محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی چیست؟
در این پست می‌خوانید:

محوطه سازی: در این بخش از مقالات آموزش معماری سایت وحید صلاحی به بررسی موضوع محوطه سازی پرداخته ایم. حتما این واژه را شنیده اید و با معنی آن آشنایی دارید. محوطه سازی در واقع نوعی طراحی و معماری در فضا است که می توان محیط را از حالت طبیعی و کسالت آور به محیطی جذاب و خاص تبدیل کرد. تاثیر محوطه ساختن به حدی مهم است که گاهی فضای بیرونی یک خانه و ویلا باعث می شود که مشتری برای خرید ترغیب شود. برای بررسی دقیق تر محوطه سازی در اجرای ساختمان با ما همراه باشید.

[lwptoc]

 

تعریف محوطه سازی

محوطه سازی تکنیکی در فضا است که برای زیبا سازی فضا و ایجاد محیطی جذاب و دلنشین استفاده می شود. ساخت محوطه باید با استفاده از روش های اصولی انجام شود زیرا ساخت اصولی محیط باعث می شود که میزان ارزش ملک شما نیز بالاتر رود.ساخت محوطه با دستکاری در محیط طبیعی ایجاد می شود و باغبانی نقش اساسی و مهمی را در آن دارد.


اجرای محوطه سازی

کاربرد

محوطه ساختن ممکن است برای منظورهای مختلفی ایجاد شود، ممکن است برخی برای زیباسازی محیط اطراف خود این کار را انجام دهند و برخی نیز برای اینکه از فضای خود استفاده مناسب داشته باشند و آن را تبدیل به محیطی کاربردی کنند این کار را انجام می دهند.

پیشینه ساخت محوطه به هزاران سال قبل بر میگردد. این را میتوان از محوطه باغ های اطراف ویلا و خانه های باستانی، کاخ ها و فرهنگ آن ها متوجه شد. آنها علاوه بر در نظر گرفتن المان زیبایی و استفاده مفید از فضا، استفاده دیگری نیز داشتند و آن این بود که برای پرورش گیاه و یا کشت محصولاتی از آن استفاده می کردند. امروزه محوطه سازی شامل ساخت باغ هایی با برنامه ریزی و چیدمان می باشد که محیط خارجی را برای فعالیت های دیگر قابل استفاده می کند،

محوطه ساختن باید به گونه ای باشد که در تعارض با طبیعت نباشد و به آن آسیب وارد نکند، بلکه در راستا و هماهنگ با محیط طبیعی باشد. از طرفی نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد تا بتوان سال ها از آن استفاده کرد. به خصوص استفاده از این فضا ها در تابستان ها و هنگام شب بسیار لذت بخش است.

این روش به سبب ترکیب جذابی که دارد ساکنان را مجاب می کند بیشتر به ساخت این فضاها روی بیاورند و برای خود و خانواده خود این محیط را به وجود آورند. برای ساخت محوطه میتوان این کار را به پیمانکاران سپرد و حتی خرید و تهیه مصالح را نیز بر عهده آنان گذاشت.


اصول محوطه سازی ویلا

پیشنهاد ما: اجرای کف سازی در ساختمان

چیدمان

در طراحی فضا سازی می توان بسیار مانور داد و طرح های متفاوت و ترکیبی جذابی را خلق کرد. استفاده از عنصر آب در ایجاد منظری زیبا بسیار تاثیرگذار است که می تواند هم بصورت آبنما و یا استخر باشد. در ساخت این محوطه ها می توان سبک های مختلفی را اعم از: مدرن، شرقی، بیابانی، مدیترانه ای و … را پیاده کرد.

 

منطقه مناسب محوطه سازی

برای انجام محوطه سازی در یک محیط معمولا محدوده ای مشخص می شود که در آن فضای سرسبز ایجاد می شود و در آن مواردی هم چون آبنما، نیمکت، آلاچیق و… قرار داده می شود.البته درباره طرح مورد نظر نیز باید دقت داشت در صورتی که خودتان طرح را ارائه می دهید، قابل پیاده کردن باشد و در غیر این صورت پیمانکار طرح دیگری میبایست به شما ارائه دهد.

محوطه سازی معمولا در جاهایی مثلا حیاط، بالکن، پشت بام و یا حیاط خلوت ها انجام می شود. استفاده از دیوارها و کف سازی های سنگی نیز در طراحی این فضا مرسوم و پر طرفدار است. فضای سبز نیز هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی به کار می رود. یکی دیگر از موارد مهمی که در محوطه سازی حائز اهمیت است، نورپردازی محیط است. نورپردازی باید به گونه ای باشد که در هنگام شب دید مناسب و کافی وجود داشته باشد.

محوطه سازی ابتدا در انحصار کسانی بود که دارای خانه باغ ها، ویلا ها بودند اما با گسترش شهرسازی و آپارتمان نشینی ها این محوطه سازی ها نیز طبیعتا از انحصار خارج شد زیرا در محیط های شهری فضاهای سبز نسبتا کم بوده و اکنون این فضاسازی هم به محیط های ساختمانی نیز ورود پیدا کرده است.

محوطه سازی و تکنیک های انجام آن

کلام آخر

با توجه به موضوعی که بررسی کردیم دانستیم که محوطه سازی از سال ها قبل وجود داشته و بشر از ابتدا به دنبال ایجاد فضایی جذاب و دلنشین برای خود و اطرافیانش بوده است. محوطه خانه های قدیمی و تاریخی، کاخ ها و یا ویلاها این موضوع را کاملا تایید می کند.

امروزه نیز صاحبان بسیاری از خانه های شخصی و ویلایی هم برای منظرسازی و هم بالا رفتن ارزش ملکشان این کار را انجام می دهند. در محوطه سازی باید کاشت گل و گیاه، قرار دادن آلاچیق، آبنما، نیمکت و … با طراحی درست و اصولی انجام شود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید