هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد؟
در این پست می‌خوانید:

هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد: در این بخش از مقالات آموزش معماری وحید صلاحی قصد داریم که بررسی کنیم هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد . امروزه با توجه به اینکه نوسان قیمتی و بی ثباتی بازار را را شاهد هستیم، هزینه ساخت یک ماه پیش مسکن تا ماه بعد تغییرات زیادی را تجربه خواهد کرد. بنابراین هزینه ساخت یکی از مسائل مهم در حوزه اجرای ساختمان می باشد.

[lwptoc]

مسکن از ابتدا یکی از مهم ترین نیازهای بشر محسوب میشده و اکنون نیز این کالای با ارزش برای بسیاری به دلیل نداشتن توان مالی دست نیافتنی شده است. اینکه بدانیم هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد لازم است در ابتدا اشاره کنیم که در ایران نرخ دلار یکی از عواملی است که قیمت مسکن را به طور افسار گسیخته ای بالا می برد. با افزایش نرخ دلار، هزینه ساخت نیز که تحت تاثیر عوامل مختلفی است، بالا می رود.

هزینه تولید چیست و چگونه محاسبه می شود؟

اسکلت ساختمانی

اسکلت ساختمانی ای که با توجه به منطقه، موقعیت جغرافیایی، عوامل طبیعی، خواست کارفرما و … انتخاب می کنید، بسته به این که اسکلت را از نوع بتنی یا فلزی انتخاب می کنید قیمت متفاوتی دارند. مدت زمان ساخت، خرید و پرداخت مرحله ای و یا یک جا، سرعت اجرا و … همگی عواملی هستند که قیمت اسکلت های ساختمان و اجرای آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

کاربری

شما فکر می کنید دیگر هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد؟ بله،کاربری زمین نیز می تواند یکی از عواملی باشد که هزینه ساخت را تغییر دهد. مثلا ساختمانی که با کاربری مسکونی ساخته می شود قطعا با ساختمانی که با کاربری تجاری ساخته می شود هزینه ساخت متفاوتی دارد. زیرا ملکی با کاربری تجاری ممکن است خدمات رفاهی و عمومی مختلفی داشته باشد و کاربری های مختلف دیگری را در خود جا دهد که به تبع امکانات مخصوص به خود را نیز می طلبد.

امکانات رفاهی

در برخی از ساختمان ها نیز ممکن است که سازنده امکانات رفاهی دیگری را قصد داشته باشد در ملک خود بگنجاند. مانند استخر، لابی و … که هزینه های مازاد را در بر داشته باشد و علاوه بر هزینه ساخت، قیمت ملک نیز افزایش می یابد.

 هزینه ساخت ساختمان قدم به قدم

منطقه

برای اینکه در ابتدا بدانیم که هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد، منطقه زمین مورد نظر را بررسی می کنیم. موقعیت زمین در مناطق مختلف بر قیمت آن تاثیر دارد. اگر زمین در مناطق اعیانی باشد هزینه ساخت به تبع بالاتر می رود. این که زمین دسترسی مناسب و خوبی به عواملی مانند: حمل و نقل، مرکز خرید، مراکز درمانی و … داشته باشد می تواند هزینه ساخت را بالا ببرد. به همین دلیل است ملک هایی که در مناطق بالاشهر هستند تفاوت قیمتی زیادی با مناطق پایین شهر دارند.

نما

طراحی و اجرای نما از مراحلی است که پر هزینه است و با توجه به نما وسبک مورد نظر این قیمت می تواند بسیار تغییر کند. ورودی ساختمان، محوطه و فضاهای سبز نیز جزو نما محسوب می شوند. بنابراین قیمت تمام شده نما نیز تحت تاثیر چند عامل مختلف است. پیشنهاد می کنیم مقاله ی چگونه هزینه ساخت را پایین بیاوریم را مطالعه فرمایید.

طبقات

مورد بعدی برای اینکه متوجه شویم هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد، تعداد طبقات می باشد. ساختمان هایی با تعداد طبقات بالا هزینه ساخت بیش تری نسبت به ساختمان ها با تعداد طبقات پایین تر دارند زیرا مصالح، دسترسی ها، زیرساخت های بنا، نیروی انسانی و منابع مالی بیشتری احتیاج دارند.

 هزینه ساخت یک اتاق 20 متری

اسناد و مدارک

ساخت ملک و ساختمان علاوه بر هزینه های آشکار،  هزینه های دیگری را نیز شامل می شود و آن مربوط به هزینه های اسناد و مدارکی همچون پروانه ساختمان، هزینه ای که بابت بیمه کارکنان داد می شود، دستمزد کارکنان، هزینه هایی ک در شهرداری صرف می شود، نظام مهندسی و هزینه هایی که برای مهندس ناظر باید در نظر گرفت، می باشد. همچنین موارد دیگری نیز می باشد که ممکن است در میانه ی کار صرف شوند. پیشناد ما: انواع قرارداد در معماری

مصالح

اما اگر این سوال را بپرسیم که هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد شاید بسیاری از افراد جوابشان مصالح باشد. درست است مصالح یکی از عواملی است که بخش مهمی از هزینه های ساخت را تحت تاثیر قرار می دهد. انتخاب مصالح با توجه به کیفیت آن ها که دارای 3 درجه می باشند نیز مهم هست و مصالح مرغوب قیمت بالاتری نسبت به مصالح معمولی تر دارند. برخی نیز با توجه به منطقه و موقعیت ملک خود و ارزش آن این مصالح را انتخاب می کنند.

 جدول برآورد هزینه های ساخت ساختمان۱۴۰۱

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که از دیدگاه های مختلف بررسی کنیم که هزینه ساخت به چه عواملی بستگی دارد و این عوامل چگونه باعث می شوند که هزینه ساخت کل دستخوش تغییر شوند. برخی هزینه ها بصورت آشکار و برخی هزینه ها بصورت پنهان هزینه ساخت کل را تغییر می دهند. این هزینه ها ثابت نیست و همواره تغییر می کند. امیدواریم با خواندن این مقاله دید کلی ای نسبت و هزینه های ساخت پیدا کرده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید