قدیمی ترین ساختمان های تاریخ

قدیمی ترین ساختمان های تاریخ

قدیمی ترین ساختمان های تاریخ : ما در این مقاله از سری مقاله های آموزش معماری به قدیمی ترین ساختمان های تاریخ پرداختیم. بنا های قدیمی می تونن نماد های قدمت و تاریخ و یا همینطور تمدن یک سرزمین باشن و داستان ها، راز ها و خیلی از روایت ها رو در دل خود نگه داشته و همچنین وقایع تلخ و شیرین خیلی رو نیز به چشم دیده ان. ولی در بین همه ی بنا ها و یا ساختمان های تاریخی چند تایی ساختمان وجود داشته که قدمتشون نسبت به بقیه بیشتر بوده و به عنوان پیشکسوتان بنا های تاریخی به حساب میان که به اسم قدیمی ترین ساختمان های تاریخی معروفن.

معماری برای هزار ها سال، جزء علاقه های بشر بوده و صاحب های قدرت تونسته ان که سازه‌ های باشکوهی برای نشون دادن قدرت و همچنین عظمت حکومتشون و یا گرامی‌ داشت اجداد هاشون و یادآوری کردن موفقیت آن دوره بسازن. خیلی از این سازه‌ های تاریخی همچنان هم پابرجا هستن و به وضوح معماری و مهندسی اون زمان‌ ها رو نشون میده مخصوصا که با استفاده کردن از ابزار ها و تکنولوژی‌ های ابتدایی جلوتر از زمان خودشون بودن.

 

آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر بوده، بنایی بی‌ پیرایه ولی با معماری منحصر به‌ فرد، در فاصله ی حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌ های پاسارگاد هست. قسمت‌ های پایینی آرامگاه تشکیل شده از سنگ‌ هایی بود که به شکل مربع بریده شده بودن و در کل یک قاعده مستطیلی شکل رو تشکیل می‌ دادن. بالای آرامگاه یک اتاقی وجود داره که سنگی بود و یک سقف و یک در هم داشت و به قدری هم باریک بودش که یک مرد کوتاه قد هم به‌ سختی می‌ تونست وارد اتاق بشه. داخل اتاق پیکر کوروش وجود داشت که در تابوت طلایی قرار داده بودن.

قدیمی ترین ساختمان های تاریخ

پانتئون، رم، ایتالیا

قدیمی ترین ساختمان های تاریخ که در جهان وجود داشته و همچنان هم پابرجا هستش و مورد استفاده قرار می گیره بنای تاریخی پانتئون بوده که در رم ایتالیا قرار داره این بنا حدودا ۲ هزار سال پیش ساخته شده و با برخورداری از ۱۲ ستون گرانیتی، سقفی گنبدی شکل و تزئینات و نقاشی های زیبا به عنوان جزء زیباترین بنا های تاریخی جهان شناخته می شود و موقع ورود آن مبهوت زیبایی این شاهکار معماری میشن.

قدیمی ترین ساختمان های تاریخ

کولوسئوم، رم، ایتالیا

کولوسئوم (Colosseum) در رم ایتالیا، بین سال‌ های ۷۰ تا ۸۰ بعد از میلاد ساخته شد و کمی قدیمی‌ تر از پانتئون هست. معروف‌ ترین معبد کلاسیک رم به حساب می آید که ظرفیتی بین ۵۰,۰۰۰ تا ۸۰,۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته ‌است. امپراتور و اشراف در جلو و عامه مردم، برده‌ ها و زنان در طبقه های بالایی می‌ نشستن. جالبه که بدونین حدود ۵ هزار حیوان وحشی به مناسبت افتتاحیه این واقعه خونین کشته شدن. بیشتر مردم امروزه کولوسئوم رو با تاریخ خونین نبرد گلادیاتور ها در آن می‌ شناسن. در کولوسئوم گلادیاتور با یک دیگر یا با حیوان های وحشی می‌ جنگیدن و اسباب سرگرمی تماشاچی ها خود رو (که معمولا از اشراف بودن) فراهم می‌ کردن و البته هم برخی اعدام‌ ها (مثل اعدام با رهاسازی حیوانات وحشی) نیز در همین محل انجام می‌ شد. امروزه گردشگران می‌ تونن از طریق مسیر های زیر زمینی به محلی که گلادیاتور ها و حیوانات وحشی نگه داشته می‌ شدن برن. پیشنهاد میکنیم از مقاله ی جانوران معمار هم دیدن کنین.

اهرام مصر

از قدیمی ترین ساختمان های تاریخ میتوان به اهرام مصر اشاره کرد که جزء بنا های قدیمی جهان میباشد که خیلی شهرت داشته و همواره هم به عنوان بنا های پر رمز و راز جهان هستی شناخته میشن. قدیمی ترین این بنا ها هرم جوز بوده و حدود صد سال پیش از ساخته شدن بقیه اهرام در مصر بنا شده است. مخصوصا تاریخ ساخت هرم جوزز گفته می شه که این هرم در حدود ۲۶۴۸ تا ۲۶۷۷ سال پیش از میلاد ساخته شده.

همچنین هرم جیزه جزء دیگر اهرام باستانی مصر بوده که قدمت بنایی در حدود ۲۵۶۰ سال پیش از میلاد به عنوان یکی از قدیمی ترین بنا های دنیا شناخته می شود.

قدیمی ترین ساختمان های تاریخ

Maison Carrée، نیم، فرانسه

از قدیمی‌ ترین معابد رومی که به‌ خوبی هم ازش محافظت‌ شده معبد مزون کاره در شهر نیم فرانسه قرار داره. این معبد ۱۶ سال بعد قبل از میلاد مسیح ساخته شد در اون زمان جمعیت شهر هم ۶۰ هزار نفر بودش. همچنین می تونید مقاله ی معماری اسلامی چیست؟ رو مطالعه کنید.

مقبره امپراتور چین

مقبره امپراتور کین  از قدیمی ترین ساختمان های تاریخ (Mausoleum of the First Qin Emperor) بین سال‌ های ۲۰۸ تا ۲۴۶ بعد از میلاد در چین ساخته شدش. این مجموعه مدت زمان بیشتر از ۳۸ سال ساخته شده و فقط بخشی از آن حفاری شده. یک کشاورز محلی در سال ۱۹۴۷  ارتش تراکوتا رو کشف کرد که نگهبان های این آرامگاه بودن.

این ارتش شامل ۸۰۰۰ سرباز، ۱۳۰ ارابه با ۵۲۰ اسب و همینطور ۱۵۰ اسب سواره‌ نظام بود هر چند که این فقط بخشی از مجسمه‌ های کشف شده هستش. نکته جالب این مجسمه‌ ها اینه که هیچ‌ کدومشون شبیه هم نیستن و خیلیا معتقدن باید جزو عجایب جهان باشه. پیکره این سربازان، بیش از دو هزار سال پیش به ‌همراه امپراتور به خاک سپرده شدن تا برپایه یک باور قدیمی، در جهان بعد از مرگ، نگهبان معبد سلطنتی امپراتور باشن و او را از گزند دشمنان حفظ کنن.

مقبره امپراتور چین وحید صلاحی

استوپای سانچی، هند

استوپای سانچی (Sanchi Stupa) از معروف‌ ترین استوپای آجری هند هست که ورودیش از سمت جنوب به‌ صورت پلکانی به داخل راه داره ارتفاع گنبدش از زمین ۱۵ متر هست و ساقه آن ۶ متر بلندی داره. این سازه به دستور امپراتور آشوکا در سال ۳۰۰ قبل از میلاد ساخته شد. ظرافت و پیچیدگی آثار سنگی که هنر دست حجار های عاج فیل هست، هر بازدید کننده‌ ای حیرت دارد از این بنا در سال ۱۸۱۸ یک مامور انگلیسی این سازه رو مجددا کشف کردش ولی یک قرن طول کشید تا باستان‌ شناس انگلیسی، سر جان مارشال بتونه ماجرای پنل‌ های حجاری شده رو فاش کنه که داستانی درباره آشوکا بود (شخصی که در این منطقه زندگی می‌ کرد و بعد به حکمرانی ماگاد ها در اومدش). پیشنهاد ما مطالع مقاله ” خانه های از پیش ساخته شده

پشته هووار اسکاتلند

از دیگر بنا های تاریخی جهان که کمتر کسی آن را می شناسد مکانی شبیه به مزرعه با نام پشته هووار اسکاتلند است که همانگونه که از نامش پیداست در اسکاتلند می باشد که در جزیره پاپا وسترای قرار گرفته است. از دیگر ویژگی های این بنای تاریخی این است که در ۳۷۰۰ سال پیش از میلاد ساخته شده است و متخصصان با بررسی سنگ های به جا مانده متوجه شدند که افراد ساکن در این مکان به فعالیت هایی مانند دام پروری و کشاورزی مشغول بوده اند.

پشته هووار اسکاتلند

 

پارتنون، آتن، یونان

قدیمی ترین ساختمان های تاریخ پارتنون (Parthenon) نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن هست که پریکلس اون رو در سال‌ های ۴۴۷ تا ۴۳۲ قبل از میلاد بنا کرد. در واقع ۳ معبد در آکروپولیس قرار داره که قدمتشون به قرن پنجم قبل از میلاد بر می‌ گرده و در طول سال بیش از ۳ میلیون گردشگر هم برای دیدن این سازه‌ های فوق‌ العاده به آتن سفر می‌ کنن به‌ محض اینکه ورود پیدا کردن به این منطقه، بزرگ‌ ترین معبد آن یعنی پارتنون، حیرت‌ همه رو به‌ همراه داره که ۴۶ ستون دوریک داره و به عنوان یکی از تاثیر گذار ترین سازه در معماری کلاسیک دنیا محسوب میشه. در طول شب حتما به آکروپولیس سر بزنین و زیر چراغانی طلایی آن، از شکوه این سازه‌ ها نهایت لذت رو ببرین.

گوبکلی تپه ترکیه

یکی دیگه از بنا های تاریخی جهان، گوبکلی تپه بوده که چیزی حدود ۹ هزار سال پیش از میلاد ساخته شده و به عنوان اولین مکان مذهبی ساخته شده در جهان شناخته می شه. در این بنا خیلی سنگ نگاره با تصویر هایی مثل روباه، پرندگان، مار، گراز و انسان وجود داشته که هر کدامشون هم نشون دهنده ی اعتقاد ها و همینطور باور های مردم های همون دوران هست.

دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید