متر لیزری چیست؟ (بررسی کاربرد و مزایا و معایب آن)

متر لیزری چیست؟ (بررسی کاربرد و مزایا و معایب آن)
در این پست می‌خوانید:

متر لیزری چیست: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی قصد داریم که به بررسی یکی از ابزارهای اندازه گیری بپردازیم. در ابتدا قصد داریم که بگوییم متر لیزری چیست. متر لیزری برای اندازه گیری مسافت و فاصله مورد استفاده قرار می گیرد که دقت اندازه گیری بالایی دارد و درصد خطا در آن بسیار کم است. به همین دلیل است که در اندازه گیری های دقیق و کارهایی که نیاز به دقت بالا دارند از این متر استفاده می کنند.

 

این ویدئو فقط بخش کوچکی از سریال بکوب و بساز بود.

جهت مشاهده ی دوره روی لینک سریال بکوب و بساز فصل یک کلیک کنید.


متر لیزری علاوه بر اندازه گیری فاصله، پارامترهایی مانند مساحت، شیب، حجم و … را نیز اندازه می گیرند. متر لیزری برای اندازه گیری رو یک نقطه قرار می گیرد و سپس نور لیزری را (که به شکلی باریکه ای از نور هست) به هدف می رساند. عملکرد متر لیزری این گونه است که بصورت رفت و برگشتی ، فاصله را می سنجد. در واقع از فاصله ای که این نور منتشر می شود تا جایی که نور برخورد می کند ، فاصله مدنظر برای اندازی گیری می باشد.


مزایای متر لیزری

حالا که تا حدودی با متر لیزری آشنا شدیم، می خواهیم بدانیم مزایای متر لیزری چیست. این مترها نسبت به مترهای قدیمی بسیار دقیق هستند. از ویژگی های برجسته مترهای لیزری این است که سرعت انجام کار با این مترها بالا است و نیاز به روش های سنتی اندازه گیری ندارد. از طرفی این مترها برای جاهایی که دور از دسترس هستند و اندازه گیری آن ها سخت است، کاملا مناسب است. برخلاف اینکه مترهای قدیمی برای اندازه گیری های بخصوص طولانی نیاز به دو نفر دارد، این مترها نیازی به این کار ندارند. مترهای لیزری توانایی ذخیره کردن اندازه های گرفته شده را دارند(حدود 30 اندازه آخر را ذخیره می کنند).


معایب متر لیزری

اما یکی از معایب متر لیزری این است که برای اندازه گیری نباید مانعی مقابل آن ها باشد. در صورت وجود این موانع ، اندازه گیری دچار خطا می شود.  


کلام آخر

در این بخش دانستیم که متر لیزری چیست. این مترها یکه بر اساس رفت و برگشت کار می کنند و نور لیزر را روی نقطه هدف می فرستند. مترهای لیزری بر اساس برند و قابلیت های مختلفی که دارند، قیمت های متفاوتی دارند. کار با این ابزار آسان است و باید فاصله ای را که برای اندازی گیری لازم داریم مشخص کنیم و دکمه روی آن را بفشاریم. متر لیزری یکی از ابزارهای کاربردی مهندسان و … می باشد. برای کسانی که به اندازه گیری سر و کار دارند کاملا مناسب است. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از این مترهای لیزری در اجرای ساختمان استفاده کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید