مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه

مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه
در این پست می‌خوانید:

مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه: در این قسمت از سری مقالات آموزشی معماری قصد داریم که به مقایسه  فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه بپردازیم. فتوشاپ از قدرتمندترین ابزارهای گرافیکی شناخته می شود که ساخت شرکت ادوبی می باشد. این نرم افزار مبتنی بر ویرایش تصویر است.

با اینکه با ورود فتوشاپ به بازار سهم بزرگی از نیاز افراد به برنامه های گرافیکی تامین شد اما نرم افزارهای دیگری هم وجود دارد که میتواند از آن ها بجای فتوشاپ استفاده کرد. تفاوت عمده نرم افزارها در فضایی که بر پایه آن استوار هستد مشخص می شود. که عمده تفاوت در پیکسلی بودن و یا وکتوری بودن فضا است.

مقایسه کورل با فتوشاپ وحید صلاحی

کورل

تا بحال به مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه مانند کورل پرداخته اید؟ نرم افزار کورل مبتنی بر پایه ی وکتور است و خروجی نهایی آن بسیار با کیفیت است. کورل نیز مانند نرم افزار فتوشاپ بر روی سیستم های ویندوز و مک قابل نصب است. اما فتوشاپ بر پایه پیکسل و کورل بر پایه بردار است. در واقع این دو نرم افزار دنیای متفاوت دارند و با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. فتوشاپ دنیای گرافیکی وسیعی را طراحی می کند. اساس کورل نیز چون وکتور است کیفیت تصویر نیز در صورت تغییر سایز تصویر ، تغییر نمی کند اما در فتوشاپ این کیفیت به سبب پیکسلی بودن تصاویر، افت می کند. از کورل بیشتر در زمینه های طراحی لوگو، کارت ویزیت، کاراکتر سازی و … استفاده می شود.

مقایسه ایلوستریتور با فتوشاپ وحید صلاحی

ایلوستریتور

برای مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه اکنون به شرح درباره ایلوستریتور می پردازیم. فتوشاپ بر پایه پیکسل می باشد و ایلوستریتور بر پایه وکتور یا همان بردار است. در ایلوستریتور با تغییر سایز تصاویر ،کیفیت آن ها تغییری نمی کند و وضوح آن ثابت می ماند اما در فتوشاپ اینگونه نیست (فتوشاپ چیست؟) و با تغییرات سایز، کیفیت نیز دستخوش تغییر می شود. فتوشاپ برای کارهای چاپی و تصاویر دیجیتالی بسیار مناسب است و اما ایلوستریتور برای کارهایی که نیاز به دقت زوم بالایی دارند کاملا مناسب است. ایلوستریتور و فتوشاپ هر دو محصول شرکت ادوبی می باشند.

مقایسه affinity با فتوشاپ وحید صلاحی

Affinity designer

این نرم افزار بعنوان یکی از سریع ترین برنامه ها در زمینه طراحی و گرافیک می باشد که بر پایه بردار است. این نرم افزار هم از رنگ بندی های دیجیتالی و هم چاپ CMYK  را پشتیبانی میکند. این نرم افزار برای طراحی لوگو، کارهای گرافیکی در ابعاد بزرگ، UI و UX  کاربرد زیادی دارد. این نرم افزار بیشتر برای عکاسان و طراحان کاربرد دارد اما با این حال آن را بعنوان قوی ترین رقیب برای فتوشاپ معرفی می کنند زیرا ادعا می کنند که تمامی قابلیت های فتوشاپ را می تواند اجرا کند. این نرم افزار از فتوشاپ سبک تر می باشد.

مقایسهpixlr با فتوشاپ وحید صلاحی

Pixlr

این نرم افزار تمامی قابلیت ها برای ویرایش یک تصویر را دارد. میتوان آن را در نسخه وب نیز بدون نصب ، اجرا کرد و از آن استفاده کرد. برای کسانی که با برنامه فتوشاپ کار کرده اند، استفاده از این برنامه کار آسانی است چون فضای آن به فتوشاپ شباهت زیادی دارد. پیشنهاد ما: چگونه با فتوشاپ درآمد به دست بیاوریم؟

مقایسه sketch با فتوشاپ وحید صلاحی

پیشنهاد ما: دیدن مینی دوره کسب درآمد از فتوشاپ

Sketch

در مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه به Sketch  بر می خوریم. این نرم افزار به لحاظ شباهت تا حدودی به فضای ایلوستریتور و فتوشاپ شباهت دارد. هم چنین قابلیت زوم بی نهایت را مانند دیگر برنامه هایی که بر پایه وکتور هستند را داراست. این نرم افزار نیز بر پایه وکتور است. از دیگر قابلیت هایی که این برنامه دارد، نصب پلاگین های مختلف روی آن است که جذابیتی دو چندان به طراحی های ما می دهد. این نرم افزار بر روی سیستم های مک قابلیت نصب دارند.

 

GIMP

گزینه بعدی برای مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه، نرم افزار GIMP  می باشد. سیستم عامل هایی که آن را پشتیبانی می کند شامل ویندوز، مک و لینوکس است. این نرم افزار جزو برنامه های رایگان و آزاد است و استفاده از آن هزینه ای ندارد. اصلاح رنگ، ویرایش تصاویر، طراحی های گرافیکی مانند طراحی لوگو و ساخت تصاویر انیمیشنی از جمله کاربردهایی است که این نرم افزار دارد.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که به مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه بپردازیم و بطور اجمالی تعریفی از آن ها داشته باشیم. نرم افزارهای مختلفی برای ویرایش و پردازش تصاویر و همچنین طراحی های گرافیکی وجود دارند. فتوشاپ بعنوان محبوب ترین برنامه ویرایش و طراحی گرافیکی بر پایه پیکسل است که وسعت کاربرد آن باعث شده که طیف های مختلفی از افراد را برای استفاده از آن در بر بگیرد. در مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای مشابه می بینیم که برخی از این نرم افزارها نیز قابلیت هایی نزدیک به فتوشاپ را دارند. اما برای اینکه بهترین گزینه را انتخاب کنید ابتدا باید توجه کنید که عمده فعالیت شما در چه حوزه ای است و سپس نرم افزار مناسب را انتخاب کنید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید