اتوکد در معماری

اتوکد در معماری

قبل از این که فناوری اتوکد در معماری تا این حد وارد حوزه های تخصصی مختلف شود، تنها راهی که مهندسان و معماران و هر کسی که در زمینه طراحی فعالیت داشت، می توانست ایده های خود را نشان دهد، استفاده از مهارت های ترسیم مدل ها و طرح ها به کمک دست بود.اتوکد در معماری این روز ها، نرم افزار های کامپیوتری به تدریج جایگزین کاغذ و قلم شده و طراحان از کامپیوتر ها برای ارائه ایده های خود استفاده می کنند. در طراحی دستی همه چیز مطلقا به مهارت و خلاقیت طراح مرتبط بود.

در واقع از مهم ترین دلایلی که اتوکد را تبدیل به یک برنامه محبوب و اصلی کرده است ، ثبت همه مستندات و ترسیم ها است. می توانید هر گونه طرح، پلان، مقطع، طبقات، ارتفاعات و … را در این نرم افزار پیاده کنید و آن ها را ویرایش کنید.

یکی از جذابیت هایی که اتوکد درسالیان اخیر داشته، امکان استفاده از آن روی دستگاه های موبایل می باشد. بنابراین افراد می توانند خارج از محل کار یا خانه یعنی جایی که به سیستم خود دسترسی ندارند، تغییرات را رو پروژه خود انجام دهند و آن را همراهشان داشته باشند.

با توجه به موارد گفته شده، برنامه اتوکد راهی آسان و دقیق برای رسم نقشه های شما می باشد و اگر در این رشته فعالیت دارید سعی کنید این نرم افزار را یاد بگیرید و ترسیمات خود را با آن انجام دهید و از دست نقشه های سنتی و دستی راحت شوید.

اتوکد در معماری

 

با کمک طراحی های دیجیتالی با استفاده از اتوکد در معماری  در نرم افزار، ایده ها بسیار سریع تر و کارامد تر زنده می شوند و جان می گیرند. به این ترتیب جای تعجب نیست که چرا تا این میزان، نرم افزار های کامپیوتری جایگاه ویژه ای بین طراحان پیدا کرده اند.

 

توجه! شما عزیزان جهت آموزش حرفه ای این نرم افزار میتوانید لینک ” پکیج آموزش اتوکد ” را کلیک نمایید و این دوره را مشاهده کنید.

 

نرم افزار اتوکد چیست؟

اتوکد در معماری

در بین تمامی نرم افزار های کامپیوتری که اساس گرافیکی دارند، اتوکد یکی از شگفت انگیز ترین نرم افزار ها با طیف وسیعی از کاربرد ها و کارایی ها است. به صورت دقیق تر، اتوکد یک برنامه طراحی به کمک کامپیوتر است. از این نرم افزار برای طراحی و پیش نویس طرح های دو بعدی و سه بعدی استفاده می شود.

این نرم افزار نیز یکی دیگر از برنامه کامپیوتری ارائه شده توسط شرکت اتودسک استبه نوعی می توان گفت که این برنامه، جز اولین برنامه های CAD است که قابلیت اجرا روی سیستم های کامپیوتری شخصی را داشت.

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر اتوکد را معنی کنیم، CAD به معنی “ Computer Aid Design” است. در نتیجه کارایی این نرم افزار به خوبی در نام آن و تعریف واضحی که از آن شد، مشخص می شود. از نرم افزار اتوکد، برای طراحی با استفاده کامپیوتر استفاده می شود.هم چنین شما عزیزان میتوانید جهت مشاهده ی کارایی این نرم افزار لینک ” کاربرد اتوکد ” را کلیک نمایید.

 

ویژگی ها و قابلیت های نرم افزار AutoCAD

اولین و مهم ترین قابلیت این نرم افزار، امکان مدل سازی های دو بعدی و سه بعدی است. طرح های دیجیتالی دو بعدی و سه بعدی دیجیتالی مهم ترین قابلیت این نرم افزار است.

قابلیت دیگری که این برنامه دارد، امکان ذخیره سازی فایل ها در فضای ابری است.

در واقع با استفاده از نسخه تحت Cloud این نرم افزار، می توان علاوه بر قابلیت های گسترده ای که دارد از امکان ذخیره کردن تمامی فایل ها در فضای ذخیره سازی Cloud نیز بهره برد.

 

ویژگی برجسته نرم افزار اتوکد

امکان ویرایش سریع تر فایل ها و طراحی های انجام شده از دیگر قابلیت های برجسته این نرم افزار است. برای تولید همزمان و سریع طرح های متعدد، نرم افزار اتوکد یکی از کاربردی ترین برنامه هاست.

به راحتی می توان روی فایل های ذخیره شده، در کم ترین زمان ممکن سریع ترین تغییرات را اعمال کرد. این امر موجب تسریع در روند طراحی می شود.

در نهایت نیز می توان طرح ایجاد شده را در قالب یک چاپ سه بعدی بسیار با کیفیت، ارائه داد.

 

نرم افزار اتوکد چه ابزار هایی دارد؟

اتوکد در معماری

  • اتوکد همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، با دنیایی از ابزار ها و قابلیت ها شناخته می شود. البته که هر نسخه متناسب با سال انتشار، و به روز رسانی های انجام شده، ویژگی های مخصوص به خود را دارد. با این حال ابزار های مختلف این نرم افزار، مشخصات و کارایی های زیر را در اختیار کاربران مختلف قرار می دهد:

 

  • ابزار های مناسب برای پیکربندی، لایه بندی، ترازبندی و انجام تنظیمات مختلف در طرح اولیه
  • ابزار های مناسب برای گروه بندی طرح های مختلف در یک پروژه
  • ابزار های ویرایشی مختلف با توجه به ماهیت کار و با استفاده از دستورات مختلفی که در نرم افزار در دسترس است. برای مثال می توان به برخی ابزار ها نظیر، Extend، Mirror، Math Properties، Offset و Stretch اشاره کرد.
  • ابزار های مناسب برای کنترل گردش کار، این ابزار ها در راستای کاهش زمان کار طراحی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

طراحی های گرافیکی مختلف با استفاده از اتوکد

نرم افزار اتوکد را می توان علاوه بر حوزه های مهندسی و معماری، در زمینه های هنری مختلف نیز مورد استفاده قرار داد.

این امر هم به دلیل گستردگی های کاربرد این برنامه است. هنرمندان می توانند برای تهیه طرح های سه بعدی پیش فرض خود در حوزه های مجسمه سازی، منبت کاری، حکاکی، نقاشی های دیجیتالی و سایر آثار هنری از این نرم افزار استفاده کنند.

یکی دیگر از حوزه های کارایی طراحی های گرافیکی در زمینه انیمیشن سازی است. همچنین در صنعت مد و فشن، طراحی جواهرات، طراحی لباس، طراحی کیف و کفش و … هنرمندان می تواند مدل های سه بعدی بسیار جذابی را به کمک نرم افزار اتوکد ترسیم کرده و ارائه دهند.

 

استفاده از اتوکد در حوزه های مختلف مهندسی

از نرم افزار تخصصی اتوکد در حوزه های فنی و مهندسی به صورت بسیار گسترده استفاده می شود.

مهندسان برق، راه و شهرسازی، مهندسان معماری و ساختمان سازی، مهندسان مکانیک و … به صورت گسترده ای در طراحی ها و ترسیم نقشه های فنی و مهندسی خود از اتوکد استفاده می کنند.

ابزار های متفاوت الکتریکی، برقی، مکانیکی و … موجود در این برنامه، در این حوزه های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند.

مهندسان مکانیک، می توانند برای ایجاد فرایند های تولید، برای طراحی و تولید قطعات موتور، ربات ها، ماشین آلات مختلف صنعتی و دیگر اشیا و جزئیاتی که در صنعت مورد نظر آن ها مورد نیاز است.

مهندسان برق نیز می توانند برای ترسیم سیستم های الکتریکی از نرم افزار اتوکد استفاده کنند.

 

استفاده از نرم افزار اتوکد در حوزه معماری

در کنار حوزه های کاربری بسیار گسترده این نرم افزار، شاید بتوان یکی از مهم ترین زمینه های استفاده از اتوکد را در حوزه طراحی داخلی و معماری در نظر گرفت.

معماران برای ایجاد و طراحی نقشه های اصلی یک ساختمان از این نرم افزار استفاده می کنند. آن ها همچنین می توانند برای طراحی و ترسیم نقشه طبقات مختلف یک خانه، طراحی و نقشه کشی راه پله های خانه، نقشه کشی یک ساختمان تجاری یا یک ملک اداری و حتی ترسیم نقشه ستون ها، زیرسازی ها و تمامی بخش های یک ساختمان از نرم افزار اتوکد استفاده کنند.

نکته مهم در خصوص کاربرد اتوکد در حوزه معماری این است که با استفاده از ابزار های متنوع موجود در این نرم افزار، معماران می توانند تجزیه و تحلیل مورد نیاز را در خصوص طرح ها و نقشه های خود انجام داده و از نتیجه بخشی طرح خود مطمئن شوند.

 

مزیت های استفاده از اتوکد در معماری

اتوکد در معماری

در حوزه معماری کاربرد اتوکد مزیت های بسیار زیادی را با خود به همراه دارد. معماران با استفاده از این نرم افزار می توانند از شروع کار، کنترل یک پروژه را به صورت کاملا دقیق و حرفه ای در اختیار بگیرند تا به این ترتیب، موفقیت نهایی کار را به دست آورند.

برنامه ریزی دقیق و اجرای کاملا با دقت طرح ها، با اتوکد امکان پذیر است.

اهمیت کارایی اتوکد خصوصا در زمان استفاده از آن برای طراحی های اولیه و زیرسازی های ساختمان حائز اهمیت است.

با کمک تجزیه و تحلیل های موجود در برنامه، معماران می تواند نتیجه نهایی کار خود را به صورت پیش فرض ببینند و از بی نقص بودن آن مطمئن شوند. برای مثال، کارایی لوله کشی ها و مقاومت بنا، مواردی است که معمار می تواند آن ها را با نرم افزار اتوکد آنالیز کند.

 

چکیده

در نهایت باید در نظر داشته باشید که آنچه این نرم‌افزارها را در رقابت با یکدیگر در بازار کار حفظ و تحکیم می‌کند، قابلیت پردازش گونه‌های متنوعی از فایل‌های وارد شده به نرم‌افزارها با پسوندهای متنوع است. نرم‌افزار اتوکد این قابلیت را داراست که از فایل‌هایی با پسوند عکس یا jpg، فایل‌های مربوط به نرم‌افزارهای سه‌بعدی دیگر مانند رایند، رویت، تری‌دی مکس و… که در محیط نرم‌افزار با پسوند تری‌دی اس یا 3ds را دریافت کرده و بر روی آن‌ها اعمال ویرایشی انجام دهد. از طرفی این نرم‌افزار قابلیت ارائه انواع خروجی به‌صورت فایل با پسوندهای گوناگون همچون پی‌دی‌اف و یا دیگر فایل‌ها را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

از طرفی بازار مدل‌سازی و ماکت نیز در حوزۀ معماری و طراحی صنعتی تحت‌تأثیر این نرم‌افزار قرار گرفته‌اند. اتوکد به شما این امکان را خواهد داد تا به‌صورت گسترده قطعات ماکت خود را در کوتاه‌ترین زمان ترسیم کرده و به دستگاه لیزر بدهید و از طرفی با مدل‌سازی یکپارچه کار خود در این فضا به‌ صورت یک حجم واحد دستگاه‌های تری‌دی پرینت در کوتاه‌ترین زمان بهینه‌ترین مدل از کار شما را در انواع مقیاس در اختیار شما قرار می‌دهند.ما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و جامع نقش اتوکد در معماری را خدمتتان تعریف کنیم.چنانچه نیاز به آموزش های بیشتری دارید میتوانید لینک ”  آموزش معماری ” را کلیک کرده و از دوره های رایگان ما استفاده نمایید.

Instagram: vahid-salahi13

09120545680  شماره تماس

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید