدانید سازمان نظام مهندسی یک سازمان غیر دولتی می باشد، که جهت کنترل سازه و ساختمان و قانون نظام مهندسی در سال 1374 به صورت رسمی تاسیس شده است!

[lwptoc]

تاریخچه سازمان نظام مهندسی

اولین شکل گیری های  مهندسی در ایران، کانون های مهندسین استان ها بودند که توسط مهندس مهدی بازرگان و همکارانش بنیان گذاری شده و تا الان  نیز در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران برپا هستند و بیشتر در زمینه های صنفی فعالیت دارند. با عقب نشینی حزب نهضت آزادی ایران، تالش هایی برای ضعیف کردن کانون ها و واگذاری اختیارات و امکانات این کانون ها به سازمان های نظام مهندسی گسترده تر شده است!

نحوه ی شکل گیری سازمان مرکزی

در سال ۱۳۷۱ قانون آزمایشی نظام مهندسی ساختمان تصویب شد که به جای دو سازمان عنوان شده (شهر سازی و معماری ) در قانون ۱۳۵۶ یک سازمان مهندسی و کنترل ساختمان تصویب شد که در آن هم تأکید بر ایجاد سازمان نظام مهندسی ساختمان شده بود و در ماده ۳ آن هدف از تأسیس سازمان را این چنین بیان کرده برای تأمین مشارکت هر چه بیشتر مهندسین  در سامان دهی امور حرفه ای خود و محقق شدن هدف ها این قانون در سطح کشور سازمان نظام مهندسی ساختمان… تشکیل شد.

تاریخچه نظام مهندسی

 

اهداف کلی سازمان نظام مهندسی

 • مهندس متخصص ساختمان در بالای  هرم سازندگی قرار می گیرد و دارندگان مهارت های فنی در سطح های میانی ، کارگردان فنی بدنه هرم فنی ساخت و ساز ساختمان سازی در ایران را تشکیل دهد.!
 • ایجاد جامعه حرفه ای و متخصص، تولید کننده ثروت، رفاه، هنر و دانش برای اعضای آن
 • مراقبت از ایمنی، بهداشت و آسایش محیط های مسکونی و مدیریت خرد مندانه توسعه سالم فضاهای زیستی محیطی به کمک مهندسین طراح و نظارت کلی سازمان نظام مهندسی ساختمان
 •  ارتقای توان سازندگی و نوآوری در صنعت ساختمان در سطح ملی و منطقه ای و ایجاد بستری برای رقابت های بین المللی

اهداف نظام مهندسی

پیشنهاد ما: تهیه مینی دوره ی آشنایی نظام مهندسی

فعالیت های واحد های استانی:

هر سازمان استان دارای مجمع عمومی هیئت مدیره، شورای انتظامی و بازرسان می باشد!! مهم ترین فعالیت و اختیارات هیئت مدیره که در واقع از وظایف سازمان نظام مهندسی محسوب می شود  به شرح زیر است:

 • چیدن برنامه درست در جهت پشتیبانی و توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی در معماری و شهر سازی!
 • چیدن برنامه درست به منظور رشد و برتری حرفه های مهندسی ساختمان و شغل های مربوطه!
 •  ارتقای دانش فنی و کیفیت کار مشغولان در قسمت های ساختمان و شهر سازی از طریق ایجاد پایگاه های علمی و فنی، آموزش و انتشارات!
 • همکاری با مراجع مسئول در امر کنترل ساختمان مانند: اجرای دقیق و صحیح مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح های جامع و هادی در شهرها توسط اعضای سازمان !
 • نظارت  کردن بر حسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در طرح ها و فعالیت های غیر دولتی در محدوده استان!
 •  تعقیب قانون شکنان از طریق مراجع قانونی واجد شرایط!
 • شرکت کردن  در ارزشیابی و تعیین صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار شاغلان در امور فنی مربوط به فعالیتهای حوزه های ساختمان و شهر سازی .!
 • دفاع از حقوق اجتماعی و حیثیت حرفه ای اعضا و تشویق و حمایت از فعالیت های با ارزش و برگزاری مسابقات حرفه ای و تخصصی و معرفی طرح های ارزشمند.!
 •  تنظیم روابط بین صاحبان حرفه های مهندسی ساختمان و کارفرما ها و کمک به مراجع ساختمان و شهر سازی در زمینه ارجاع مناسب کارها به صاحبان صلاحیت و جلوگیری از  دخالت اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی.!
 •  کمک به ترویج دادن اصول صحیح مهندسی و معماری و همکاری با وزارت مسکن و شهر سازی و شهرداری ها در زمینه کنترل ساختمان و اجرای طرح های یاد شده با استفاده از خدمات اعضای سازمان استان.!
 •  کمک به ارتقای  یافتن کیفیت طرح های ساختمانی، عمرانی و شهر سازی در محدوده استان و ارائه گزارش بر حسب در خواست شرکت در کمیسیون ها و شوراهای تصمیم گیری در مورد این گونه طرح ها همکاری با وزارت مسکن و شهر سازی و شهرداری ها در زمینه کنترل ساختمان و اجرای طرح های یاد شده.!

 

ازمون نظام مهندسی

 • ارائه خدمات کارشناسی فنی به مرجع های قضایی و قبول داوری در اختلافاتی که دارای ماهیت فنی است.!!
 • همکاری با مراجع استان در هنگام بروز حوادث و بلایای طبیعی!
 • تأیید ترازنامه سازمان و ارائه آن به مجمع عمومی.!
 • معرفی نماینده هیئت مدیره سازمان استان جهت عضویت در کمیسیون های مالیاتی در رسیدگی و تشخیص مالیات فنی و مهندسی اعضای سازمان.!!
 •  تهیه و تنظیم مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی در استان و پیشنهاد به وزارت مسکن و شهر سازی.!!
 •  هر سازمان استانی دارای یک شورای انتظامی تشکیل شده از یک نفر حقوقدان به معرفی رئیس دادگستری استان و دو تا چهار نفر مهندس خوش نام که به معرفی هیئت مدیره با حکم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای مدت ۳ سال منصوب می شوند، خواهد بود.!!

 

شورای مرکزی

به منظور هماهنگی و نظم در امور سازمان های استان هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان از کلیه اعضای اصلی هیئت مدیره سازمان های استان در سطح کشور تشکیل می شود. شورای مرکزی تشکیل شده از ۲۵ نفر عضو اصلی و ۷ نفر عضو علی البدل از بین دو برابر اعضای سازمان هیئت مدیره که توسط هیئت عمومی، انتخاب و به وزیر راه و شهر سازی معرفی می شوند و توسط وزیر راه و شهر سازی برای مدت ۳ سال انتخاب می شوند .
شورای مرکزی برای تعیین رئیس شورا 3 نفر را به وزیر راه و شهر سازی پیشنهاد می کند و وزیر یاد شده 1 نفر را به عنوان رئیس سازمان، جهت صدور حکم به رئیس جمهور معرفی می کنند!

 

آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی ساختمان (آزمون ورود به حرفه مهندسی) آزمونی تستی، سراسری و جزوه باز است !!. که جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه ۳ پروانه کسب مهندسی زیر نظر وزارت راه و شهر سازی و سازمان سنجش برگزار میگردد!!. که با آموزش دیدن نرم افزارهای مرتبط با رشتتون مانند اتوکد، رویت و…. می توانید در این آزمون موفق باشید.پیشنهاد میکنیم دوره ی آموزش اتوکد را نیز مطالعه فرمایید.

تا قبل از سال 1398مجموعه آزمون های نظام مهندسی ساختمان هر سال در 2 نوبت برگزار می شد اما از سال 1398 به بعد تنها 1 بار در سال آزمون ها برگزار شده است. آزمون در رشته های7گانه مهندسی ساختمان (عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهر سازی، ترافیک) در صلاحیت های نظارت و اجرا و طراحی/محاسبات با توجه به نیاز هر رشته، آزمون مستقل برای هر صلاحیت برگزار شده و پروانه مهندسی مستقل در هر صلاحیت برای شخص حقیقی صادر می شود.!!
همچنین شرکت کنند گان می توانند با توجه به رشته تحصیلی و آزمون های برگزار شده؛ همزمان در هر سه آزمون(طراحی، نظارت، اجرا)، یا 2 آزمون یا تک آزمون شرکت کنند و همزمان همه صلاحیت های ممکن را کسب کنند ،آزمون رقابتی یا بر اساس ظرفیت شهر و استان نبوده و مالک قبولی آزمون ها تنها کسب حد نصاب نمره %50 است.!!

 

کلام آخر: یکی دیگه از شاخه های درآمد زایی مطمئن از معماری ، داشتن مهر نظام مهندسی می باشد سازمان نظام مهندسی یک ارگان مثل سازمان نظام پزشکی؛ یعنی قوانین مربوط به مهندسین، رسیدگی به آن ها، مباحث مالی و… رو دارد و برای حمایت از مهندسین و تقسیم عادلانه پروژه های ساختمانی بین مهندس ها می باشد! که برای آمادگی در این آزمون به ظاهر دشوار ما دوره ی مفید و کاربردی آمادگی آزمون طراحی آکادمی صلاحی را پیشنهاد می کنیم.

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید