تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

آیا رنگ ها روی اشتهای ما تاثیر گذارن؟ رنگ ها تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون و همچنین در اشتهای افراد خونه دارند به همین منظور ما باید توجه بسیار زیادی به رنگ هایی که در خونه استفاده میشه داشته باشیم. ما در این مقاله از سری آموزش معماری قصد داریم که به بررسی رنگ ها بپردازیم.

رنگ ها به سه دسته ی گرم، سرد و خنثی تقسیم بندی می شوند. رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و … به سبب ماهیتی که دارند باعث افزایش اشتها می شوند.. رنگ های سرد مانند آبی و بنفش می توانند باعث کاهش اشتها شوند و رنگ های خنثی هم چون طوسی متعادل هستند و نوعی تعادل را برقرار می کنند.

بنابراین اگر از دسته کسانی هستید که رژیم غذایی خاصی دارند پس می توانید از رنگ ها در جهت رعایت رژیم خود استفاده کنید و از آن ها در دکوراسیون، متریال و دیزاین محیط خود استفاده کنید. رستوران ها و فست فودها از این تکنیک استفاده می کنند و سعی می کنند که با استفاده از رنگ ها مشتری را بیش تر در رستوران نگه دارند به همین دلیل است که در رستوران ها معمولا از رنگ های گرم و هیجان انگیز همچون نارنجی در دکوراسیون خود استفاده می کنند. به نوعی با این کار سعی می کنند درآمد خود را بالاتر ببرند.

 

تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

 تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

معمولا رنگ اولین عنصری هست که در ظاهر غذا مورد توجه قرار می گیره. آدم ها از ابتدا برخی رنگ ها رو با انواع مختلفی از غذاها همراه می بینند. در نتیجه رنگ غذاها را برابر با طعم هایی خاص می دانند. امروزه برخی رنگ ها را به عنوان زبانی بین  المللی می شناسن و از اون استفاده های زیادی می کنند.

 

تاثیر رنگ قرمز بر اشتها : گرسنگی افراطی

قرمز رنگ بسیار قوی و پر انرژیه که باعث ایجاد هیجان و گرما می شه اما گاهی ممکنه باعث ایجاد احساس ترس یا خطر شود بنابراین استفاده از این رنگ و نحوه ی چیدمان وسایل در فضا میتونه زیبایی و  انرژی خوبی به فضای خونه منتقل کنه، رنگ قرمز تا حدودی فشار خون رو بالا می بره و باعث تحریک اشتها میشه! معمولاً از این رنگ در رستوران ها و سالن های غذا خوری یا فسفود ها استفاده میشه ولی کاربرد رنگ قرمز در خانه زیاد مناسب نیست مخصوصاً برای افرادی که اضافه وزن دارند اما لازم است بدانید که ما چند مدل رنگ قرمز داریم:

  • قرمز تیره و مارون
  • قرمز نئون روشن
  • قرمز فراگیر

رنگ های تیره و مارون ممکنه حالت فریبنده و شرم آور را جلوه بده در حالی که رنگ قرمز نئون روشن خیلی دوستانه و چشم نواز به نظر می رسه.  همچنین قرمز فراگیر اگر به صورت خیلی ملایم و ظریف کار بشه میتونه یک تجربه منحصر به فرد رو توی محیط و فضای ما ایجاد کنه.

تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

 

تاثیر رنگ سبز بر اشتها: شکمو های سالم

رنگ سبز به ویژه سبز زمردی یا سبز پاستیلی بسیار آرام بخشه چون برای ما یادآور طبیعته و معمولا افراد با دیدن این رنگ در رستوران ها یاد سبزیجات و غذاهای کم کالری و سالم می‌افتند. وچون جزء رنگ های سرد محسوب میشه اشتها را تا حدودی کم میکنه، اما استفاده از رنگ سبز به همراه رنگ های دیگه مثل نارنجی یا قرمز میتونه برای سالن ناهارخوری مناسب باشه!

همچنین رنگ سبز بر فشار خون و مشکلات قلبی تاثیرات مثبتی داره و باعث تسکین سردرد و آنفولانزا میشه و چون سبزی طبیعت خاصیت قلیایی داره موجب کاهش وزن و حتی لاغری هم میتونه بشه!

وقتی غذایی سبز باشد آن را سالم می‌دونیم از این رو مغز با دیدن این رنگ اشتها روافزایش می‌دهد. خوردن غذاهایی که رنگشون سبز است باعث میشه فرد بدون داشتن احساس گناه مقدار زیادی غذا بخورد. بنابراین سبز نیز از رنگ‌های اشتها آور به حساب می‌آید.راستی میتونید دوره ی آموزش اتوکد مهندس صلاحی را مشاهده کنید.

تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منظور از دکوراسیون داخلی چیست؟

تاثیر رنگ زرد بر اشتها: شادی شیرین

رنگ زرد تداعی کننده نور خورشید و نشانه با نشاط و پر روحیه بودن است. رنگ زرد در مقیاس کم می تونه منتقل کننده خوشحالی، امیدواری و فراوانی باشه. رنگ زرد مخصوصا در مکان هایی که صبحانه سرو می شه بسیار مناسب است. اگه می‌ خواید دیوار آشپزخانه‌ رو به رنگ زرد خورشیدی در آورید کمی صبر کنید دیوار‌ های زرد‌ رنگ بیشتر باعث دعوا‌ های خانگی  می‌ شه  و چاق کننده هم هستند چون باعث می‌ شه بیش از حد نیاز غذا بخورید.

خیلی از رستوران ها رنگ زرد را در دکوراسیون خود جای میدن چون شناخته شده است و در قوانین فنگ شویی هم تایید شده که اشتها افزایش می دهد. تا حالا به این فکر کردین  که چرا “طاق های طلایی” مک دونالد قرمز و زرد هستند؟ این ترکیب رنگ یک پیام قوی از گرسنگی را به مغز ما می فرستد!

تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

 

تاثیر رنگ آبی بر اشتها: یار و یاور لاغرها

رنگ‌ آبی اصلاً مناسب رستوران‌ ها نیست اما اگر می‌خواین در خونه پر‌ خوری نکنین  از رنگ‌ آبی برای دیوار‌ های اتاق غذا‌ خوری و میز و ظروف آشپزخانه استفاده کنید. این رنگ به شدت باعث کاهش اشتهای شما میشه. محققان متوجه شدند که اتاق‌ های غذاخوری که به رنگ آبی هستند روی اشتهای افراد اثری منفی دارند و باعث می‌ شوند آنها به طور کلی کالری کمتری مصرف کنند.

اگر می‌خواین لاغر شوید میتونید  دیوارهای اتاق ناهارخوری را آبی کنید و میز و ظرف غذا رو آبی انتخاب کنید؛ حتی میتونید داخل یخچالتون از لامپ آبی استفاده کنید تا هر زمان، در یخچال را به قصد برداشتن خوراکی باز می‌کنید پشیمون بشین. کسایی که از دکوراسیون آبی رنگ در خونه‌ هاشان استفاده می‌کنند معمولا لاغرند. اگر می‌خواید رژیم غذایی بگیرید، تمام آشپزخانه و اتاق غذاخوری، ظرف‌ هاتون رو آبی کنید و لازم است بدانید

رنگ ها در دکوراسیون داخل خیلی تاثیر گزار هستند.

تاثیر رنگ ها در اشتهای ما چگونه است؟

کلام آخر:

به عنوان قانون کلی در طراحی رنگ در فضای داخلی، معقول تر است که از رنگ های قوی و غالب به مقدار کم استفاده کنید، که در دوره طراحی داخلی مهندس صلاحی به طور کامل آموزش داده شده است در غیر این صورت در فضا غلبه کرده و باعث میشود فضا ناراحت کننده به نظر برسد. استفاده از رنگ های غالب و قوی به مقدار کم به رنگ های بی اثر روح می بخشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید