انواع سازه های بتنی

انواع سازه های بتنی

انواع سازه های بتنی : در کل دنیا، هم اکنون استفاده از بتن در صنعت ساختمان‌ سازی به امری اجتناب‌ ناپذیر تبدیل شده است. این روز ها، سازه‌ های بتنی متداول‌ ترین نوع ساختمان‌ های مدرن در سطح بین‌ المللی هستند. همان‌ طور که از اسم آن معلوم است، این نوع ساختمان ها از یک قاب یا اسکلت بتنی تشکیل شده اند. اعضای افقی این قاب را تیر ها  و اعضای عمودی را ستون‌ ها تشکیل می‌ دهند و هم چنین انسان‌ ها روی سقف‌ های مسطح بتنی به نام «اسلب» راه می‌ روند.

از این میان، ستون مهم‌ ترین بخش یک سازه بتنی است، جون به عنوان المان اصلی باربری ساختمان در نظر گرفته می‌ شود. ولی ساختمان‌ های بتنی شهرتی بیش از این حرف ها را دارند. پس برای شناخت بهتر این نوع سازه پیشنهاد می شود در ادامه با وحید صلاحی همراه باشید.

 

پیشنهادی: پیشنهاد می شود برای شناخت بهتر سازه های ساختمان مقاله “انواع سازه های ساختمانی” را مطاله کنید.

 

 

انواع سازه های بتن

سازه بتنی چیست؟

قبل از آشنایی کامل با انواع سازه های بتنی بهتر است کمی با خود سازه آشنا شویم. بتن به طور جدایی‌ ناپذیری با معماری قرن بیستم پیوند خورده است. آن چه کمتر کسی می داند: «رومیان قدیم سازه‌ های خود را از یک سنگ مصنوعی می‌ ساختند که ترکیب آن خیلی شبیه به بتن مدرن شبیه بود. رومی‌ ها اولین باز از آهک و بعد از سنگ‌ های آتشفشانی در ملات خود استفاده می کردند و به این ترتیب اولین مواد اتصال دهنده هیدرولیکی را کشف کردند.» ما هنوز هم گنجینه‌ های قابل تحسین معماری مثل پانتئون در رم را مدیون این امر هستیم. با داشتن سقف گنبدی شکل به قطر 43 متر که ساخته شده از (بتن رومی) است. هم چنان بعد از 2000 سال روی پا ایستاده است.

 

پیشنهادی: پیشنهاد می شود برای شناخت سبک معماری اسلامی مقاله “معماری اسلامی چیست؟” را مطاله کنید.

 

انواع سازه های بتن

مزایا ساختمان‌ های بتنی

 • می‌ تواند حرارت بسیار بالایی را برای مدت زیادی بدون از بین رفتن تمامیت ساختار تحمل کند.
 • بتن برای بر طرف کردن مقابله با آتش نیازی به عایق کاری اضافی ندارد. و در هنگام ایجاد بلایای طبیعی و دست ساز نیز به خوبی عملکرد خوب خود را حفظ می‌ کند.
 • شکل اجرا و پیاده سازی ساختمان بتنی بسیار سریع‌ تر از سازه فولادی می باشد.
 • ساختمان‌ های ساخته شده با بتن مسلح می‌ توانند در نقابل با باد هایی با سرعت بیش از 200 مایل در ساعت مقاومت کنند و عملکرد خوب خود را حفظ کنند.
 • بتن ماده‌ ای است که بیشتر به شکل محلی تهیه می‌ شود، پس به طور معمول نیاز به صرف انرژی کمتر برای انتقال به کارگاه‌ های ساختمانی دارد.
 • قیمت تمام شده سازه بتنی کمتر از ساختمان فلزی است.
 • در مقایسه با سازه‌ های فلزی هیچ‌ گونه تعمیر و نگهداری بیش از حد مورد نیاز نیست.
 • تحمل و طول عمر بتن بسیار بالا است و حتی با گذر زمان و افزایش گیرش سیمان، می‌ تواند انتطار مقاومت بیشتر در آینده را داشت.
 • ساختمان‌ های بتنی قابل شکل‌ پذیری در شکل ها و مدل‌ های خاص است، می‌ توان ستون را دایر‌ه‌ ای و حتی چند ضلعی نیز طراحی کرد.
 • اگر طرح لرزه‌ ای لحاظ شود و ساختمان به خوبی و با دقت طراحی شود، سازه بتنی می‌ تواند در برابر سنگین‌ ترین نیرو های جانبی (زلزله و باد) مقاومت کند.
 • سازه بتنی در شرایط محیطی سخت (رطوبت) از مقاومت بیشتری نسبت به سازه فلزی برخوردار می باشد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری سازه بتنی کمتر از ساختمان فلزی است.

 

انواع سازه های بتن

عیب های ساختمان‌ های بتنی

 • با توجه به وزن مرده زیاد بتن مسلح، در ساختمان‌ ها با ارتفاع بالا ممکن است وزن سازه افزایش یابد که برای زلزله خطرناک است.
 • در پایان عمر، بتن خرد شده و بازیافت می‌ شود ولی مواد بازیافت شده برای بتن جدید قابل استفاده نیست.
 • بتن سیمانی می‌ تواند اندازه مناسبی از نیرو های فشاری را جذب کند. ولی برای کشش به اندازه کافی مناسب نیست، در حالی که فولاد می‌تواند فشار و کشش را توأمان جذب کند.
 • در منطقه های لرزه‌ ای، به دلیل شکنندگی بتن سیمانی و انعطاف‌ پذیری کم و هم چینن عدم دقت در طراحی سازه، امکان ریزش مستقیم ساختمان تحت بار جانبی بزرگ وجود دارد.
 • سیمانی که در بتن استفاده می‌ شود، تولید‌ کننده اصلی دی اکسید کربن برای گازهای گلخانه است.

 

انواع سازه های بتن

انواع ساز‌ه‌ های بتنی

 • سازه اسکلت بتنی در مرجله اول برای ساخت ساختمان‌ های مسکونی، تجاری و اداری به وفور مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • روال کنونی اتخاذ بتن مسلح برای پل‌ های دهانه‌ های کوچک، متوسط ​​و طولانی نیز در نظر گرفته شده است که در مقایسه با پل‌ های فولادی دارای ساختار های زیبا و اقتصادی است.
 • بتن آرمه برای سازه‌ های نگهدارنده آب مثل مخازن زمینی و سربار و سازه‌ های هیدرولیکی مثل مناسب است. از این ماده برای ساخت گنبد های بزرگ، مخازن آب، استادیوم‌ های ورزشی و سالن‌ های همایش نیز استفاده می‌ شود.
 • استفاده معمولی از بتن مسلح در سازه‌ های نگهدارنده زمین شامل فرورفتگی برای پل‌ ها و دیوار های نگهدارنده برای خاکریزی‌ های نیز کاربردی است.
 • کف شبکه‌ های بتن آرمه شامل تیر ها و تخته‌ ها به طور گسترده برای پوشش منطقه های بزرگ مثل سالن‌ های کنفرانس که در آن فضا بدون ستون یک نیاز اساسی است مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • صفحات تاشو بتن آرمه برای سازه‌ های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته می‌ گیرد كه نیاز به وجود ستون‌ ها به ابعاد بزرگ نخواهد بود.
 • در منطقه های ساحلی که خوردگی برای ساخت سازه‌ های دریایی مثل اسکله‌ ها، دیوار های اسکله‌ ای، برج‌ های نگهبانی و فانوس دریایی قریب الوقوع است. برای انبار های منطقه های ساحلی، خرپا های بتن مسلح به خرپا های فلزی ترجیح داده می‌ شوند.
 • برج‌ های بلند برای انتقال تلویزیون با استفاده از بتن مسلح همواره بهترین روش برای ساخت است.
 • در سازه‌ های اتمی به دلیل استحکام و چگالی بالا تر از فولاد برای ساخت مخزن های تحت فشار، بتن مسلح انتخاب بهتری است.
 • شمع‌ های بتن آرمه اعم از پیش‌ ساخته و یا بتن ‌ریزی در محل برای فونداسیون سازه‌ های مختلف مثل پل‌ ها و ساختمان‌ های مسکونی و تجاری بلند مورد استفاده قرار گرفته است.

 

پیشنهادی: پیشنهاد می شود برای یاد گرفتن دکوراسیون داخلی مقاله “آموزش دکوراسیون داخلی” را مطاله کنید.

 

انواع سازه های بتن

10 سازه بتنی معروف در دنیا

انواع سازه های بتن

(pierss vives پیر ویوز)

ساختمان pierss vives  ساختمانی بتنی با ترکیب شیشه می باشد و معمار این بنای عظیم و کشتی شکل، زاها حدید معروف به ملکه ی خم ها می باشد. این بنا واقع در مون پلیه فرانسه است که در سال 2012 توسط نیویورک تایمز به عنوان یکی از بهترین اماکن دیدنی معرفی شد. این ساختمان بتنی شامل سه بخش ورزشی، بایگانی و کتابخانه می باشد و ساختمانی دولتی محسوب می شود. طول این بنا 200 متر و در ارتفاعی بالغ بر 25 متر ساخته شده است. معماری این بنا به گونه است که در دل نمای بتنی ساختمان ، نوارهایی ایجاد شده که در واقع پنجره های ساختمان است. زمانی که نزدیک این ساختمان می شوید برجشتگی ها و فرو رفتگی ها بیش تر خودنمایی می کنند و دیگر عنصری که در این بنا بسیار به چشم می خورد استفاده از خطوط می باشد که شیازهایی را روی بنا ایجاد کرده است.

(pierss vives پیر ویوز)

برج خلیفه (Burj Khalifa)

اولین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به برج خلیفه است.برج خلیفه، بلند ترین سازه ساخت شده توسط بشر در دنیا است. اسکلت این ساختمان از بتن مسلح می باشد. ساخت این سازه بلند بین سال‌ های 2004 و 2010 انجام گرفته است. این بنای خارق العاده از روش طراحی اش گرفته تا ساخت اعجاب‌ انگیزش، همگان را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. برج خلیفه در دبی و در کشور امارات متحده عربی قرار دارد.

انواع سازه های بتن

پنتاگون (Pentagon)

دومین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به پنتاگون است.این سازه یکی از نماد های معماری جهان و مقر فرماندهی وزارت دفاع آمریکا می باشد. پنتاگون ساختمان بسیار بزرگی است و یکی از محبوب‌ ترین سازه‌ های بتنی در کل جهان است. گزارش داده شده است که در ساختن این سازه حداکثر 410،000 متر مکعب بتن استفاده شده است. این ساختمان دارای پنج ضلع است و در دهه 1940 بنا گشته است.

انواع سازه های بتن

ساختمان اینگالز (Ingalls Building)

سومین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به ساختمان اینگالز است.ساختمان اینگالز که در سال 1903 در سینسیناتی اوهایو ساخته شده، نخستین آسمان خراش بتنی در دنیا بود. این ساختمان 16 طبقه توسط شرکت معماری سینسیناتی الزنر و اندرسون طراحی شده و به عنوان سرمایه گذار اصلی مالی خود به نام ملوین اینگالس نام‌ گذاری شده است. این ساختمان در آن زمان یک شاهکار مهندسی جسورانه به حساب می‌ آمد؛ ولی موفقیت آن بیشتر به دلیل پذیرش استفاده از بتن در اسکلت آن بوده است.

انواع سازه های بتن

برج کیو وان (Q1 Tower)

چهارمین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به برج کیو وان است.برج Q1 مخفف (کوئینزلند شماره یک) است که از بتن مسلح ساخته شده و نزدیک به 322.5 متر ارتفاع دارد. این بلند ترین ساختمان در استرالیا و نیم‌ کره جنوبی جهان است. Q1 به طور رسمی در نوامبر 2005 افتتاح شد. این ساختمان دیدنی در جشن‌ های 150 ساله ایالتی به عنوان یکی از نماد های کوئینزلند شناخته می‌ شود.

انواع سازه های بتن

کلیسای جوبیلی (Jubilee Church)

پنجمین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به کلیسای جوبیلی است.کلیسای جوبیلی که به طور رسمی با نام Chiesa di Dio Padre Misericordioso  شناخته می‌ شود، یک کلیسای کاتولیک در رُم است. به گفته ریچارد مای، معمار آن این بنا (جواهر درخشان پایتخت ایتالیا) است. این بنا از بتن ساخته شده و مایر طراحی آن را در زمان فراخوان مسابقه معماری خلق کرده است.

 

انواع سازه های بتن

تالار شهر بوستون (Boston City Hall)

ششمین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به تالار شهر بوستون است.تالار شهر بوستون، کرسی دولت این شهر در ایالت ماساچوست آمریکا است که در سال 1968 ساخته شده. این یک نمونه بحث بر انگیز  و برجسته از معماری، بخشی از جنبش مدرنیسم است. این پروژه توسط کالمان مک کینل و کمپبل، آلدریچ و نالتی و مشاور های لمسوریایر طراحی شده. اسکلت این بنا نیز از بتن مسلح است.

انواع سازه های بتن

برج‌ های پتروناس (Petronas Towers)

هفتمین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به برج های پتروناس است.برج های پتروناس، هم چنین با نام برج های دوقلوی پتروناس نیز شناخته می‌ شوند که آسمان خراش‌ های دوقلوی کوالالامپور در کشور مالزی هستند. این دو برج بلند ترین ساختمان‌ های جهان از سال 1998 تا 2004 بودند. ولی هم چنان به عنوان بلند ترین برج‌ های دوقلوی دنیا باقی مانده‌ اند. این بنا نیز از اسکلت بتنی ساخته شده.

انواع سازه های بتن

برج ویلیس (Willis Tower)

هشتمین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به برج ویلیس است.برج ویلیس که قبلا با عنوان برج سیرز شناخته می‌ شد در سال 1973 ساخت آن به پایان رسید و نزدیک به 25 سال رتبه بلند ترین ساختمان دنیا را در اختیار داشت. این آسمان خراش که در شهر شیکاگو آمریکا قرار دارد. 442 متر ارتفاع داشته است و اسکلت آن از بتن مسلح است. این بنای زیبا توسط معمار مشهور بروس گریام و مهندس سازه آن فضل الرحمن خان طراحی شده است.

 

انواع سازه های بتن

پانتئون (Pantheon)

پانتئون در رم تقریبا دو هزار سال ساخته شده، و هم چنان به عنوان عالی‌ ترین بنای ساخته شده از بتن شناخته می شود. این گنبد از 4535 تن بتن ساخته شده است، که باعث می‌ شود این ساختمان باستانی این پرسش را ایجاد کند که: در آن زمان نحوه بتن ‌ریزی این بنا، آن هم در ارتفاعی به این بالایی و گنبدی به این عظیمی، چگونه بوده؟

انواع سازه های بتن

ویلا سایتان (Villa Saitan)

آخرین بخش از معرفی انواع سازه های بتنی مربوط به ویلا سایتان است.ویلا سایتان مجتمع مسکونی در کیوتو ژاپن است که در سال 2006 توسط یک شرگت معماری و معندسی سازه تکمیل شده. در یک پوسته بتنی با برش‌ های عایق‌ بندی شده که تقلیدی از ریشه‌ ها، تنه و برگ‌ های درخت است، شکل گرفته است. اسکلت این سازه پست مدرن از بتن مسلح است.

انواع سازه های بتن

سخن آخر

سازه‌ های بتنی به هر شکلی ساخته می‌ شوند. چوت بتن برای فرم دهی مصالحی عالی است. این ساختمان‌ ها علاوه بر زیبایی‌ شناسی منحصر به فردشان، از نظر مقاومت و طزح لرزه‌ا ی ساختار هایی بسیار مفید هستند. در اصل بتن یک ماده انقلابی برای ساخت سازه‌ های ساده و حتی پیچیده است. با پیشرفت‌ های چشمگیر در کیفیت سیمان و فولاد، سازه‌ های اسکلت بتنی کاربرد های جدید و استفاده‌ های گسترده‌ تری را در قرن 21 ام تجربه خواهند داشت.چنانجه نظری درمورد مقاله ی انواع سازه های بتنی داشتید میتوانید از طریق کامنت در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید