معماری اسلامی چیست؟

معماری اسلامی چیست؟
در این پست می‌خوانید:

معماری اسلامی چیست : این بخش از سری مقالات آموزش معماری به سراغ معماری اسلامی رفته ایم.معماری اسلامی تنها شامل ساختمان‌ های مذهبی که مسلمانان برای عبادت و گردهمایی استفاده می‌کنند نیست؛ این سبک از معماری فراتر از مساجد و مکان‌ های مذهبی می‌رود. گرچه این سبک از مساجد و زیارت گاه‌ ها آغاز شده اما، سبک معماری اسلامی به گونه‌ ای است که با معماری پیش از اسلام هر منطقه ترکیب شده و در عین یکسان سازی مسلمانان، حال و هوای بومی منطقه را حفظ می‌کند. به طور مثال در کشور ایران، موجب به وجود آمدن معماری اسلامی-ایرانی شده است که در نوع خود بینظیر است.

[lwptoc]

معماری اسلامی چیست؟

معماری اسلامی چیست؟

معماری اسلامی ]چیست ؟ معماری اسلامی یکی از مشهورترین سبک های ساختمان جهان است. برای معرفی معماری اسلامی میتوان گفت که در قرن هفتم شروع به کار کرده که از رنگ های پرانرژی،الگوهای غنی و شباهت های متقارن شناخته شده است. این رویکرد متمایز از دیرباز در جهان اسلام مشهور است.
در این قسمت از کار این سوال پیش میاد معماری اسلامی چیه؟
برای معرفی معماری اسلامی باید گفت این سبک از معماری همانطور که از نامش مشخص است تحت تاثیر فرهنگ اسلامی است. معماری اسلامی در بر گیرنده طیف وسیعی از سبک های مذهبی میباشد. معماری از نظر تاریخی اولین هنری است که خود را با مفاهیم اسلامی هماهنگ کرد. همین امر موجب شد تا از طرف مسلمانان مورد همایت قرار گیرد.

 

پیشنهادی : پیشنهاد می شود مقاله ی ” معماری داخلی چیست ” را مطالعه نمایید.

 

معماری اسلامی چیست؟

تعریف کلی معماری اسلامی

در یک تعریف کلی از اینکه معماری اسلامی چیست را می توان گفت که، معماری اسلامی به سبکی از معماری اشاره دارد که به عنوان تجلی فیزیکی اصول اسلام توسط حضرت محمد (ص) یا پیروان ایشان، در قرن ۷ ایجاد شده است، سنتی که تا به امروز ادامه دارد. بنایی که بیشتر با معماری اسلامی مرتبط است، مسجد یا عبادتگاه مسلمانان است. اما معماری اسلامی ساختمان های سکولار و مذهبی را شامل می شود، از جمله مساجد بزرگ، قلعه ها، قصر ها، مقبره ها و ساختمان های عمومی مانند مدارس گرفته تا سازه های کوچکتر از جمله چشمه ها، حمام های عمومی و سازه های خانگی.

 

 کاخ الحمرا

شاید نام این کاخ بی نظیر در اسپانیا به گوشتان خورده باشد. در کالخ الحمرا عظمت معماری اسلامی شامل سنگ های به کار رفته ، نقوش حک شده، نوشته ها کاملا به چشم می خورد. معماری داخلی کاخ خود گویای این موضوع می باشد. یکی دیگر از عناصری که در این کاخ خودنمایی می کند، استفاده از آب می باشد که توسط چشمه ها و آب نماهای مختلف به نمایش گذاشته شده است.علاوه بر آن کاخ الحمرا دارای محیط سر سبز میباشد که از این لحاظ کاملا فضا را برای بازدید کنندگان چشم نواز کرده است.

معماری اسلامی

 

پیشنهادی : پیشنهاد می شود مقاله ی ” معماری داخلی ساختمان چیست ” را مطالعه نمایید.

معماری اسلامی چیست؟

ویژگی های معماری اسلامی شامل چه مواردی است؟

مناره ها:

مناره ها با راه پله های داخلی و پنجره های کوچک، چشم انداز چشمگیری دارند و عملکردی یکپارچه را انجام می دهند و مسلمانان را پنج بار در روز به نماز دعوت می کنند.

گنبد:

معماری اسلامی دارای گنبد هایی است که بر روی بناهایی به نام آویز قرار گرفته اند که امکان قرار دادن گنبد گرد بر روی یک اتاق مستطیل یا مربع را ممکن می سازد. فضاهای داخلی آنها اغلب با کاشی کاری موزاییک تزئین شده اند.

طاق نمای مقرنس:

طاق کاری که شبیه یک الگوی لانه زنبوری یا استالاکتیت است، جلوه ای بافتی و تک رنگ به سقف فضای داخلی اغلب با کاشی های پیچیده و رنگی می افزاید.

طاق ها:

در این نوع معماری با طاق های زیادی روبرو هستیم مانند، طاق و تویزه، طاق آهنگ، طاق کجاوه، طاق کاربندی، طاق ترکین، طاق چهار بخش.

جزئیات زینتی:

تزئینات اسلامی اغلب شامل کاشی کاری های موزاییک چند رنگ با الگوهای مکرر و نقوش هندسی یا گیاهی غیر مجازی و نقوش مانند عربی است. همچنین به طور معمول شامل استفاده از خطوط خط عربی، مانند آیه هایی از قرآن است. 

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه معماری اسلامی، مشبک چوبی است که در پنجره ها برای حفظ حریم خصوصی و کنترل آب و هوا استفاده می شود و گاهی اوقات در زمینه مدرن به عنوان یک عنصر یا گزینه کاملا تزئینی برای تقسیم فضاهای داخلی استفاده می شود. سایر عناصر تزئینی طراحی اسلامی شامل نقاشی روی دیوار است. مجسمه گچی و پانل های دیواری و چوب تزئینی است.

عناصر فضای باز:

اکثر کاربری های معماری اسلامی اغلب دارای باغ هستند. باغ یکی از ویژگی های مهم این معماری به شمار می رود.

 

معرفی 3 بنا که با سبک معماری اسلامی ساخته شده است

معماری اسلامی چیست؟

تاج محل در هند

یکی از برترین های معماری اسلامی، تاج محل هند است که در واقع یک مقبره است. مقبره‌ی “ممتاز محل” که سومین و محبوب‌ترین همسر “شاه جهان”، امپراطور مغول، بود. وی در حین به دنیا آوردن فرزند ۱۴ام خود از دنیا رفت.

شاه جهان بعد از مرگ همسر مجبوبش به دلیل اندوه فراوان دستور داد که آرامگاهی باشکوه برای یادبود ممتاز در جنوب رود جمنا بسازند. سال این قطعه نزدیک به ۲۰ سال به طول انجامید. امروزه تاج محل معروف ترین سازه با بسک معماری اسلامی است (رقیب پا یا پای مسجد الاقصی در معروفیت). این شاهکار مهندسی به هم به دلیل ابعاد عظیمش (بلند ترین قسمت گنبد مرکزی آین آرامگاه در فاصله‌ی ۷۳ متری از زمین قرار دارد.) و هم به دلیل معماری برازنده و شاخصش، که  ترکیبی از معماری اسلامی، هندی و ایرانی است، مثال زدنی و نامدار است.

 

پیشنهادی : پیشنهاد می شود مقاله ی ” اصول معماری در اقلیم گرم و خشک” را مطالعه نمایید.

معماری اسلامی چیست؟

مسجد جامع اصفهان

اصفهان شهریست پر از گنج‌ هایی از سبک معماری اسلامی؛ و در قلب این شهر یکی از برترین های معماری اسلامی، مسجد جامع اصفهان می‌درخشد. تاریخچه‌ ی این مسجد به قرن ۸ام میلادی باز می‌گردد اما در حال حاظر قدیمی‌ ترین المان باقی‌ مانده از این پروژه معماری اسلامی، دو گنبد است که در سلسله‌ی سلجوقیان، که در قرن ۱۱ام بر قسمت‌ هایی از ایران حکومت می‌کردند، ساخته شده است.

در اوایل قرن ۱۲ام مسجد در اطراف یک حیاط مستطیل با سبک معماری اسلامی شکل بازسازی شد که از هر طرف به وسیله ایوان‌ ها به هم متصل می‌شدند. طراحی با چهار ایوان اولین بار در این مسجد دیده شد اما بعد‌ ها تبدیل به اساس معماری در مسجد‌ های ایران شد.

معماری اسلامی چیست؟

قبه الصخره

قبه الصخره مهم‌ترین ‌اثر معماری اسلامی بعد از مسجد الاقصی در بیت المقدس است. عامه این سازه و گنبد را با مسجد الاقصی اشتباه می‌گیرند. قبه الصخره قدیمی‌ ترین بنای تاریخی مسلمانان و یکی از معروف‌ ترین‌ هاست. این پروژه معماری اسلامی در سال ۶۹۱-۶۹۲ ساخته شده است؛ چیزی حدود ۵۵ سال پس از اینکه اعراب بیت المقدس را فتح کردند. طراحی و تزیینات این سازه که یکی از برترین های معماری اسلامی است، ریشه در معماری دوران بیزانس دارد، اما این سازه ویژگی‌ ها و خصیصه‌ های مرتبط به خود را نیز دارد و همین ویژگی‌ های خاص بعد‌ ها به اصول معماری اسلامی تبدیل شدند.

قبه الصخره از گنبد چوبی طلا کاری شده ساخته شده که بر روی یک سازه‌ ی هشت ضلعی سوار است. در داخل این سازه که به سبک معماری اسلامی طراحی شده است، سنگ بزرگی قرار دارد که برای مسلمانان و یهودیان محترم است؛ در آیین یهود گفته می‌شود که این سنگ مکانیست که حضرت ابراهیم قصد قربانی کردن پسر خود را در آنجا داشته، و در دین اسلام از این سنگ به عنوان مکانی یاد می‌شود که حضرت محمد از آن به معراج رفته است. ورودی ساختمان با سنگ مرمر، موزاییک و پلاک‌ های فلزی مزین شده است.

 

حرف آخر

معماری اسلامی2

سبک معماری اسلامی سبکی است که با زیبایی و جلوه خاص خود نه تنها خاورمیانه بلکه دگیر نقاط جهان را نیز مدحوش خود کرده است. معماران بسیار زیادی از پویایی این سبک معماری استفاده کردند و با ترکیب آن با دیگر سبک‌ های معماری پروژه‌ های معماری اسلامی بینظیری از خود بر جای گذاشتند به گونه‌ ای که برترین های معماری اسلامی قطعا از برترین های معماری دنیا به شمار می‌روند.ما در این مقاله به طور کامل پرداخته ایم که معماری اسلامی چیست .

علاوه این ما در این مقاله سعی کردیم شما رو با معماری اسلامی آشنا کنیم؛ و حتی 3 بنا که با این سبک ساخته شده رو معرفی کردیم.

(امیدواریم این مقاله مورد پسند شما بوده باشه)

برای خواندن مقاله‌ های بیشتر حتما به وجید صلاحی سر بزنید.

جهت مشاهده ی آموزش های رایگان میتوانید صفحه ی اینستاگرام ما را به آدرس vahid_salahi13 دنبال کنید.

شماره تماس: ۰۹۱۲۰۵۴۵۶۸۰

دیدگاه‌ها ۱۰
ارسال دیدگاه جدید