تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون داخلی

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون داخلی
در این پست می‌خوانید:

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون داخلی چیست؟ ابتدا برای درک بهتر این موضوع بگذارید تعریف مختصری از هرکدام را داشته باشیم و مطالعه ی مقاله آموزش معماری پیشنهاد می دهیم تا بتوانیم راحت تر تفاوت های آنها را از یکدیگر تشخیص دهیم و سپس با ویژگی و با به کارگیری صحیح هرکدام آشنا شویم.

[lwptoc]

معماری داخلی چیست؟

به معنای طراحی یک فضای جدید داخلی برای یک محیط می باشد. در واقع معماری داخلی، یک توصیف کلی برای فضای داخلی ساختمان است. بسیاری از افراد سه رشته معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را با هم یکی می دانند اما لازم به ذکر است که این سه رشته کاملا با هم تفاوت دارند.همچنین با مطالعه مقاله معماری داخلی ساختمان چیست؟  میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

معماری داخلی راه اتصال میان معماری و طراحی داخلی است. به علم طراحی فضای داخلی ساختمان  می گویند. که طبق استانداردها انجام می شود. معماری داخلی با ویژگی های روحی و روانی بیشتر مرتبط است و باید ویژگی های خصوصی و عمومی انسان در نظر گرفته شود!

معماری داخلی

مقاله پیشنهادی: آموزش دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چیست؟

عبارت است از: هماهنگ سازی طراحی شده برای به نمایش درآوردن رنگ‌ ها ، اثاثیه و سایر اشیا در  اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه!دکوراسیون فضای داخلی مثل هنرهای دیگه ، دارای سبک و سیاق و اصولی است که بر اساس سلیقه‌ ها و نیاز های هر دوره ، می تواند دچار تغییر شود.

معماری داخلی در واقع همان خلق فضا می باشد،  فضایی که در عین زیبایی و اثر گذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی و با حس زیبایی شناسی ، فضایی را محیا می‌کند که  هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش را معرفی می کند. که برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقاله طراحی دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید.

همچنین حلقه متصل کننده  بین دو علم معماری و طراحی داخلی می باشد . این رشته از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزا و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز دارد .

دکوراسیون داخلی

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون داخلی چیست؟

این دو کلمه هم از نظر ظاهریو هم از نظر معنایی تفاوت های عمده ای دارند که در این مقاله مواردی از تفاوت های معماری داخلی بادکوراسیون داخلی را بررسی میکنیم. این تفاوت ها عبارت اند از:

  1. معماری داخلی دید علمی به فضا دارد اما دکوراسیون داخلی دید هنری و زیبا شناختی به طراحی فضا دارد!
  2. معماری  فضا داخلی وابسته به هیچ موضوعی نیست و مستقل در فضا عمل میکند ولی دکوراسیون داخلی وابسته به طراحی داخلی است و بعد از آن شروع به عمل می کند.
  3. معماری داخلی برنامه ریزی سازه ای دارد و انجام می دهد ولی  دکوراسیون داخلی برنامه ریزی فضایی دارد.
  4. معماری داخلی با فعالیت در اندازه های بزرگ و سازه ای ساختمان مرتبط است امادکوراسیون داخلی با تغییرات و تزئینات و جزئیات در ارتباط است.
  5. طراحی داخلی از ابتدای شروع ساخت و ساز ساختمان نیاز است که حضور داشته باشد و از روند کار اطلاع داشته باشد ولی دکوراسیون داخلی بعد از اتمام ساخت و در مرحله ی آخر و زیبا سازی و چیدمان شروع به کار می کند.
  6. معماری داخلی را به عنوان یک حرفه تعریف می کنند اما دکوراسیون داخلی یک شغل نامیده می شود.
  7. معماری داخلی نیاز به مدرک دانشگاه ای در این زمینه دارد ولی دکوراسیون داخلی را به صورت تجربی هم می توان یاد گرفت.
  8. درمعماری داخلی فضا سازی و کاربردی بودن فضا برای افراد اهمیت دارد ولی در دکوراسیون داخلی حال و هوایی که در فضا به وجود می آید مهم است که حس خوبی را به مخاطب بدهد.
  9. طراحی داخلی همراه با تغییرات سازه ای و بنیادی در فضامی باشد اما  دکوراسیون  داخلی تغییرات در چیدمان و نور پردازی و جزئیات است.
  10. معماری فضای داخلی با مبحث های  تکنیکی فضا در ارتباط می باشد اما دکوراسیون داخلی با ظاهر فضای داخلی ساختمان در ارتباط است!

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون داخلی

تفاوت طراح داخلی و  دکوراتیو چیست؟

طراح داخلی:

تحصیلات طراح داخلی:  تخصص در این شغل با یادگیری رنگ ها و پارچه ها، تمرینات طراحی با استفاده از کامپیوتر، ترسیم، برنامه ریزی فضایی، طراحی مبلمان، معماری و….به وجود می آید. اکثر طراحان بعد از اتمام تحصیل با یک شرکت یا طراح داخلی که به صورت حرفه ای مشغول فعالیت است همکاری می کنند تا بتوانند در آینده شرکت شخصی خود را تاسیس کنند.

وظایف طراح داخلی: طراح های داخلی برنامه ریزی فضایی انجام می دهند و می توانند در طراحی و بازسازی فضای داخلی از طرح ریزی پلان طبقات تا انتخاب تمام اشیا و لوازم به افراد کمک کنند. این متخصص ها تنها ظاهر فضا را بهتر نمی کنند بلکه عملکرد یک فضا نیز برای آنها قابل اهمیت است.

از نظر همکاری: طراحان داخلی معمولا با معمارها و پیمانکاران همکاری می کنند تا بتوانند خواسته های کارفرما را برآورده کنند، ولی ممکن است که پروژه طراحی مربوط به یک فضای مسکونی باشد یا یک اداره، یک هتل و یا هر فضای داخلی دیگر!

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون داخلی

 

دکوراتیو:

تحصیلات دکوراتیو : دکوراتورهای داخلی نیازی به تحصیلات دانشگاهی و آموزش حرفه ای ندارند و کانون توجه آنها بر زیبایی فضاست. دکوراتور ها معمولا در پروژه های بازسازی و انجام تغییرات سازه ای شرکت نمی کنند. آن ها معمولا بعد از شدن  پروژه وارد عمل شده و بر روی ظاهر سطوح در فضا تمرکز می کنند!

وظایف متخصص دکوراسیون داخلی: دکوراتورها در این زمینه شکل دادن به یک فضا و زیبا ساختن یک فضا عموما بسیار خوب عمل می کنند. آن ها می توانند به کارفرما کمک کنند که سبک مورد نظر خود را انتخاب کرده، در مورد پالت رنگی مورد نیاز تصمیم خوب  بگیرد و همین طور در خرید مبلمان و سایر لوازم موردنیاز نیز می توانند به کارفرماها کمک کنند. آنها معمولا وارد پروژه هایی می شوند که یک فضا از پیش موجود است ولی نیاز به بهتر شدن دارد.

از نظر همکاری: دکوراتورها معمولا با پیمانکاران و معمارها همکاری نمی کنند چرا که هر نوع کار سازه ای پیش از اینکه آن ها به پروژه وارد شوند تمام شده است. آن ها معمولا با سازندگان مبلمان، تامین کنندگان پارچه و سایر افراد حرفه ای در صنایع مختلف وابسته به ساختمان همکاری می کنند.

دکوراتیو

اما یکی دیگر از تفاوت هایی که بین معماری داخلی و دکوراسیون داخلی وجود دارد این است که در دکوراسیون داخلی ساخت و ساز نقشی ندارد و معماری در این مرحله وارد نمی شود اما در معماری داخلی و سبکی که قصد داریم روی پروژه اجرا کنیم، ساخت و ساز جزو اصلی ترین ارکان آن است. در دکوراسیون داخلی اما لوازم، وسایل، مبلمان و اکسسوری ها نقش اصلی را ایفا می کنند.

تفاوت معماری داخلی و دکوراسیون داخلی

 

کلام آخر:

در نتیجه می توان گفت با وجود تفاوت هایی که در میان معماری داخلی و دکوراسیون داخلی وجود دارد، هر دو مکمل یک دیگر هستند معماری داخلی از شروع تصمیم گیری تا اتمام کار ساخت حضور دارد ولی دکوراسیون در بعضی موارد از ابتدای کار و در بعضی  دیگر بعد از تمام شدن ساخت بنا شروع به کار می کند و روی قسمت های هنری، چیدمان، نورپردازی، رنگ، کف، سقف ونوع متریال و… در فضای داخلی فعالیت دارد که انواع مختلفی دارد مانند: دکوراسیون داخلی ساحلی و…

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید