ویژگی ایزوگام خوب چیست؟ بررسی 5 ویژگی برتر ایزوگام خوب

ویژگی ایزوگام خوب چیست؟ بررسی 5 ویژگی برتر ایزوگام خوب
در این پست می‌خوانید:

ویژگی ایزوگام خوب: در این بخش از مقالات آموزش معماری به سراغ مبحث دیگری از ساختمان رفته ایم. حتما دیده اید که یکی از مشکلاتی که در ساختمان ها به وجود می آید مسئله ی نم دادن می باشد این نم به جاهای دیگر نیز سرایت می کند و مشکلاتی را به وجود می آورد. اما باید جلوی این نم و رطوبت را گرفت تا به لایه های پایین تی نفوذ نکند. یکی از راه های جلوگیری از این رطوبت ایزوگام کردن می باشد. برای این که این کار به خوبی و با کیفیت بالایی انجام شود، لازم است که ویژگی ایزوگام خوب در اجرای ساختمان را بشناسیم. در ادامه با ما همراه باشید.

[lwptoc]

ایزوگام چیست؟

برای بررسی ویژگی های ایزوگام ابتدا بهتر است که تعریفی از ایزوگام را داشته باشیم. ایزوگام لایه ای است که بعنوان پوشش بر روی بام، سطح و یا دیواره حمام دستشویی، استخر و … استفاده می شود تا از نفوذ نم و رطوبت جلوگیری شود.

برای تشخیص ویژگی ایزوگام خوب از ایزوگام نامرغوب، استانداردهایی موجود است که مطابق با آن کیفیت ایزوگام را می سنجند. طبیعتا با تغییر این کیفیت، قیمت ها نیز تغییر می کنند. حال با برخی از این ویژگی ها آشنا می شویم.

 

لایه آلومینیومی

اگر قصد دارید که پشت بام خود را ایزوگام کنید توجه داشته باشید که ایزوگامی انتخاب کنید که دارای روکش آلومینیومی باشد زیرا ایزوگام پشت بام در معرض گرما و سرما قرار دارد و بهتر است از نوع مقاوم تری از آن استفاده کنید تا در مقابل نفوذ آب و تابش آفتاب هم مقاوم باشد. ایزوگام ها در انواع یک لایه و دو لایه به تولید می رسند. ایزوگام ها به صورت رول شده به فروش می رشند.روی ایزوگام ها باید مشخصات و استانداردها ثبت شوند و این مشخصات در هر دو متر روی رول های ایزوگام به چاپ می رسد.

 برندهای معروف ایزوگام

کشش ایزوگام

کشش یک ویژگی ایزوگام خوب می باشد که باید به این نکته توجه کرد که در صورت خم کردن ایزوگام دچار شکستن، ترک خوردن و … نشود. در صورتی که ایزوگام در این مواد دچار ترک یا شکستن شود باعث می شود که در برابر تغییرات دمایی همچین واکنش هایی را از خود بروز دهد. بنابراین نمیتواند گزینه مناسبی باشد. همچنین خوب است مقاله ی ” نکات ایمنی در ساختمان سازی ” را مطالعه کنید.

 

ضخامت  ایزوگام

در خرید ایزوگام باید ضخامت استاندارد را مد نظر قرار دهیم. بهترین ضخامت ایزوگام 4 میلی متر می باشد. ممکن است از ضخامت های بیش تر نیز استفاده کنید اما بهتر است که کمتر از این ضخامت ها را به کار نبرید.

 بهترین ایزوگام برای سقف

اندازه

طول و عرض استاندارد از ویژگی ایزوگام خوب به حساب می آید. طول و عرض ایزوگام استاندارد به شرح زیر است. هر اندازه ای بیش تر یا کم تر از این مقدار جزو ابعاد استاندارد نمی باشد.

اندازه
10 متر طول
1 متر عرض

 

بو

معمولا ایزوگام هایی که بوی نامطبوع و آزار دهنده دارند جزو ایزوگام های استاندارد محسوب نمی شوند. زیرا  در این گونه از ایزوگام ها از ترکیبات شیمیایی و نامناسب استفاده می شود و بجای قیرهای اصل و مرغوب این ترکیبات را به کار می برند.

 قیمت ایزوگام درجه یک

پیشنهاد ما: انواع سیمان ساختمانی

پس از بررسی ویژگی ایزوگام خوب، دستورالعمل هایی را نیز برای کارکرد بهتر ایزوگام ها بررسی می کنیم:

-برای ایزوگام مکان هایی مانند دستشویی می توانید از ایزوگام بدون لایه فویل و یا ایزوگام دولایه استفاده کرد.

-وزن استاندارد داشته باشد. وزن های بیش تر لزوما به این معنی نیست که ایزوگام مرغوب تری داریم.

-برای نصب ایزوگام از افراد ماهر و کسانی که این کار را انجام میدهند کمک بگیریم.

-رول های عایق را در دماهایی بالاتر از 5 درجه سانتی گراد نصب کنید.

-دقت کنید که ایزوگام دارای شکستگی، خم شدگی و … نشود.

-هنگام نصب ایزوگام سطح مورد نظر شما خشک باشد

-ایزوگام ها بهتر است در محیط هایی که برف، بارندگی، سرما و … دارند نصب نشوند.

-عایق ها دارای دو لایه ی اصلی (تیشو و پلی استر می باشد) می باشد که پس از قیر اندود کردن به سطح زمین  چسبیده می شوند. باید توجه کرد که هنگام نصب آن ها به روی زمین، دچار برجستگی و یا فرو رفتگی نشوند. در غیر اینصوت خسارت وارد می شوی.

-رول های عایق را بصورت عمودی قرار دهید و از گذاشتن آن ها روی هم و پرتابشان خودداری کنید

-سعی کنید از ایزوگامی استفاده کنید که دارای مدتی گارانتی و تضمین باشد.

بهترین ایزوگام برای پشت بام

کلام آخر

ویژگی ایزوگام خوب یکی از مباحث مهم در عایق بندی خانه و ساختمان است که لازم است آن را بشناسیم که بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم. اگر نکات و استانداردهای لازم را برای خرید ایزوگام رعایت کنیم. عایق ها می توانند در حدود 10 الی 15 سال نیز عمل کنند. در صورتی که فصل تابستان را برای نصب ایزوگام خود انتخاب کرده باشید نیز اطمینان از مقاومت و ماندگاری ایزوگام ها بیش تر می شود. بنظر شما دیگر چه ویژگی هایی میتواند از ویژگی ایزوگام خوب محسوب  شود؟ امیدواریم از این مقاله استفاده برده باشید.

پیشنهاد ما: تفاوت سازه بتنی و فولادی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید