سرمایه مورد نیاز برای ساخت و ساز

سرمایه مورد نیاز برای ساخت و ساز
در این پست می‌خوانید:

سرمایه لازم برای ساخت و ساز: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی قصد داریم که به یکی از مباحث مهم ساخت و ساز بپردازیم. اولین گام برای اقدام به ساخت و ساز این است که سرمایه لازم برای ساخت و ساز را داشته باشیم. سرمایه است که محرک افراد برای ساخت پروژه های مختلف می شود. حتی سرمایه است که تعیین می کند افراد در کدام منطقه زمین بخرند و پروژه های خود را شروع کنند. سرمایه تعیین می کند که چه جنسی از متریال را برای اجرای ساختمان انتخاب کنیم، سرمایه نقشی مهم و تعیین کننده را در پروسه ساختمان سازی دارد.در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

[lwptoc]

 ساخت و ساز ساختمان کوچک

سرمایه لازم برای ساخت و ساز از راه های مختلفی تامین می شود. سازندگان از طریق راه های مختلف این سرمایه را فراهم می کنند. هزینه هایی که برای پروژه ها صرف می شود معمولا به دو دسته هزینه آشکار و پنهان تقسیم بندی می شود. هزینه های آشکار در واقع قابل پیش بینی هستند و در طی پروژه مشخص میشود که به چه مقدار سرمایه ای احتیاج دارند. اما هزینه های پنهان شامل هزینه هایی است که در راستای پروژه خرج می شود. مواردی هم چون هزینه های شهرداری، کارهای اداری که هزینه های جدا از ساختمان را به دنبال دارد.

در فراهم کردن سرمایه باید با توجه به شرایط اقتصادی امروزه انواع: افزایش قیمت ها، نوسانات قیمت مصالح، دستمزدها و…. را در نظر بگیریم تا دچار کمبود بودجه نشویم و پروژه با وقفه رو به رو نشود زیرا هر جواز ساختی 2 سال مهلت داشته و پس از گذشت زمان مقرر مجددا نیاز به سرمایه و طی کردن دیگر مراحل را دارد. اما دو روش رایج سرمایه گذاری در مسکن عبارت است از:

 

تسهیلات/وام

برخی سازندگان نیز برای تامین سرمایه لازم از تسهیلات بانکی استفاده می کنند. شرایط وام دهی بانک ها می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. بانک ها وام های مختلفی با بازپرداخت کوتاه مدت و بلند مدت دارند که سازندگان با توجه به شرایطی که دارند می توانند از آن استفاده کنند.

 سرمایه گذاری در ساخت و ساز

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت نیز یکی از روش های فراهم کردن سرمایه لازم برای ساخت و ساز می باشد که بسیار رایج می باشد.  مبنای این روش این است که یکی از طرفین معمامله زمین را در اختیار سازنده می گذارد و هزینه ساخت نیز از سمت سازنده تعیین می شود و در نهایت پس از ساخت و توافقی که از پیش کرده اند واحدها بین دو طرف معامله تقسبم می شود. این گزینه به خصوص برای کسانی که خانه های قدیمی و ویلایی دارند و قصد فروش دارند بسیار مناسب است.

 

شراکت

در این گزینه می توانید سرمایه لازم برای ساخت و ساز را از طریق مشارکت چند نفره فراهم کنید. یعنی اگر دوستان و آشنایانی را دارید که می توانند در این راه با شما همکاری کنند، می توانید تیم خود را تشکیل دهید و با خانواده و آشنایان خود ساخت را آغاز کنید.

اما با راه هایی می توانید سرمایه لازم برای ساخت و ساز خود را کاهش دهید و بعبارتی از بسیاری از هزینه های بالا چشم پوشی کرد تا بتوان تا حدودی در هزینه ها صرفه جویی کرد. در ادامه به بررسی مهم ترین ها راهکارها برای کاهش هزینه ها می پردازیم.

 ساخت و ساز با سرمایه کم

زمین

سعی کنید حتما در مرحله خرید زمین وقت بگذارید و زمینی را پیدا کنید که به نسبت زمین های اطراف قیمت کمتری داشته باشد. هم چنین برخی فروشندگان هستند که به دلایل و مشکلاتی همچون انحصار وراثت، نیاز فوری به پول نقد، مهاجرت و نیاز به فروش فوری اموالشان و… زمین های خود را به قیمت کمتری از قیمت اصلی به فروش می رسانند. این یکی از بهترین گزینه ها برای خرید زمین می باشد. بنابراین برای جستجو و تحقیق درباره زمین هرگز کوتاهی و عجله نکنید.

 

متریال

متریال بخش بزرگ و مهمی از یک پروژه به حساب می آید که سرمایه زیادی را به خود اختصاص می دهد. کاهش هزینه مصالح یعنی این که سرمایه لازم برای ساخت و ساز را تا حدودی کاهش می دهید. می توانید با توجه به منطقه ای که پروژه در آن قرار دارد از مصالح متناسب با اقتصاد آن منطقه استفاده کنید (یعنی اینکه لازم نیست در یک منطقه متوسط، مصالح بسیار گران قیمت و خاص استفاده کنید). ازآن جایی که دو سوم هزینه ها صرف مرحله نازک کاری در پروژه ها می شود پس می توانید از مصالح معمولی اما با کیفیت استفاده کنید و یا حتی مصالح را مستقیما از کارخانه و بدون واسطه خریداری کنید تا هزینه های شما کاهش یابد.

 چگونه وارد کار ساخت و ساز شویم

کلام آخر

در این بخش بررسی کردیم که سرمایه لازم برای ساخت و ساز را چگونه می توان تامین کرد و یا با شراکت، وام و تسهیلات بانکی تا حدودی بار سرمایه گذاری را کم کرد. مشارکت نیز یکی از روش های رایج می باشد که سازندگان از این طریق با افراد دیگر در ساخت پروژه شریک می شوند و در نهایت در تقسیم واحدها به تفاهم می رسند. اصولا با توجه به افزایش قیمت ها و بالا رفتن هزینه ساخت و شهرداری، سازندگان از روش های ذکر شده استفاده می کنند. علاوه بر آن پیدا کردن زمین هایی با قیمت مناسب تر، خرید مصالح به طور مستقیم و بدون واسطه نیز می تواند هزینه های کل را کاهش دهد. اگر می خواهید با کاهش هزینه های ساخت بیش تر آشنا شوید می توانید مقاله “چگونه هزینه ساخت را پایین بیاوریم” را مطالعه کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید