شلنگ تراز چیست و چه کاربردی در ساختمان سازی دارد؟

شلنگ تراز چیست و چه کاربردی در ساختمان سازی دارد؟
در این پست می‌خوانید:

شلنگ تراز چیست: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی به سراغ یکی از مباحث مهم در زمینه تراز کردن رفته ایم. آیا می دانید که شلنگ تراز چه کاربردی دارد؟ میدانیم که در صنعت ساخت و ساز ، تراز کردن یکی از مهم ترین کارهایی است که مهندسان باید با آن آشنایی داشته باشند. این شلنگ ها از جنس شفاف ساخته شده اند و معمولا جنس پی وی سی، پلاستیک و پلیمری دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیش تر درباره شلنگ تراز بدانیم.  

 

 

این ویدئو فقط بخش کوچکی از سریال بکوب و بساز بود.

جهت مشاهده ی دوره روی لینک سریال بکوب و بساز فصل یک کلیک کنید.

 

  برای این که بدانید شلنگ تراز چیست باید بدانید که از شلنگ تراز برای تراز کردن دو نقطه استفاده می شود که آن دو قسمت دارای پستی بلندی و یا ناهمواری نسبت به هم باشتد. این وسیله با استفاده از یکی از قوانین فیزیک کار می کند. به این شرح که دو سر شلنگ در ارتفاع متفاوتی قرار می گیرند و بهم متصل هستند. شلنگ که حاوی مایع (آب) می باشد شروع به حرکت می کند تا زمانی که آب در هر دو نقطه یکسان شود. برای هم ارتفاع شدن آب در دو نقطه ، نفر اول در نقطه ای به عنوان مبنا می ایستد و شلنگ را طوری نگه میدارد که در کد ارتفاعی مورد نظر قرار بگیرد و سپس نفر دوم شلنگ را حرکت می دهد تا آن نیز در نقطه همسان قرار بگیرد. اما شلنگ تراز معایبی هم دارد، مثلا برای تراز کردن با این روش نیاز به دو نفر داریم، در مسیرهای طولانی و دشوار کار با آن سخت می باشد.

 

 اما پس از اینکه دانستیم شلنگ تراز چیست نکاتی را درباره این وسیله کاربردی بیان به اختصار بیان می کنیم:

-شلنگ باید به رنگ شفاف باشد.

-برای اینکه دچار خطا نشوید بهتر است که از شلنگ هایی با طول زیاد استفاده نکنید.

– برای تشخیص بهتر می توانید داخل لوله به جای آب از مایعی رنگی استفاده کنید.

-بررسی کنید که در شلنگ، هوا و حباب وجود نداشته باشد.

-از هر سمت شلنگ حدود 20 سانت را خالی بگذارید.  

 

کلام آخر

در این بخش از مقالات بررسی کردیم که شلنگ تراز چیست و با استفاه از شلنگ شفاف، مایع درون لوله و دو شخص می توان دو نقطه را با یکدیگر همتراز کرد.  به این صورت که شخص اول بعنوان نقطه مبنا با کد ارتفاعی مشخص ، یک سر شلنگ را نگه داشته و شخص دوم با جابجایی شلنگ به این نقطه تراز می رسد. کار با این وسیله آسان است اما برای استفاده از آن نیاز به دو نفر داریم همچنین برای آموزش بیشتر معماری می توانید آموزش اتوکد را فرا بگیرید امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید